Öğretmenlere %50 Zam Talebi Doğru Değil!

Öğretmenlere %50 Zam Talebi Doğru Değil!

Asgari ücret zammından sonra öğretmenler için talep edilen %50'lik bir maaş zammı doğru olmayacak ve öğretmenleri korumaya yetmeyecektir.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrete yapılan %50'lik zammı duyurmasının ardından memur emeklileri ve memurlar da daha önce açıklanan ek protokol sebebiyle büyük bir beklenti içine girdi. Öğretmenler için de özellikle sosyal medya üzerinden çeşitli taleplerde bulunularak %50'lik zam istendi. Öncelikle %50'lik zam talebinin kesinlikle doğru olmadığını belirtmek gerekiyor.

  Asgari ücret,  bilindiği üzere özellikle son 3-4 yılda ciddi oranda artırılıyor. Yaklaşık 6-7 yıl önce ortalama bir memur maaşının asgari ücretin 3 katı olduğunu ve son yıllarda yapılan zam ile asgari ücret ile memur maaşı arasında çok da büyük farklar kalmadığını hatırlatmak isteriz. Dolayısıyla, öğretmenlere de %50'lik bir zam yapılmış olsa geçtiğimiz yıllar telafi edilemeyecektir.

shutterstock_147963638

 Öte yandan kur atakları sebebiyle de öğretmenlerin alım gücü düşmüştür. 2021 yılının ocak ayında ortalama 4 bin 600 lira olan öğretmen maaşı yaklaşık 620 dolar seviyesindeyken 2022 yılının ocak ayında sadece dolara karşı bir koruma sağlansa bile öğretmen maaşının 10 bin 560 lira olması gerekmektedir. Özetle, öğretmen maaşları 10 bin 560 liraya çıkarılırsa 2021 yılının başındaki alım gücüne tekrar dönmüş olacaklar, yani 11 ay önceye. Dolayısıyla %50'lik bir beklenti oldukça az ve asla doğru değildir.

 Yüksek enflasyon sebebiyle yapılacak zam dışında kur ve enflasyona karşı bir koruma kalkanı hayata geçirilmeli, toplu sözleşmeler arasında gerçekleşen ekonomik dalgalanmalarda maaşlara aylık ekleme yapılmalıdır. Bu husus gözardı edilirse öğretmen maaşları 50 bin lira da olsa enflasyon durdurulamaz veya bahsedilen koruma kalkanı gibi bir tedbir alınmazsa maaşlar erimeye devam edecektir.

 Öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretlerine ise asgari ücrete son yıllarda yapılan artış, döviz kuru ve enflasyon göz önüne alındığında 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere en az %130 oranında zam yapılması gerekmektedir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.