Öğretmenlere Sorduk: Maaşınızdan Memnun Musunuz?

Öğretmenlere Sorduk: Maaşınızdan Memnun Musunuz?

Öğretmenlere yapılan anketimiz sonuçlandı.

Sosyal medya üzerinden öğretmenlere maaşlarıyla ilgili yapılan anket sonuçlandı. Farklı mecralarda yapılan ankete toplam 6 bin 913 öğretmen katıldı. Öğretmenlere, ‘’Ülkemizin milli geliri, mevcut ekonomik durum, diğer dünya ülkeleri, kültürümüzün eğitim ve eğitimciye verdiği değer, kamudaki gelir adaleti ve diğer hususlar gözetildiğinde bugünkü öğretmen maaşlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusu yöneltildi.

Öğretmenlerin %98’i maaşlarının yetersiz olduğunu belirtti. Öğretmen maaşlarının günümüz koşullarında yeterli hale gelmesi için öğretmenlerin %60’ı maaşların 1500-2000 TL arasında zamlanması gerektiğini belirtti. Öğretmenlerin %31’i ise maaşlarına 2000 TL’den fazla zam yapılması yönünde oy kullandı.

 Katılımcıların %4’ü 1000-1500 TL arasında yapılacak bir zammın günümüz koşullarında yeterli olabileceği yönünde oy kullanırken, %1’lik kısım ise öğretmen maaşlarının yeterli olduğu yönünde oy kullandı.

 Anketimize katılan öğretmenlerin %1’i 500-1000 TL arasındaki zammın yeterli olacağını düşünürken yine %1’lik bir kesim ise maaşların fazla olduğu görüşü yönünde düşüncelerini belirtti.

 Maaşların 0-500 TL arasında artması gerektiğini düşünenler yine %1’lik kısmı oluştururken, fikir belirtmek istemeyenlerin anket içerisindeki payı ise %0.5 olarak ölçüldü.

Ankete katılan öğretmenlerin %98’i maaşlarını yetersiz bulurken, maaşların yeterli düzeye ulaşması için en az 1500 TL zam yapılması gerektiğini düşünenler ise %91’lik oranı oluşturdu.

Ogretmenlericin.com – Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.