Öğretmenlerin 21 Eylül Sonrası Ek Ders Ücreti Ödemeleri Nasıl Olacak?

Öğretmenlerin 21 Eylül Sonrası Ek Ders Ücreti Ödemeleri Nasıl Olacak?

Öğretmenlerin ek ders mağduriyeti devam edecek mi?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), geçtiğimiz haftalarda okullara gönderilen resmi yazıda 31 Ağustos - 18 Eylül 2020 tarihleri arasındaki telafi eğitimi sürecinde DYK ve hafta sonu verilen canlı dersler dışında hafta içi verilen canlı derslerin ek ders ödemelerinin maaş karşılığı doldurulduktan sonra yapılmasını belirtmiş, dolayısıyla maaş karşılığı doldurulamayacağı için ek ders ödemeleri minimum düzeye ve hatta sıfıra inmişti.

 Telafi eğitim süreci bugün tamamlandı. Önümüzdeki haftadan itibaren ana sınıfı ve 1. sınıflara okullar açılacak. Dolayısıyla öğretmenlerin ek ders ücretleriyle ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bir muamma oluştu. Öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi? Ödeme yapılacaksa nasıl ödenecek? gibi soruların cevapları aranırken bakanlıktan bir yazı veya açıklama gelmedi. 

 Anayasanın 125. maddesi son fıkrasındaki; "İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmüne göre Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi gerekmektedir. Öğretmenlere raporlu, isteğe bağlı izinli, askerlik vb. durumları haricinde toplu sözleşmede belirlenen diğer günler dışında ek ders ödemesi yapılmalıdır.

 Bakanlığın ek ders ödenmemesi yönündeki bir tutumu, en düşük memur aylıkları arasında bulunan ve zor şartlarda görev yapan öğretmenleri maddi sıkıntıya sokacak, maddi sorunlarla cebelleşen öğretmenlerin eğitime ne kadar faydalı olabileceği de tartışmaya açık bir konu olacaktır.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.