Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Konusu Çözüme Kavuşmadı

Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Konusu Çözüme Kavuşmadı

Öğretmenlerin maddi gelirleri düştü, ek ders problemi çözülemedi.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), geçtiğimiz haftalarda canlı ders ve ek ders ödemelerine ilişkin art arda yazılar yayımlamış, akabinde gelen tepkiler üzerine canlı derslerle ilgili olarak tekrar bir yazı ve ana okulu öğrencilerine canlı ders tanımlanması ile problemin çözüme kavuşması yolunda önemli bir adım atılmışsa da henüz nihai çözüme ulaşılamamıştır.

 Öğretmenler, haftalık 30-35 canlı ders vermelidir ki ek ders ücretlerini tam olarak almalarına imkan doğmuş olsun. Dolayısıyla telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazların başında hem öğretmenler hem de öğrenciler saatlerce durmaktadırlar. Öte yandan akşam 17.00'dan sonra ve cumartesi günleri yasal olmamasına rağmen öğretmenlere canlı ders tanımlanmaktadır. Konuyla ilgili, özellikle cumartesi gününü kapsayan herhangi bir karar yoktur.

 Öte yandan internet erişimi ve bağlantı için cihazı olmayan öğrenciler ile bazı altyapı problemlerinin olduğu bölgelerde yaşayan öğretmenler EBA'ya, Zoom'a girememekte ve öğrenciler mağdur olmaktadır. Bu sayı, azımsanamayacak kadar büyüktür.

 Dolayısıyla uzaktan eğitim ve ek ders ödemeleriyle ilgili yeni kararlar alınmalı, yıpranan öğretmene bazı kamu kurumlarında çalışan personellere olduğu gibi tazminat ödenmeli, öğrencilere ve öğretmenlere bilgisayar, tablet ve internet bağlantısı desteği sağlanmalıdır.

 Maarif ailesi, acil çözüm beklemektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.