Okullarda kurulan WhatsApp grupları ile öğretmenlere talimat verilemez

Okullarda kurulan WhatsApp grupları ile öğretmenlere talimat verilemez

Türk Eğitim-Sen son dönemde öğretmenlerin tepkisine neden olan WhatsApp okul gruplarını Milli Eğitim Bakanlığına şikayet etti ve gerekenin yapılmasını istedi.

Okullarda kurulan WhatsApp grupları ile öğretmenlere talimat verilemez

Neredeyse tüm okullarda okul idarecileri tarafından okul WhatsApp grupları oluşturuldu. Okulların dışında ogretmenlericin.com olarak görüğümüz kadarıyla okul müdürleri, şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri gibi WhatsApp grupları da Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından oluşturuldu. Ancak bu husus en çok öğretmenler için sorun haline gelmeye başladı. Çünkü okul müdürleri bu gruplardan öğretmenlere talimat yağdırmaya başladı.WHATSAPP ÜZERİNDEN EMİR VE TALİMAT


Türk Eğitim-Sen 12.01.2018 tarihinde WhatsApp üzerinden emir ve talimat konulu resmi yazıyı Milli Eğitim Bakanlığına gönderdi. Gönderilen resmi yazıda okul müdürleri tarafından öğretmenlere WhatsApp grupları üzerinden verilen emir ve talimatların sona erdirilmesi istendi. Resmi yollardan yapılması gereken iş ve işlemlerin idareciler tarafından böyle gruplar aracılığı ile yapılmasının uygun olmadığı vurgulanan açıklamada MEB'in Valiliklere bu hususta talimat vermesini ve okulların bu uygulamadan vazgeçmesi talep edildi.RESMİ YAZIŞMA YÖNETMELİĞE GÖRE OLMALI


Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen resmi yazı;

Resmi yazı

Okul müdürleri öğretmenlere whatsapp gruplarından talimat ve emir verebilir mi?

Türk Eğitim-Sen yaptığı açıklamada WhatsApp uygulamasının kişilerin özelini kapsayan bir sosyal paylaşım ağı olduğunu belirtirken, öğretmenler ve diğer personeller için yapılacak resmi bildirimlerin uygun olmadığı vurgulandı. WhatsApp üzerinden yapılan tebliğin verilen emir ve talimatın resmi yazışma ve tebligatların yerini alamayacağı açıklanırken resmi yazışmaların yönetmelikte belirtilen hükümler uyarınca yapılması gerektiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

12 Yorum