Rehber Öğretmenlere Tam Ek Ders Ödenecek

Rehber Öğretmenlere Tam Ek Ders Ödenecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ek ders ödemeleri konusunda şaşırtmaya devam ediyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, 23.11.2020 tarihinde ek ders ücreti konulu resmi yazıyı illere gönderdi. Yazıya göre öğretmenlerin canlı dersleri hafta sonu olsa dahi öncelikle maaş karşılığına sayılacak, maaş karşılığı doldurulduktan sonra ek ders ücreti ödenecek.

 İkili öğretim yapan okullardaki okul yöneticilerinin ek ders ücretinin ikili öğretimden kaynaklanan kısmı ödenmeyecek. Nöbet ücreti, fiilen yerine getirilmediği için hiç bir öğretmene ödeme yapılmayacak. Öte yandan farklı branşlardaki öğretmenlerin maaş karşılığı ders yükünün farklı olması da belirli mağduriyetlere yol açtı.

 Bakanlık, ek ders ödemelerinin mevzuata uygun şekilde öğretmenin üzerindeki ders yükü kadar ödenmesinin gerekliliğini belirtmek yerine ek ders ücretlerinin belirli şarta göre ödenmesine karar vermiş, bu kararından vazgeçmemişti.

 Öte yandan Rehber öğretmenlere haftada 1 gün okula gelmeleri karşılığında ek ders ücretinin mevzuata uygun olarak tam ödenmesi kararı şaşırttı. Bu durum Rehber öğretmenlere pozitif ayrımcılık yapıldığı anlamına kesinlikle gelmemektedir, olağan durum bu şekildedir.

 Bakanlıktan Rehber öğretmenler dışında yer alan diğer öğretmenlere de mevzuat kapsamında ve özlük hakları gözetilerek muamele yapması bekleniyor.

Ogretmenlericin.com  -  Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.