Son Yıllarda Öğretmenlerin Alım Gücü Sert Düştü!

Son Yıllarda Öğretmenlerin Alım Gücü Sert Düştü!

Son yıllardaki zamlar sebebiyle öğretmenlerin alım gücü iyice zayıfladı.

 Kamu personelleri arasında bulunan ve kamuda en az ücretle çalıştırılan memurlar arasında yer alan öğretmenlerin son yıllarda çeşitli kollarda yapılan zamlar sonrasında alım gücü zayıfladı. Döviz ve altın fiyatlarının tavan yapması da bu durumu içinden çıkılmaz bir hale getirdi.

 Yaklaşık 5 yıl önceki öğretmen maaşı ve alım gücü kıyaslamasına göre öğretmenlerin 2020 yılı net maaşı en az 6.450 TL olması gerekiyor. Sayısal olarak maaşın artması bir anlam ifade etmezken, paranın alım gücünün artırılması gerekiyor.

 Dolayısıyla bir kaç defa tekrarladığımız gibi öğretmenlerin maaşına seyyanen en az 1.000 TL zam yapılmalı ve ek ders ücretleri de artırılmalıdır. Özellikle tek maaş ile ev geçindirmeye çalışan öğretmenlerin mesleki verimlilikleri ciddi oranda düşmektedir. 

 Öğretmenler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yetkililerden diğer kamu personellerine yapılan iyileştirmelerin benzerlerini de öğretmenlere yapmalarını bekliyor.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.