Sözleşmeli Öğretmenler 2+1 Sözünün Tutulmasını İstiyor

Sözleşmeli Öğretmenler 2+1 Sözünün Tutulmasını İstiyor

Sözleşmeli Öğretmenler 3+1 Olan Zorunlu Hizmet Süresinin 2+1 Şeklinde Güncelleneceğinin Sözünün Tutulmasını İstiyor

2016 yılından itibaren öğretmen atamaları sözleşmeli atama olarak yapılmaya başlanmıştı. Son düzenlemeden önce atanan sözleşmeli öğretmenler atandıkları okullarda 4 yıl görev yapma zorunluluğuna tabi tutuluyordu ve 4 seneyi tamamladıkları halinde kadroya geçirileceklerdi. Sonraki 2 sene ise atandıkları il içerinde başka bir okula tayin isteyebiliyorlardı. İl dışı tayin isteyebilmeleri için 6 sene beklemek zorundaydılar.

Geçtiğimiz sene ise yeni bir düzenleme gelerek sözleşmeli öğretmenlik 4+2’den 3+1’e düşürüldü. Atanılan okulda 3 sene görevi tamamlayan öğretmenler kadroya geçtikleri için il içi ya da eş durumu tayininden faydalanıyorlardı. Toplamda 4 yıl sonra ise il dışı tayin hakkına sahip oluyorlardı. Sözleşmeli öğretmenler 3+1 süresinin 2+1 yıla indirilmesini talep ediyorlar. Özellikle evli ve çocuklarından uzak kalan öğretmenler için son derece önemli bir konu olduğu aşikar.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz haftalarda bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada bu sistemin 2+1 şeklinde güncelleneceğinin sinyalini vermişti. Yani bakan Selçuk’un açıklamasına göre sözleşmeli öğretmen 2 sene çalıştıktan sonra kadroya geçirilecek ve eş durumu tayini isteyebilecekler.

2+1 sözünün tutulmasını isteyen sözleşmeli öğretmenler dün akşam twiterda seslerini duyurmaya çalıştılar. İşte o atılan bazı tweetler:

@skps05

Sözleşmeli öğretmenlik zorunlu hizmet süresinin 2+1 şeklinde güncelleneceği sözünün tutulmasını istiyoruz ReisSöz Ögrtİkiartı1

@TRogretmen

ReisSöz Ögrtİkiartı1

Sözleşmeli öğretmenlik şartlarında iyileştirmeler yapılmalıdır.

Ailesine kavuşmayı bekleyen öğretmenler 2+1 müjdesi bekliyor.

@mizginey

Bakanımız sayın @ziyaselcuk sözleşmeli öğretmenlik süresinn 2+1 e düşürüleceğini söylemişti. Bu kararı bekleyen çocuklar, eşler var. Bu konuda gerekli adımn atılmasını talep ediyorz. ReisSöz Ögrtİkiartı1

@retmen81096533

ReisSöz Ögrtİkiartı1 Sözleşmeliler mağdur oldu. Hayatımızı 4 yıl uzun süre ertelemek zorunda kaldık. Sn Bakanım.  Sözleşmeli zorunlu hizmet süresinin 4 yıldan 3 yıla düşürülmesini sizden talep ediyoruz. Kadrolular gibi 3 yıl hizmete tayin hakkı adil olan.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.