Sözleşmeli öğretmenlere özür grubu tayin hakkı için MEB'e başvuru yapıldı

Sözleşmeli öğretmenlere özür grubu tayin hakkı için MEB'e başvuru yapıldı

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan yazılı başvuruda sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu tayin haklarında yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi istendi.

Sözleşmeli öğretmenlere özür grubu tayin hakkı için MEB'e başvuru yapıldı

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kadrolu olarak çalışan öğretmenlere özür durumlarına göre yer değiştirme hakkı verilirken sözleşmeli öğretmenlerin özür durumlarının görmezden gelinmesinin kabulü mümkün değildir." denildi. Sendika sözleşmeli öğretmenlerin başta eş durumu olmak üzere özür grubundan mağdur olduğuna dikkat çekerken "Sözleşmeli öğretmen çalıştırılmasına ilişkin esaslarda özür grubundan yer değiştirme hakkı verilmemesi, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ve sağlık durumu gibi en insani mazeretlerinin, can güvenliği ve engellilik durumu gibi hayati önem arz eden mazeretlerinin görmezden gelinmesi hiçbir şart altında kabul edilemez." vurgusu yaptı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETİ


11.06.2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen "Sözleşmeli Öğretmenlerin Özür Grubu Tayinleri" konulu resmi yazı ile sözleşmeli öğretmenler için özür grubu atama haklarının verilmesi istendi. kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasındaki farkı ortaya koymak için "Aynı okuldan çalışan iki öğretmenden; kadrolu çalışan öğretmen özür grubundan yer değiştirme hakkı verilerek mazereti kapsamında ataması yapılırken, sadece statüsü farklı olan ve adına sözleşmeli öğretmen denilen öğretmenin özür durumu mazeretlerinin görmezden gelinmesi kabul edilecek bir durum değildir." açıklaması yapılırken Ağustos 2018 özür grubu atamasında sözleşmeli öğretmenlere de özür grubu tayin hakkı tanınması istendi.

Milli Eğitim Bakanlığına yapılan resmi başvuru;

Sözleşmeli öğretmenlere özür grubu tayin hakkı

Yazı devamı;

MEB resmi başvuru

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum