Sözleşmeli Öğretmenlerin Ek Ders Mağduriyeti Giderilmedi!

Sözleşmeli Öğretmenlerin Ek Ders Mağduriyeti Giderilmedi!

MEB, yaklaşık 4 yıldır sözleşmeli öğretmenlerin ek ders adaletsizliğini gideremedi.

 Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz döneminde çıkarılan KHK ve yönetmelik ile MEB 2016 yılından bu yana sözleşmeli öğretmen istihdam etmeye başladı. İstihdam edilen öğretmen sayısı 4 yılda 120 bini aştı. Sözleşmeli istihdam tipi beraberinde bir çok sorunu getirdi.

 Özlük hakları, maaş, ek ders, izinler, idari cezalar gibi bir çok konuda il ve ilçelerin farklı uygulamalarıyla birlikte mevcut mevzuat dönem dönem düzeltilmeye çalışılsa da sözleşmeli istihdam tipi Milli Eğitim Bakanlığı'na yaramadı.

 Sözleşmeli öğretmenler, 2016 yılından bu yana ek ders konusunda da bir çok konuda olduğu gibi mağdur oldu. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin brüt ek ders ücreti aynı olsa da %14 SGK kesintisinden sonra net ödenen ücret sözleşmeli öğretmenlerde çok daha az oldu.

 Şu anda sözleşmeli öğretmenle kadrolu öğretmen arasında net ödenen ek ders miktarı göz önüne alındığında yaklaşık 2,80 TL'lik fark oluşmaktadır. Bu da dönem içinde topyekün sözleşmeli öğretmenlerin yaklaşık olarak 3000-4000 TL arasında eksik ödeme alması demek.

 Sözleşmeli öğretmenler, bakanlıktan bu mağduriyetlerini acilen gidermelerini bekliyor.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.