Sözleşmeli öğretmenlerin yönetici ve asker öğretmen olmasına MEB onayı

Sözleşmeli öğretmenlerin yönetici ve asker öğretmen olmasına MEB onayı

Kurum İdari Kurulu (KİK) Nisan 2018 Çalışma Raporu MEB ve Yetkili Sendika Eğitim Bir-Sen arasında imzalandı. İmzalanan çalışma raporunda 15 madde kabul edildi.

Sözleşmeli öğretmenlerin yönetici ve asker öğretmen olmasına MEB onayı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim Bir-Sen arasında Nisan 2018 KİK çalışma raporu imzalandı. Karşılıklı olarak 15 madde üzerinde mutabakata varıldığı açıklanırken bazı maddelere de şerh konulduğu belirtildi. MEB ve yetkili sendika yetkilileri arasında imzalanan çalışma raporunda sözleşmeli öğretmenleri ilgilendiren iki düzenleme yer aldı.SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE İDARECİLİK


MEB 2 yıldır sözleşmeli öğretmen istihdamı ile 40 bin civarı öğretmen ataması gerçekleştirirken sözleşmeli öğretmen atanan bölgelerde ilerleyen zamanlarda idareci sıkıntısı çıkması muhtemel olarak görülmektedir. Atanan sözleşmeli öğretmen 4+2 yıl olmak üzere toplamda en az 6 yıl yer değişikliği talebinde bulunamayacak olduğundan dolayı bu bölgelerde birkaç yıl sonra ağırlıklı olarak sözleşmeli öğretmenler kalacak. Eğitim Bir-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına geçtiğimiz haftalarda yapılan başvuruda sözleşmeli öğretmenlerin müdür, müdür yardımcısı gibi yöneticilik görevlerinde bulunabilmeleri talep edilmişti. Nisan ayında MEB'e sunulan KİK raporunda da bu husus yer alırken Bakanlık sözleşmeli öğretmenlere idarecilik yolunu açacak olan ilgili maddeyi kabul etti.


Nisan 2018 KİK çalışma raporunda yer alan madde;
Sözleşmeli öğretmen statüsünde istihdam edilenlerin, genel ve özel şartları sağlamaları hâlinde, eğitim kurumları yöneticiliğine görevlendirilebilmeleri sağlanmalıdır.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE ASKER ÖĞRETMENLİK


Sözleşmeli öğretmenler asker öğretmenlik yapabilir mi? Şu andaki mevcut duruma göre İmzalanan Milli Eğitim Bakanlığı Kurum İdari Kurulu (KİK) Nisan 2018 Çalışma Raporunda sözleşmeli öğretmenlerin asker öğretmenlik yapabilmeleri için de madde yer aldı. İlgili madde;
Sözleşmeli öğretmenlerin, 1111 sayılı Kanun’un ek 4. maddesi ile 6.7.2005 tarihli ve 25867 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Askerlik Yükümlülüğünü Milli Eğitim Bakanlığı Emrinde Öğretmen Olarak Yerine Getirecekler Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında atandıkları okulda asker öğretmen olarak görev yapabilmeleri sağlanmalıdır.Sözleşmeli öğretmenleri ilgilendiren bu hususlar kesin bir hüküm değildir. Sendika tarafından sunulan çalışma raporunda yer alan ve MEB tarafından da onay verilen maddelerdir. MEB bu hususları hayata geçirmek için gerekli düzenlemeleri ilerleyen zamanlarda yapabilir de yapmayabilir de. Geçmiş dönemlerde KİK çalışma raporlarında onay verilen ancak hayata geçirilmeyen maddelerin de yer aldığını ogretmenlericin.com olarak hatırlatalım.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum