Sözleşmeli Öğretmenlik 2+1'e Mi Düşürülüyor?

Sözleşmeli Öğretmenlik 2+1'e Mi Düşürülüyor?

Sözleşmeli Öğretmenlik 2+1 'e Düşürülecek mi?

2016 yılından itibaren öğretmen atamaları sözleşmeli atama olarak yapılmaya başlanmıştı. Son düzenlemeden önce atanan sözleşmeli öğretmenler atandıkları okullarda 4 yıl görev yapma zorunluluğuna tabi tutuluyordu ve 4 seneyi tamamladıkları halinde kadroya geçirileceklerdi. Sonraki 2 sene ise atandıkları il içerinde başka bir okula tayin isteyebiliyorlardı. İl dışı tayin isteyebilmeleri için 6 sene beklemek zorundaydılar.

Geçtiğimiz sene ise yeni bir düzenleme gelerek sözleşmeli öğretmenlik 4+2’den 3+1’e düşürüldü. Atanılan okulda 3 sene görevi tamamlayan öğretmenler kadroya geçtikleri için il içi ya da eş durumu tayininden faydalanıyorlardı. Toplamda 4 yıl sonra ise il dışı tayin hakkına sahip oluyorlardı. Sözleşmeli öğretmenler 3+1 süresinin 2+1 yıla indirilmesini talep ediyorlar. Özellikle evli ve çocuklarından uzak kalan öğretmenler için son derece önemli bir konu olduğu aşikar. Son günlerde sosyal medya aracılığı ile seslerini duyuruyorlar.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz haftalarda bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada bu sistemin 2+1 şeklinde güncelleneceğinin sinyalini vermişti. Yani bakan Selçuk’un açıklamasına göre sözleşmeli öğretmen 2 sene çalıştıktan sonra kadroya geçirilecek ve eş durumu tayini isteyebilecekler.

Ancak bu durum henüz resmiyet kazanmadı. Önümüzdeki haftalarda yeni bir açıklama yapılıp 2+1’in resmiyete geçmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum