Sözleşmeli Öğretmenlik Süresi 2+1 Yıla Düşecek Mi?

Sözleşmeli Öğretmenlik Süresi 2+1 Yıla Düşecek Mi?

Sözleşmeli Öğretmenlik Süresi 3+1'den 2+1'e Düşecek Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını kadrolu yerine sözleşmeli olarak yapıyor ve sözleşmeli öğretmene atandıkları okullarda en az 3 sene görev yapma süresi veriyor.

2016 yılından itibaren öğretmen atamaları sözleşmeli atama olarak yapılmaya başlandı. Son düzenlemeden önce atanan sözleşmeli öğretmenler atandıkları okullarda 4 yıl görev yapma zorunluluğuna tabi tutuluyordu ve 4 seneyi tamamladıkları halinde kadroya geçirileceklerdi. Sonraki 2 sene ise atandıkları il içerinde başka bir okula tayin isteyebiliyorlardı. İl dışı tayin isteyebilmeleri için 6 sene beklemek zorundaydılar.

Geçtiğimiz sene ise yeni bir düzenleme gelerek sözleşmeli öğretmenlik 4+2’den 3+1’e düşürüldü. Atanılan okulda 3 sene görevi tamamlayan öğretmenler kadroya geçtikleri için il içi ya da eş durumu tayininden faydalanıyorlardı. Toplamda 4 yıl sonra ise il dışı tayin hakkına sahip oluyorlardı.

Sözleşmeli öğretmenler 3+1 süresinin 2+1 yıla indirilmesini talep ediyorlar. Özellikle evli ve çocuklarından uzak kalan öğretmenler için son derece önemli bir konu olduğu aşikar.

Sözleşmeli öğretmenler özellikle twiterda seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Dün akşam da bir çalışma yaptılar. 

ZiyaHoca İkiArtı1Sözü tagı ile sözleşmeli öğretmenlik süresinin 2+1'e indirilnesi sözünü hatırlattılar.

İşte ZiyaHoca İkiArtı1Sözü tagına atılan tweetler:

ZiyaHoca İkiArtı1Sözü Bir öğretmen neden sözleşmeli kalıyor ? Hadi kaldı diyelim neden 4 yıl kalıyor ? 2+1 gelmeli hatta hiç sözleşme diye bişey kalmamalı.

@ziyaselcuk @tcmeb

ZiyaHoca İkiArtı1Sözü Verilen soz tutulsun, aileler kavussun..

@ziyaselcuk @RTErdogan @seferaycan @ikoncuk @cnlmtn

ZiyaHoca İkiArtı1Sözü Neden ailemizle işimiz arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılıyoruz. 4 yıl sizcede çok uzun bir süre değil mi?

@ziyaselcuk @tcmeb

ZiyaHoca İkiArtı1Sözü sözleşmeli öğretmenlere verilen bu sözü tutun ve tayin haklarını verin ya da komple sözleşmeli öğretmenliği kaldırın öğretmenin sözleşmelisi kadrolusu ücretlisi olmaz.

@ziyaselcuk @tcmeb

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum