Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün öğretmen nöbeti resmi görüş yazısı

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün öğretmen nöbeti resmi görüş yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili Türk Eğitim-Sen'e görüş yazısı gönderdi.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün öğretmen nöbeti resmi görüş yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 06/11/2018 tarihli 21143177 sayılı Öğretmenlerin Nöbet Görevi konulu resmi yazısı MEB Personel Genel Müdürlüğüne gönderildi. MEB öğretmenlerin nöbet görevi hususuna tekrar açıklık getirerek nöbet görevi hususunda öğretmenler kurulunu işaret etti.

NÖBET GÖREVİ GÖRÜŞ YAZISI


Genel Müdür Dr. Cem Gençoğlu imzası ile gönderilen resmi yazıda 26.7.2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Çalışma Yönergesine ilgi tutularak açıklama yapıldı. Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından MEB'e yazılan ve yazı doğrultusunda Personel Genel Müdürlüğünün 22.10.2018 tarihli ve 28892082-915.99-E.19900302 sayılı resmi yazısı Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderilmiş ve gönderilen yazıda MEB'e bağlı eğitim kurumlarında nöbet görevini yerine getiren öğretmenlere, eğitim kurumlarının giriş ve çıkış kapılarında nöbet görevi verilemeyeceği hususunda sendikanın valiliklere talimat verilmesi talebi belirtilmiştir.

YÖNETMELİĞİN 44.MADDESİ

Bakanlık görüş yazısında Okul öncesi ve İlköğretim Kurumlarında Müdür Yardımcısı ve Öğretmenlere Nöbet görevi verilmesi konusunda Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğin 44 üncü maddesi hükümlerini hatırlatırken okullarda müdür yardımcısı ve öğretmenlerin yönetmeliğin 44 üncü maddesine göre nöbet görevini yerine getirmekte olduklarını açıkladı.

Nöbet hakkında MEB'in görüş yazısı;

Öğretmen nöbet görevi resmi görüş yazısı Nöbet görevi

.

Öğretmene nöbet görevi verilmesi MEB resmi yazı Öğretmene nöbet

ÖĞRETMENLER KURULUNDA GÖRÜŞÜLECEK


Nöbetçi öğretmelerin görevi hususunda resmi yazıda aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir;
"Öğretmenler, nöbet görevlerini yerine getirirken sınıfta, teneffüste, kantinde, koridorda, bahçe ve benzeri alanlarda öğrencilerin davranışlarını gözlemler, gerekli durumlarda müdahale eder ve okul yönetimini bilgilendirir. Ancak nöbetçi öğretmenlerin okul giriş-çıkış kapılarında müracaat memuru ya da güvenlik personeli gibi sabit bekleme görevi bulunmamaktadır. Bunun yanında bahçede görevli nöbetçi öğretmenlerin okul bahçesinin diğer alanları gibi okul giriş kapısını da kapsayacak şekilde nöbet görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir."

Ayrıca Bakanlık nöbetlerde uyulacak esaslar için Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44 üncü maddesinin 10 uncu fıkrasında açıklandığı üzere öğretmenler kurulunda görüşülerek kararlaştırılması gerektiğini vurgulamıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum