Türk Eğitim-Sen; öğretmenler süt izni kullanımında mağdur ediliyor

Türk Eğitim-Sen; öğretmenler süt izni kullanımında mağdur ediliyor

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvuruda öğretmenlerin süt izni konusunda yaşadığı mağduriyetler hatırlatılırken bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.

Türk Eğitim-Sen; öğretmenler süt izni kullanımında mağdur ediliyor

Süt izni 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde yer almakta olup bayan memurlara, öğretmenlere doğum sonrasında bebeklerini emzirmek için verilen bir haktır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 104. maddesi; "Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır." şeklindedir.ÖĞRETMENLER SÜT İZNİ KULLANAMIYOR


Sendika tarafından yapılan açıklamada MEB'de görev yapan öğretmenlerin en çok mağduriyet yaşadığı konulardan birisinin süt izni hakkı olduğu belirtildi. Bebeğini emzirmek için süt izni kullanmak isteyen bayan öğretmenlere çeşitli engellemeler yapılarak mağduriyet yaşatıldığı ifade edilen açıklamada süt izni kullanımında ana sorunun MEB tarafından süt izninin kullanımı ile ilgili yayımlanan görüş yazısı olduğu açıklandı.MEB SÜT İZNİ GÖRÜŞ YAZISI MAĞDURİYET YAŞATIYOR


Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 06.01.2016 tarih ve 160504 sayılı "Öğretmenlerin Süt İzni" konulu görüş yazısının öğretmenlerin mağduriyetine sebebiyet verdiği ifade edilirken kanunda süt izni konusunda herhangi bir sınırlama yokken ve emzirme için süt izni saat belirlemesinde tercih hakkı anneye verilmişken Milli Eğitim Bakanlığının ilgili görüş yazısıyla kanunda kısıtlamaya, annenin seçim hakkında da okul yöneticilerinin müdahalesine neden olduğu vurgulandı.
memura süt izni kullandırma Öğretmen süt izni

SÜT İZNİNDE SAATİ ANNE SEÇMELİDİR


Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı resmi yazıda süt izni konusunda Yozgat İdare Mahkemesinin 2017/254E ve 2017/1078K sayılı kararını hatırlattı. İlgili davada mahkeme tarafından verilen kararda yaşam hakkının eğitim-öğretim hakkından daha önemli olduğu belirtilmiş olup kadın öğretmenlerin süt izni talebinin engellenemeyeceği kararı verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığından süt izni konusunda ilgili görüş yazısının iptal edilmesini isteyen sendika bayan öğretmenlerin süt izni kullanımında mağduriyetler yaşamamalarını istedi.


Türk Eğitim-Sen tarafından MEB'e yazılan süt izni yazısı;

https://www.turkegitimsen.org.tr/userfiles/files/14_05_2018_sut_izni.pdf

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.