Türkiye ve Dünya’dan Öğretmen Maaşları

Türkiye ve Dünya’dan Öğretmen Maaşları

Türkiye’de görev yapan öğretmenlerin başka ülkelere göre maaşları ne durumda?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan personeller arasında öğretmenler de bulunmaktadır. Öğretmenler, toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında alınan karar doğrultusunda yıllık belirli bir oranda maaşlarına ve ek ders ücretlerine zam alırlar.

 Öğretmenlerin yapılan işe göre diğer kamu personellerine göre oldukça az maaş alması yıllardır tartışılan, gündeme getirilen bir konu olmakla birlikte, problemin çözülebilmesi için henüz bir adım atılmamıştır.

 OECD’den alınan 2016 yılı resmi verilerine göre yıllık dolar bazında öğretmen maaşlarında Lüksemburg 97 bin dolar, Almanya 66 bin dolar, ABD 56 bin dolar, İspanya 43 bin dolar, Fransa 37 bin dolar olarak belirlenmiştir.

 Yine aynı rapora göre Türkiye’de görev yapan bir öğretmenin yıllık kazancı 25 bin dolar seviyelerinde yer almıştır. 2020 yılına geldiğimizde ise öğretmenlerin yıllık geliri brüt olarak 10 bin dolar seviyelerine kadar düşmüştür.

 Kurdaki yükselme ve maaş zamlarının yetersiz olması, son 4 yılda öğretmen maaşlarının alım gücünü yaklaşık olarak %50 azalmıştır. Dolayısıyla öğretmenlerin taban aylığına ciddi miktarda zam yapılması gerekmektedir.

 Yukarıda bahsedilen OECD raporuna göre bazı ülkelerdeki yıllık brüt öğretmen maaşları ise şöyle: Meksika 25 bin dolar, Polonya 20 bin dolar, Macaristan 17 bin dolar, Çek Cumhuriyeti 16 bin dolar ve Slovak Cumhuriyeti 13 bin dolar.

Ogretmenlericin.com – Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.