Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğretmenlerin Maaş Karşılığı Ders Saatleri Eşitlenmelidir

Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğretmenlerin Maaş Karşılığı Ders Saatleri Eşitlenmelidir

Online eğitimde öğretmenlerin haftalık maaş karşılığı ek ders adaletsizliği düzeltilmelidir.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte zaten yıllardır var olan ve hala devam eden branşlar arası maaş karşılığı ek ders adaletsizliğine çözüm bulunması gerekmektedir.

 Bilindiği üzere okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftalık 18 saat, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerin haftada 15 saat, atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat derse girdiklerinde bu dersler maaş karşılığı olarak değerlendiriliyor ve ilgili saatleri aşmaları durumunda ek ders ücreti ödeniyor.

 Adaletsizliğin daha da somut halini şu örnekle açıklayabiliriz:

 Haftada 30 saat canlı ders yapan sınıf öğretmeni aylık 1.093,01 TL, haftada 30 saat canlı ders yapan bir Türkçe öğretmeni  aylık 1.311,60 TL, yine haftada 30 saat canlı ders yapan bir teknik öğretmen aylık 947,28 TL ek ders ücreti almaktadır.

Not: 1 ay, 4 tam hafta olarak hesaplanmıştır.

 Branş farkına göre maaş karşılığı haftalık ders saat durumu bazı kriterlere göre yüz yüze eğitime göre planlanmışsa da uzaktan eğitim sürecinde kesinlikle doğru, adil bir ödeme sistemi olmamaktadır.

 Dolayısıyla tüm öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde maaş karşılığı haftalık ders saatleri 15’e sabitlenmeli, hazırlık ve planlama ücreti 10 saate 1 saat ek ders ücreti yerine 5 saate 1 saat ek ders ücreti olarak yeniden düzenlenmelidir.

 Öğretmenlerin hazırlık ve planlama süreçleri uzaktan eğitimde daha yorucu ve zahmetlidir. Yaklaşık 1 milyon öğretmen mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir.

Ogretmenlericin.com – Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.