Uzman öğretmenlik maaş farkı. Uzman öğretmenler ne kadar maaş alacak?

Uzman öğretmenlik maaş farkı. Uzman öğretmenler ne kadar maaş alacak?

Uzman öğretmenlik maaş farkı. Uzman öğretmenler ne kadar maaş alacak?

Ogretmenlericin.com / ÖZEL HABER

Bilindiği üzere Öğretmenlik Meslek Kanunu Aralık 2021 sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla meclise sunuldu. Daha sonra maddeler yasalaşarak Öğretmenlik Meslek Kanunu Milli Eğitim Bakanlığında tanımlandı.

Öğretmenlik Meslek Kanunuyla birlikte öğretmenlerimize yeni haklar verildi. Bunlardan bir tanesi Kariyer Basamakları. 10 yıl öğretmenlik yapmış öğretmenlerimize uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmenlik yapmış öğretmenlerimize ise Başöğretmenlik unvanları verilecek. Fakat bunun için bazı şartlar var. Eğitimleri tamamlamak ve yapılacak sınavda 70 ve üzeri puan almak. Lisans üstü diploması olan öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf olacak.

Uzmanlık sınavları 19 Kasım tarihinde gerçekleşti. Uzman öğretmenlik sınavından 432 bin öğretmenin 422 bin 368'i sınavda başarılı oldu. Başöğretmenlik sınavına başvuran 68 bin öğretmenin 66 bini sınavda başarılı oldu.

Bu unvanları alacak öğretmenlerimize ise maddi haklar yanında verilecek.

Peki ya uzman öğretmenler ve Başöğretmenler ne kadar ilave maaş alacaklar? Cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Uzman öğretmen maaş farkı 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle geçerli olacak. Yüzde 15 gelir vergisi üzerinden bir hesaplama yaparsak uzman öğretmen ilave geliri 1.939,56 TL olarak hesaplara yansıyacak.

Başöğretmenlerin ise 4 bin lira civarı bir ilave ücret alması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

15 Yorum