Yeni Atanacak 20 Bin Öğretmen Ne Zaman Göreve Başlayacak?

Yeni Atanacak 20 Bin Öğretmen Ne Zaman Göreve Başlayacak?

MEB'in atamasını gerçekleştireceği 20 bin sözleşmeli öğretmen ne zaman işbaşı yapacak? İşte detaylar...

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacağını açıkladı. Peki yeni atanacak öğretmenler ne zaman göreve başlayacak?

 Bilindiği üzere MEB, öğretmen atamaları için duyuruya çıkıyor, ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri adaylardan alınıyor. Akabinde adayların sözlü sınava girecekleri merkez açıklanıyor, sözlü sınavlar yapılıyor, sonuçlar ilan ediliyor ve sözlü sınava ilişkin itirazlar alınarak sonuçlandırılıyor. Son olarak ise atama tercihleri adaylardan alınıyor, atamalar gerçekleştiriliyor ve atama kararnameleri illere gönderilerek öğretmenler işbaşı yapabiliyor.

Atama duyurusu ve kılavuzu açıklandıktan sonra ön başvuru işlemlerinden göreve başlamaya kadar yaklaşık 3 buçuk aylık bir süreç işliyor.

 Yeni ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen için süreç mart ayında başlayacak ve haziran ayında son bulacak. Fakat, haziran ayında eğitim öğretim yılı sona erdiği için bakanlık takvimi biraz daha geniş bir zamana yayarak bu öğretmenlerin göreve başlatılmasını 1-2 ay daha geciktirebilir.

 Geçmiş dönemlerde yapılan öğretmen atamalarında ağustos ayında ilana çıkıldığında öğretmenler eylül ayında, ocak ayında ilana çıkıldığında ise öğretmenler şubat ayında sınıflarında oluyorlar, süreç en fazla 1 ay kadar sürüyordu.

 Son dönemlerde yapılan atamalarda takvimi, atama sürecini, göreve başlama tarihlerini kestirebilmek maalesef daha zor olmaktadır. Bu süreçlerin yıldan yıla değişmesi atama bekleyen öğretmenlerin geleceklerine yönelik her türlü plan ve programı da aksatmakta ve mağdur etmektedir.

 Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarında her yıl geçerli olacak, okullarda öğrenciler öğretmensiz beklerken süreci hızlandıracak sabit bir öğretmen atama takvimi sistemine geçmeli, atama bekleyen öğretmenler, öğrenciler, veliler daha fazla mağdur olmamalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.