DYS resmi yazışmalarda kullanılan UDF dosyasını PDF çevirme işlemi

UDF dosya açma, uzantısı UDF olan dosyaları PDF, WORD gibi dosya biçimlerine çevirmek için yapılması gerekenler.

DYS resmi yazışmalarda kullanılan UDF dosyasını PDF çevirme işlemi

DYS resmi yazışmalarda kullanılan UDF dosyasını PDF çevirme işlemi

UDF to PDF yani UDF uzantılı belge ve dosyaları PDF çevirme işlemi için yapılması gerekenleri anlatalım. Öncelikle online UDF PDF çevirici gibi bir araca ihtiyacınız yok. Çünkü bu dosya çevirme işlemini (udf convert pdf) bilgisayardan rahatlıkla yapabilmekteyiz.

UDF UZANTILI DOSYA NEDİR?

UDF uzantılı dosyaları özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yıllarda resmi yazışmalarda kullandığı Doküman Yönetim Sisteminde görmekteyiz. Resmi eğitim kurumlarının birbirleri ile yazışmalarında DYS sistemi içerisinde udf uzantılı dosyalar kullanılmaktadır. Online veya ofline olarak resmi yazışmalar UDF uzantılı dosyalarda yazılmakta ve elektronik imza ile imzalandıktan sonra istenilen kuruma DYS üzerinden gönderilmektedir.

UDF UZANTISINI PDF ÇEVİRME

UDF uzantılarına sahip belgeleri veya dosyaları direkt olarak PDF formatına çevirmek için bilgisayarımıza kurmamız gereken bir program yok. Bir UDF dosyasını PDF’e dönüştürmek için yapılması gerekenleri açıklayalım.

Adım 1; Önce UDF dosyanızı açınız.

Adım 2; UDF dosyanız açıkken sol tarafta yukarıda yer alan menüye tıklayınız. Gelen ekranda aşağıdaki gösterildiği gibi yazdır sekmesine tıklayınız.

UDF dosyası yazdır komutu
UDF dosyası

Adım 3; Yazdır dedikten sonra ekrana aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Gelen bu ekranda yazdırma ayarlarından Yazdırma Servisi kısmında Ad olan yerde Adobe PDF seçilecek.

UDF to PDF dönüştürücü
UDF to PDF

Adobe PDF seçildikten sonra pencerenin altında yer alan Yazdır butonuna basınız.

Adım 4; Yazdır dedikten sonra ekrana aşağıda görüldüğü gibi bir pencere gelecektir.

UDF convert PDF çevirme
UDF convert PDF

UDF PDF çevirme işlemi son basamağında ilgili dosya adını değiştirerek dosyanın kaydedileceği yeri de seçtikten sonra Kaydet butonuna basarak PDF’ye dönüştürülmüş dosyamız hazır hale gelecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM