1 Mayıs ek ders kesintisi, 1 Mayıs 2017 ek ders hesaplama

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında yaşanan kar tatilleri, seçim tatili gibi durumlarda idareciler ve öğretmenler ek derslerini kesinti olmadan tam olarak aldılar. Bu dönemin tek ek ders kesintisi 1 Mayıs 2017 Pazartesi gününün resmi tatil olmasından dolayı yaşanacak, yani 1 Mayıs ek dersi kesilecek.

1 Mayıs ek ders kesintisi, 1 Mayıs 2017 ek ders hesaplama

1 Mayıs ek ders kesintisi, 1 Mayıs 2017 ek ders hesaplama

1 Mayıs İşçi Bayramı olarak dünya genelinde bilinen işçi ve emekçi günü ülkemizde 2009 yılından itibaren resmi tatil olarak ilan edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil oldu. Resmi Tatillerde okullar tatildir. Sadece okullar değil tüm kamu kurumları, bankalar, işletmeler resmi tatilden dolayı kapalıdır. Öğretmenler İçin 1 Mayıs’ın resmi tatil olmasından dolayı ek ders kaybı yaşanmaktadır. 1 Mayıs 2017 pazartesi günü öğretmenlerin ve idarecilerin ek dersinde kesinti yaşanacak.

1 MAYIS EK DERS HESAPLAMASI

1 Mayıs günü okul müdürü, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları ek ders hesaplamasında o güne denk gelen ek dersin kesintisi yapılacaktır. Örneğin görevlendirme müdür yardımcısı haftada 18 saat ek ders alırken ek dersi 4-3-4-3-4 olarak yazılmaktadır. 1 Mayıs’ın pazartesi olmasından dolayı müdür yardımcısının pazartesiye denk gelen 4 saatlik ek dersi kesilecek ve çizelgeye X-3-4-3-4 olarak 14 saat yazılacak. Haftada 20 ek ders alan okul müdürünün ek dersinde 4-4-4-4-4 olarak yazılması gerekirken, 1 Mayıs kesintisinden dolayı okul müdürünün ek dersi X-4-4-4-4 olarak hesaplanacak, 16 saat ek ders alacak.

ANASINIFI VE SINIFI ÖĞRETMENLERİ EK DERS HESAPLAMA

Öncelikle anasınıfı ve sınıf öğretmeni ek ders hesaplama konumuza gö zatmanızı tavsiye ederiz. 1 Mayıs öğretmenlerin ek ders hesaplaması yapılırken; okul öncesi/anasınıfı öğretmenlerinin 1 mayıs pazartesi resmi tatilinden dolayı 7 saat ek dersi kesilecek. Haftada 15 saat ek ders alan anasınıfı öğretmenlerinden yapılacak 7 saatlik kesintiden dolayı o hafta 8 saat ek ders alacaklar. KBS veya puantaj yazılışında X-2-2-2-2 olarak yazılabilir. Sınıf öğretmenlerinden yapılacak kesinti de anasınıfı öğretmenlerinde olduğu gibi 7 saat olacak. 1 mayıs ek ders hesaplama işleminde sınıf öğretmenleri de 8 saat ek ders alacaklar, 7 saatleri kesilecek.

BRANŞ ÖĞRETMENİ 1 MAYIS EK DERS HESAPLAMA

MEB personelleri için ek ders kesintisi herkeste aynı olmamaktadır. Branş öğretmenlerinin ek dersi hesaplanırken 1 mayıs pazartesi gününe gelen ders saati düşülerek ek ders hesabı yapılacak. Örneğin pazartesi günü 2 saat dersi olan öğretmenle, aynı gün 6 saati olan öğretmenden aynı ek ders kesintisi yapılmayacak. 1 Mayıs gününe denk gelen ek ders toplam ek ders yükünden çıkartılacak ve pazartesi günü girilen ders saati hazırlık ve planlamayı etkiliyorsa oradan da kesinti yapılacak. Branş öğretmenleri ek ders hesaplama konumuzu inceleyiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Herhalde kesilmelidir. O zaman Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, cumartesi pazar da ekders ödensin. Onun yerine 1 Mayıs resmi tatil olduğu halde tatil yapamayan çalışanların haklarını dile getirsenize.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM