DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

1 Nisan seçim tatili günü DYK, egzersiz, nöbet ek ders ücreti ödenir mi?

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerden sonra okulların eğitim öğretime hazırlanması için 1 Nisan 2019 Pazartesi günü eğitim kurumları tatil edildi. Peki 1 Nisan günü öğretmen ve yöneticilere ek ders ücreti nasıl ödenecek?

1 Nisan seçim tatili günü DYK, egzersiz, nöbet ek ders ücreti ödenir mi?
22.04.2019
A+
A-

1 Nisan seçim tatili günü DYK, egzersiz, nöbet ek ders ücreti ödenir mi?

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerden sonra okulların ve seçimde görev alan personellerin eğitim öğretime hazır hale gelmesi adına MEB tarafından 1 Nisan 2019 Pazartesi günü tatil edildi. 1 Nisan gününün tatil olmasından dolayı öğretmen ve yöneticilerin ek ders ücretleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı resmi yazı yayınladı.

EK DERS, DYK ÜCRETLERİ ÖDENECEK

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından 29.03.2019 tarihinde 6453800 sayılı Mahalli İdareler Genel Seçimleri konulu resmi yazı ilgili kurumlara gönderilirken, resmi görüş yazısında eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin 1 Nisan 2019 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacakları belirtildi.

İlgili resmi yazı;

1 Nisan ek ders ücreti hesaplanması görüş yazısı
1 Nisan ek ders ücreti

25.08.2017 tarihli ve 30165 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller” başlıklı 2’nci maddesi kapsamında 1 Nisan pazartesi günü için öğretmen ve idarecilere ek ders ücretleri, DYK kurs ücretleri ödenecek ve bu kalemlerde herhangi bir ek ders ücret kesintisine gidilmeyecek.

EGZERSİZ VE NÖBET ÜCRETİ ÖDENMEYECEK

Öğretmenlerin egzersiz görevi, öğretmen ve idarecilerin nöbet ek ders ücretleri ise 1 Nisan günü için ödenmeyecek. 1 Nisan seçim tatilinde nöbet ve egzersiz hariç ödemeler yapılacaktır. KBS ücret girişlerinin buna göre yapılması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen maddede yer alan hüküm “Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” kapsamında DYK ve ek ders ücreti ödenirken nöbet ve egzersiz bunun dışında kalmaktadır.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.