17 Nisan ek dersi, 17 Nisan pazartesi günü ek ders ödenecek mi?

16 Nisan pazar günü yapılacak referandumdan dolayı 17 Nisan 2017 pazartesi günü okullar tatil edildi. Okulların tatil edilmesinden dolayı öğretmenler idari izinli sayılacaklar. Bu konuda Başbakanlık tarafından bir genelde çıkması gerekmektedir. İdari izinli olunan günlerde öğretmenler ek ders almaktadırlar ve ek dersleri kesilmemektedir.

17 Nisan ek dersi, 17 Nisan pazartesi günü ek ders ödenecek mi?

17 Nisan ek dersi, 17 Nisan pazartesi günü ek ders ödenecek mi?

17 Nisan günü öğretmenler idari izinli sayılacaklar. MEB personeli için idari izin verilmesi durumunda ek derslerde toplu sözleşme hükümleri gereği kesinti olmamaktadır. 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme hükümlerinde yer alan maddeye göre Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller içerisinde idari izinlerde yer almaktadır. İdari izinli olunan günde ek ders kesilmez.

2 KASIM PAZARTESİ DE TATİL EDİLMİŞTİ

1 Kasım tarihinde yapılan 26. dönem milletvekilli seçimleri sonrası 2 Kasım pazartesi günü okullar tatil edilmişti. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılan açıklamada 2 Kasım pazartesi gününün tatil olduğu belirtilmiş, seçimlerden dolayı okulların eğitim öğretime hazır hale getirilmesi için pazartesi gününün tatil yapılması zorunluluğu vurgulanmıştı.  1 Kasım seçimlerinden sonraki günün tatil edilmesi ile ilgili Başbakanlık Genelgesi çıkartılmıştı.

Milli Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılan açıklamada 2 Kasım pazartesi gününün tatil edilmesinden dolayı gerekli telafi eğitimlerin yapılacağına değinilerek, öğretmen ve idarecilerin pazartesi günü idari izinli olduğu belirtilmişti. Avcı ayrıca idari izinli olan öğretmenler ile idarecilerin üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlıklı ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklar ifadesini kullanarak, idari izinli olunan günde ek ders kesilmeyeceğini açıklamıştı.

17 NİSAN GÜNÜ İDARİ İZİNLİ OLUNACAK

2 Kasımın tatil edilmesi gibi 17 Nisanın da tatil edilmesi konusunda Başbakanlık Genelgesi çıkartılacak. Çıkartılacak genelgeye göre idareciler ve öğretmenler idari izinli sayılacaklar. Bu yüzden de öğretmenlerin ve idarecilerin ek dersleri kesilmeyecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Eğitim öğretim kurumlarında alınan idari tatil kararlarına yönelik olarak, 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede şu hüküm yer almıştır:

    “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller
    Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

    Alınan bu karar uyarınca, yönetici ve öğretmenler, 17 Nisan 2017 Pazartesi günü, üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaktır. Yani 17 Nisan’daki ek dersler ödenecektir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM