19 Mayıs günü rapor alan öğretmenin ek ders ücreti

Resmi tatillerde eğitim öğretim etkinlikleri, faaliyetleri yapılamayacağından kurs, egzersiz ek dersleri ödenmez. Ancak normal ek ders ödenir. Rapor alan öğretmenin ek ders hesaplaması.

19 Mayıs günü rapor alan öğretmenin ek ders ücreti

19 Mayıs günü rapor alan öğretmenin ek ders ücreti

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı geçtiğimiz günlerde kutlandı. 19 Mayıs yaklaşırken 19 Mayıs gününe denk gelen kurs ek ders ücretinin ödenip ödenmeyeceği, 19 Mayıs günü ek dersin kesilip kesilmeyeceği konularına değinmiştik.

Tekrardan hatırlatırsak 19 Mayıs günü ek ders ödenir. Öğretmen ve idareciler 19 Mayıs günü törene katıldılarsa ek derslerini alırlar. 19 Mayıs günü ek ders kesilmez.

Ayrıca 19 Mayıs gününe denk gelen egzersiz çalışmaları, destekleme ve yetiştirme kursu, etüt vb faaliyetler varsa bunların ek dersi ödenmez.

23 Nisan, 19 Mayıs gibi Milli Bayramlar resmi tatildir. Resmi tatillerde eğitim öğretim etkinlikleri, faaliyetleri yapılamayacağından kurs, egzersiz ek dersleri ödenmez.

EK DERS KESİLMEZ

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar çerçevesinde bu günlerde sadece normal ek ders ücreti ödenir. Açıklarsak, o gün öğretmenin okulda 5 saat dersi varsa o 5 saat dersi yapmış, derse girmiş sayılır ve ek dersini tam alır. Ek dersinde kesinti olmaz. İlgili karar çerçevesinde öğretmen ve idarecilerin üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevleri yapılmış sayılır.

19 Mayıs, 23 Nisan günleri ücretli öğretmenlere ek ders ödenmez.

RAPORLU OLANIN DURUMU

19 Mayıs günü törene katılan öğretmen ve idarecinin ek dersi kesilmez. Peki o gün rahatsızlanan, rapor alan, ayakta tedavi beyan belgesi alan ve törene katılamayan öğretmen veya idarecinin ek dersi kesilir mi?

Evet ek dersi kesilir. Normal bir gün olarak hesaplanarak o gün okula gelmediği için ek dersi kesilir ve ek ders hesaplaması ona göre yapılır.

Okul öncesi veya sınıf öğretmeni ise bir gün okula gelmediği için 7 saat ek dersi kesilir. Branş öğretmeni ise o gün okutması gereken ders saati düşülerek hesaplama yapılır, hazırlık ve planlama da göz önüne alınarak ek dersi kesilir. Rehber öğretmenin o güne denk gelen ek dersi kesilir. İdarecilerin de yine aynı şekilde o güne denk gelen ek dersi kesilir.

Öğretmenler İçin

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel MEB

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM