“2 Saat Ek Ders” Öğretmen Nöbetine Değer Mi?

“2 Saat Ek Ders” Öğretmen Nöbetine Değer Mi? “2 Saat Ek Ders” Öğretmen Nöbetine Değer Mi? Nöbetçi öğretmenin ne kadar zahmetli bir iş yaptığı öğretmen camiası tarafından bilinir. Sadece yaptığı iş değil, bunun sorumluluğu, yaptırımı, vebali vs tüm boyutu ile değerlendirildiği zaman NÖBETÇİ ÖĞRETMEN unvanının ne kadar ağır bir unvan olduğu görülecektir. Bu yazıda nöbet ücretine değinmek […]

“2 Saat Ek Ders” Öğretmen Nöbetine Değer Mi?

“2 Saat Ek Ders” Öğretmen Nöbetine Değer Mi?

“2 Saat Ek Ders” Öğretmen Nöbetine Değer Mi? Nöbetçi öğretmenin ne kadar zahmetli bir iş yaptığı öğretmen camiası tarafından bilinir. Sadece yaptığı iş değil, bunun sorumluluğu, yaptırımı, vebali vs tüm boyutu ile değerlendirildiği zaman NÖBETÇİ ÖĞRETMEN unvanının ne kadar ağır bir unvan olduğu görülecektir.

Bu yazıda nöbet ücretine değinmek istiyorum. 1 Ocak 2016 itibari ile Toplu Sözleşme gereği fiilen yerine getirilen nöbet görevi için haftalık 2 saat, 2017 yılı içerisinde ise haftalık 3 saat nöbet ücreti ödenecek.

Peki bu ücret yeterli midir? Bu yetkili sendika ve çevrelerince dile getirildiği gibi büyük bir kazanım mıdır?

Bu soruların cevabı yazımın sonunda yer alacak lakin öncelikle nöbet için daha doğrusu nöbete ücret getirilmesi için yapılan çalışmaları hatırlayalım.

Nöbet tutmanın yönetmelikte karşılığı, dönütü, olumlu yanı bulunmamaktadır. Sendikalar bu konuda nöbet angaryadır diyerek, nöbetin karşılığı olarak ücret istemişlerdir. Bu konuda da çeşitli eylemlerde bulundular.

Şimdi sendikaların nöbet konusunda gösterdikleri tutumları inceleyelim;

Türk Eğitim-Sen: Sendika 21.01.2015 tarihinde karar aldı. Bu karara göre 2014-2015 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminde her ayın ilk haftasında nöbet tutmuyoruz dediler ve nöbet için 6 ek ders ücreti talep ettiler. Sendikanın bu tutumuna bazı yöneticiler yaptırımla yaklaştı. Örneğin ilk haftaya nöbet denk gelen öğretmenin nöbetini ikinci haftaya yazdılar, zorluk çıkardılar. Bu olaylardan dolayı Türk Eğitim-Sen kararını değiştirdi. 13.02.2015 tarih ve 20 sayılı karar ile; 16 Şubat 2015 tarihinden itibaren 2014-2015 öğretim yılı sonuna kadar süresiz “Nöbet Tutmama” eylem kararı sendika tarafından alındı. Süresiz Nöbet Tutmuyoruz dediler, nöbete 6 ek ders saati ücret verilene kadar 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı sonuna nöbet tutmama kararı aldı.

Eğitim İş: Sendika 26.12.2014 tarihinde aldığı son karar ile 05.01.2015 ile 12.06.2015 tarihleri arasında kesintisiz nöbet tutmayacaklarını, nöbet için karşılığını almak istediklerini belirten karar aldılar.

Eğitim Sen: Sendika 08.02.2015 tarihinde nöbet tutmayacaklarını, nöbet için karşılığını almak istediklerini belirten karar aldılar.

Eğitim Bir-Sen: Yetkili sendika olarak Toplu Sözleşme Masasına oturan sendika nöbet eylem kararı almada geç kalan sendikalar arasındaydı.  26.03.2015 tarihinde bu kararı alarak EN SON NÖBET EYLEM KARARI ALAN SENDİKA oldular. Hatta bu karar o dönem çok eleştirildi. Haftada birden fazla nöbet tutmama kararı alan Eğitim Bir-Sen’in aldığı bu kararda herhangi bir yaptırım gücü bulunmamaktadır. Zaten aldıkları bu karar yönetmelik çerçevesinde bir karardır çünkü öğretmene haftada birden fazla nöbet görevi verilmesi etik değildir. Doğal olarak Eğitim Bir-Sen nöbete karşılık gelmesi için, nöbetçi öğretmen için elle tutulur bir karar alamamıştır.

Anadolu Eğitim Sen (AES): Nöbetin angarya olduğunu karşılığının olmasını belirttiler ancak nöbet tutmama eylem kararı almadılar. 22.01.2015 tarihli yazılarında görebilirsiniz. Şeklen değil Hukuken eylemde olduklarını belirttiler.

Teç-Sen: Ben şahsen bilgi bulamadım. Bize gönderirlerse eklerim.

Eksen Eğitim-Sen: Sendika 08.02.2015 tarihinde nöbet tutmayacaklarını, nöbet için karşılığını almak istediklerini belirten karar aldılar. Sendika belirlediği haftalarda nöbet tutmayacağını belirtti.

Aktif Eğitim Sen: 20.02.2015 tarihinde sendika tarafından alınan karar doğrultusunda sendikanın üyeleri nöbet karşılığı alana kadar eylemde olduklarını ve nöbet tutmayacaklarını belirttiler.

Bu sendikalar 2015 Yılı Temmuz istatistiklerine göre üye sayıları bin ve üzeri olan sendikalardır.

Peki ne oldu da nöbete ücret geldi?

Yukarıda belirttiğimiz sendikaların nöbet tutmama kararı alması ve bu kararlarını üyelerinin dilekçeleri ile üst mercilere bildirmesi gündem yarattı ve meclise kadar taşındı. TBMM’ye taşınan haber için tıklayınız. Çığ gibi büyüyen bu eylem Toplu Sözleşme Masasına getirildi ve 2016 için haftalık 2 ek ders saati, 2017 için haftalık 3 ek ders olarak tescillendi.

Şimdi şunu sormak lazım:

Nöbet eylem kararı alamayan yetkili sendikanın toplu görüşmelerde elde ettiği 2 ve 3 saatlik ek ders ücreti kazanım mıdır? Kazanım ise kendilerine mi aittir?

Yiğidi öldür hakkını ver! İlkesinden hareket edersek bu yiğit Eğitim Bir-Sen değildir! Haklarını vermek de söz konusu olamaz. O yüzden üstlerine herhangi bir alkış almasınlar, eylem kararınız elle tutulur gibi değil, diğer sendikaların eylemi ses getirince baştan savma bir eylem kararı alıyorsunuz sonra da kazanım elde ettik diyorsunuz! Diyeceksiniz ki; İmza Kampanyası. Bende diyeceğim ki: İmza kampanyası mı etkili yoksa resmi dilekçeler mi? Sizin imza kampanyası diye dolaştırdığınız kağıtlara tüm sendika üyeleri imza attılar, ancak siz ve üyeleriniz diğer sendikalar gibi DİLEKÇE YAZMADINIZ, geri durdunuz.

Ayrıca Eğitim Bir-Sen’li okul müdürleri nöbet eylemi zamanında diğer sendikaların öğretmenlerine nöbet eylemi yaptıkları için zorluk çıkardıkları, soruşturma açma cüretinde bulundukları haberlerini herkes biliyor. Şimdi ne oldu da bu idareciler kendilerine nöbet ücreti talebinde bulunmaktadırlar! Bu tutumlarda bulunan ve 2 saatlik nöbet ücretinin kendisine de yazılmasını isteyen okul müdürlerine soruyorum; Bu ne yüzsüzlük be kardeşim? Ayıp ayıp.

İster taraflı bakın ister tarafsız bakın bu konuda ses getiren, en büyük eylem gücünü oluşturan ve 6 saat ek ders isteyen sendika Türk Eğitim-Sen’dir. Biraz önce bahsettiğimiz yiğit sendika kendileridir. Diğer sendikaların haklarını yemeyelim, üye potansiyelleri az olsa da, ses getirme alanları sınırlı olsa da bu eylem kararını aldıkları için kendilerini tebrik ediyoruz.

Nöbet ücreti kime veriliyor?

Nöbet ücreti nöbet görevini fiilen yerine getiren öğretmene, müdür yardımcısına ve müdür yetkili öğretmene veriliyor. Okul müdürüne verilmiyor.

Bundan sonra ne olacak? Nöbet tutmayabilir miyiz?

Belirttiğimiz rakamlar ile nöbet tutmaya devam edilecek. 2015-2016 Eylül ayı itibari ile Nöbet Tutmama kararı alan sendikalar mevcut, ancak bundan sonra nöbet tutmayan öğretmene ceza verilmesi yolu açıktır. Yasal olarak nöbete ücret gelmiş ve karşılığı olarak bir rakam yer almıştır. Savunulan angarya ve karşılıksız görev/iş tanımları bu ücretlerle rafa kaldırılmıştır. Kısaca kazanım diye dile getirilen ancak 2-3 saat gibi komik rakamlara öğretmenleri mahkûm eden bu sözleşme sonucu, nöbet karşılığı yani nöbet ücretine rağmen nöbet tutmayan öğretmen ceza alır ve mahkemelerden bu ceza dönmez, ceza onanır.

Benim görüşüme göre, bu nöbet ücreti arttırılmalı ya da isteğe bağlı olmalıdır. Nöbet tutan öğretmenin yazımın başında dile getirdiğim gibi büyük sorumluluğu bulunmaktadır. Bunu 2-3 saatle hatta para ile ölçemezsiniz ancak karşılığını vermek istiyorsanız bu 2-3 saat ek ders olmamalıdır. Ya ücretlerin artması ya da isteğe bağlı hale getirilmesi lazımdır.

Bu yazımdan sonra bana dönüşler olacaktır. Bu yazımda beni eleştiren de olacaktır. Benim taraf tuttuğumu söyleyenler de olacaktır. Olsun, hiç önemli değil.

Ben evet tarafım, öğretmen hakkını, memur hakkını kim savunuyorsa ondan tarafım, ondan yanayım. Nöbet olayında sendikaların tutumlarını belirttim ve siz hala hak yiyen saftaysanız sizde tarafsınız, bu konuda beni eleştiren saftaysanız siz de tarafsınız. Siz öğretmen hakkı çalan ben öğretmene hak veren taraftayım.

Arif Muzaffer KUL

Esenlikler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM