2018 ve 2019 öğretim yılı hazırlık ödeneği tutarları belli oldu

2018-2019 eğitim öğretim yılı hazırlık ödeneği ile 2019-2020 eğitim öğretim yılı hazırlık ödeneği 4.Dönem toplu sözleşme mutabakat metni içerisinde belli oldu.

2018 ve 2019 öğretim yılı hazırlık ödeneği tutarları belli oldu

2018 ve 2019 öğretim yılı hazırlık ödeneği tutarları belli oldu

Her eğitim öğretim yılı başında MEB personeli öğretmen ve yöneticilere ödenen kırtasiye ücreti olarak telaffuz edilen ancak resmiyette adı öğretim yılına hazırlık ödeneği olan ücret 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme mutabakat metni içerisinde de yer aldı.

ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ

2016 yılında yani geçen yıl 1000 lira öğretim yılına hazırlık ödeneği alındı. 2017 öğretim yılına hazırlık ödeneği de önümüzdeki eylül ayı sonuna kadar ödenecek. 2017 yılı kırtasiye ücreti 1050 lira olarak ödenecek. 5-10 lira gibi kesintiler ile hesaba yatırılan öğretim yılına hazırlık ödeneği eğitim öğretim yılı başlangıcında ve eğitim öğretim yılı süresince öğretmenler tarafından kullanılmaktadır. 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme metninde öğretim yılına hazırlık ödeneği ile ilgili madde;

Hazırlık Ödeneği

2018 yılı ve 2019 yılı için 1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan ve 21 Ağustos 2017 gece yarısı sona eren toplu sözleşme görüşmelerinde 4.dönem toplu sözleşme mutabakat metni imzalandı. İmzalanan toplu sözleşme içerisinde eğitim kolu kısmında öğretim yılına hazırlık ödeneği ile ilgili hüküm yer alırken, 2018 yılında ödenecek hazırlık ödeneği tutarı 1130 lira, 2019 yılı için ödenecek öğretim yılına hazırlık ödeneği miktarı ise 1180 lira olarak belirlendi.

Kırtasiye Ücreti 2018-2019

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 32.maddesinde öngörülen öğretim yılına hazırlık ödeneği 2018 yılında 1130 TL, 2019 yılında 50 liralık artışla 1180 TL olarak ödenecek. 2017 yılında 1050 lira alınırken 80 lira artışla 2018 yılında 1130 lira ödenecek. Enflasyon rakamlarının dahi altında kalan bir artış söz konusu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. Her meslek alanında beklendiği gibi öğretmen mesleği sahibi şahsiyetlerdende fedakarlık beklenmeli ve olmalı. önemlisi fedakarlık yapıp ödün veren kendini aşıp uyum sağlayanıda kurumu sonuna kadar sahiplenmeli.sorunlu sürekli eleştiren anlayışı zor olmayan tesbitle farklı değerlendirip ait olduğu alanda hizmet vermesi sağlanmalı.farklı şahsiyetler çokda az olmasına rahmen nedense kurumlar sahiplenerek özverili şahsın azmini kırmaktadır.Bu durum tüm kurumlarda olduğu gibi meb kurumunda daha sık görünmekte.Makamlarında hizmet verenlere adaletli eşit iş yapmalarından geçiyo çözüm.ama malesef ahbap çavuş senli benli ilişkilerin sonunda yaşanılanlar aslında bu konular……selamlar.

  2. Arkadaşlar bu işin mantığını anlamamanızın nedeni öğretmen olmamanız. Eğitim camiasınının içonde olduğunuz ve emek verdiğiniz muhakkak. 1 öğrenci için bile masraf yapmak zorunda olmadan ne hakla bu ödemeyi talep ettiğinizi sorgulamanız daha mantıklı olur. Siz memur olarak hizmet verirken işyerinde yazıcınızın tonerini kendiniz mi alıyorsunuz veya herşeyi devletten beklemeyeyim hadi şu da benden olsun dediğiniz bir fedakarlık yaptınız mı? Önce bunu sorgulatın. Ya da okulda hizmetlilik yaparken deterkan almak zorunda hissettiniz mi? Ama bir ögretmenseniz devlet size verse de vermese de çocukları eksik bırakamazsınız. Bunu memurlar, hizmetliler veya baska meslek gruplarından olanlar bilmezler. O yüzden sizin olmayana hakkınızmış gibi davranmayın.Herkes yazmıs ben de yazayım. Ben 20 yıllık ögretmenim. Odun kırıp soba yakmaktan, tuvalet temizliğine kadar her işi yaptım. Ögrencimin bununu silmekten donunu temilemeye, arabama atıp hastaneye götürmeye, sırf çocuk okula gelsin diye ana-babasıyla kavga etmeye kadar kadar her işi yaptım. Cebine harçlık koyduğum ogrencinin haddi hesabı yoktur. Bunları da ne 10 lira çorba parası için ne de egitim ogretim tazminatı için yaptım. Şimdi… Lütfen bunlardan herhangi birini sırf Allah rızası için yapanlar konuşsun diğerleri sadece okusun.

  3. Tam yirmi beş yıldır bu camiadayım.Ne yazikki devlet memuruyum.Yani öğretmen değilim.Ama eğitim öğretime hizmet ediyorum.Nasıl bir mantıksa bu camianın içinde olupta bizleri yani memur ve hizmetliyi yok sayan bir zihniyet bizleri adam yerine bile koymuyor.Kaldı ki öğretmen nöbetini bile ücretle tutuyor.Ya biz ne yapalım.Sizler senede bir kere ödenen eğitim tazimantından bile mahrum ediyorsunuz.Yeterki verin inanın yüz liraya bile razıyım.Hiç olmazsa onure edin ki,bizlerin de hatırlandığını,adam yerine koyulduğumuzu hissedelim.Bu bağlamda herhalde maaşımızı bile lütfen vereceksiniz.Yaşar ERDEMLİ

    • Hocam ben bir öğretmen olarak dönem içerisinde verilen paranın kat kat fazlasını harcıyorum öğrencilerime.Herkes için değil ama öğretmenlerin büyük bir kısmı benim gibi verilenden fazlasını harcıyor. Sen sanıyorsun ki öğretmenler o parayı kendi ihtiyaçları için harcıyor. Ama yanılıyorsun…

    • Öğretmen maaşına bakınız. En düşük memur maaşının bir tık yukarısı. Ben öğretmen değilim Polis memuruyum. Ancak bu durum beni üzüyor. Durumu olmayan öğrencilere cebinden kitap alan öğretmen arkadaşlar tanıyorum. Bu ücretin onların hakkı olduğunu düşünüyorum. Acı olan ise aynı kurumda çalışıp aynı tahsili almamış olan kişilerin serzenişte bulunmalarıdır.

    • Öğretmen olmadığınız zaten yorumdaki Türkçe kullanımınızdan belli oluyor.”Hiç olmazsa onure edin ki ” değil , ” Hiç olmazsa onurlandırın ki ” şeklinde olmalıdır.Hangi branştan olursa olsun bence vatanının anadilini doğru dürüst kullanamayan hiçbir eğitimci ister öğrencinin burnunu silsin , ister altının bezini değiştirsin aldığı kuruşu dahi hak etmiyordur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM