DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

23 Nisan günü resmi tatilde DYK kursu ek ders ücreti ödenecek mi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gününe denk gelen DYK kursu ek ders ücreti öğretmen ve idarecilere ödenir mi ödenmez mi sorusuna cevap arayacağız.

23 Nisan günü resmi tatilde DYK kursu ek ders ücreti ödenecek mi?
22.04.2019
A+
A-

23 Nisan günü resmi tatilde DYK kursu ek ders ücreti ödenecek mi?

29 Ekim, 23 Nisan gibi resmi tatil günlerinde öğretmenler ve idareciler için Destekleme Yetiştirme Kursu ek ders ücreti ödenip ödenmemesi hususunda tartışmalar bitmemektedir. Resmi tatillerde DYK ek ders ücreti ödenir denmesinde MEB’in geçmiş yıllarda yayınladığı bir görüş yazısı dayanak gösterilirken, resmi tatil günlerinde DYK ücreti ödenmez diyenler ise MEB tarafından yayınlanan Destekleme ve Yetiştirme Kursları kılavuzunu dayanak göstermektedir.

DYK ÜCRETİ ÖDENİR YÖNÜNDE GÖRÜŞ YAZISI

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 13.12.2017 tarihinde 21459634 sayılı Ek Ders Ücreti konulu resmi görüş yazısı Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderildi. İlgili ek ders görüş yazısı incelendiğinde hafta içine denk gelen resmi tatil günlerinde öğretmen ve yöneticilerin DYK görevlerini yapmış sayılacakları ancak ders dışı eğitim çalışmalarının (egzersiz) yapılmış sayılmayacağı belirtilmiştir.

İlgili resmi yazı;

Resmi tatil DYK kurs ek ders ücreti MEB resmi yazı
Resmi tatil DYK ücreti

Yukarıdaki resmi yazının son paragrafında aşağıdaki ifade yer almaktadır;

“Bu çerçevede yönetici ve öğretmenlerin, yalnızca hafta içinde millî ve mahallî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlere rastlayan destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün bulunduğu; gerek hafta içine gerekse hafta sonlarına rastlayan millî ve mahallî bayram günlerinde fiilen yerine getiremedikleri ders dışı eğitim çalışmaları kapsamındaki ders görevlerini yapmış sayılmalarının ise mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.”

Gerek 29 Ekim gerekse de 23 Nisan gibi resmi tatillerin hafta içinde bir güne denk gelmesi durumunda ilgili görüş yazısına göre Destekleme ve Yetiştirme Kurs ek ders ücretleri ödenmektedir.

DYK YÖNERGESİNE GÖRE PLANLAMA ÖNEMLİ

Resmi tatillerde, milli bayramlarda DYK ücretinin ödenip ödenmeyeceği konusunda MEB’in resmi görüş yazısından farklı olarak Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yayınladığı 2018-2019 eğitim öğretim yılı DYK e-kılavuzu içerisinde Genel Esaslar bölümünde yer alan 1.10. maddeye göre resmi tatiller ile milli ve dini bayram tatillerine planlama yapılırken DYK kursu konmamalıdır. İlgili madde;

DYK kılavuzu ek ders maddesi
DYK kılavuzu

Maddede yer alan; “Resmi tatiller ile milli ve dini bayram tatillerinde kurs planlaması yapılmaz. ” ifadesi açık ve nettir. Bu maddeye göre 29 Ekim ve 23 Nisan günlerine DYK konulmaz.

Özetle, bu konuda çelişki bulunmaktadır. MEB hem planlamada resmi tatillere, milli ve dini bayram günlerine kurs planlaması yapılamayacağını belirtirken gönderdiği görüş yazısında ise resmi tatillerde DYK ek ders ücreti ödeneceği hususunda beyanda bulunmaktadır. Bakanlık tarafından tekrar bir görüş yazısı yayınlanması gerekmektedir. Ayrıca sene başında yapılan planlamada öğretmenin resmi tatile kurs planı yapması, bunun idareciler tarafından onaylanması da etik değildir.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR
  1. Ali gokus dedi ki:

    Öğretmen ve idarecilere seminer döneminde okulun bulunduğu bölgede okula gitmeyen Suriyelileri tesbit etme görevi verilebilir mi.

    1. Editör dedi ki:

      Bu görevi size kim veriyor? Resmi yazıyla mı sözlü olarak mı görev verildi?