30 Ağustos Zafer Bayramı idareci ek dersi yazılır mı tartışması

2017-2018 eğitim öğretim yılı 18 Eylül 2017 tarihinde okulların açılması ile başlayacak. Öğretmenler ise 5 Eylül Salı günü mesaiye seminer çalışmaları ile başlayacaklar. İdareciler ise yıllık izin kullandıkları süreler hariç görevdeler. 30 Ağustos ek dersi için idarecilerden aldığımız soruya geçelim.

30 Ağustos Zafer Bayramı idareci ek dersi yazılır mı tartışması

30 Ağustos Zafer Bayramı idareci ek dersi yazılır mı tartışması

30 Ağustos ek ders kesintisi konusunda ogretmenlericin.com olarak birkaç idareci arkadaştan soru aldık. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle okul müdürü, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ek dersinin kesilip kesilmediği hususunda bilgi vermeye çalışalım.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

2017 yılı Zafer Bayramı ile Kurban Bayramı birbirine çok yakın. Bu yüzden Bakanlar Kurulu tarafından Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkartıldı. Tatilden dolayı 30 Ağustos Zafer Bayramının’da tatil içerisinde yer alması 30 Ağustos ek dersi hususunda kafaları karıştırmışa benziyor. 30 Ağustos bir Milli Bayramdır, Milli Bayramlarda ek ders hesaplama işlemi Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek ders Saatlerine İlişkin Karar hükümlerine göre yapılmaktadır.

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Madde;

Milli Bayramlar Ek Ders Hesaplama

Milli Bayramlarda öğretmen ve idarecilerin ek dersleri yukarıdaki hüküm kapsamında ödenmektedir. 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında yöneticilerin de ek dersleri bu hüküm çerçevesinde değerlendirilecek ve buna göre ek ders ödemeleri yapılacaktır. Milli Bayramlarda görev almayan, hazırlık çalışmalarında görevli olmayan, hazırlık çalışmalarında katılmayan, milli bayramlara katılmayan yönetici ve öğretmenlere ise ek ders ödemesi yapılmamaktadır.

DİNİ BAYRAMLAR VE DİĞER RESMİ TATİLLER

Tekrar belirtmek gerekirse Milli Bayramlarda öğretmen ve idarecilere ek ders yazılır (yukarıdaki madde kapsamında), ancak Dini Bayramlarda, 1 Mayıs’ta, Yılbaşı tatilinde öğretmenlere, idarecilere hiçbir şekilde ek ders ödemesi yapılmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. Merhaba,
  Haberde “Milli Bayramlarda görev almayan, hazırlık çalışmalarında görevli olmayan, hazırlık çalışmalarında katılmayan, milli bayramlara katılmayan yönetici ve öğretmenlere ise ek ders ödemesi yapılmamaktadır.” denilmektedir. Bu yorum hatalıdır. Milli bayram nedeniyle ders görevini yerine getiremeyen tüm öğretmenlere ekders ücreti ödenir. Buradaki ayrım, eğer öğretmenin o gün ekdersi varsa bunu yapmış sayılır ve karşılığını alır. O gün ekdersi yok ise ayrıca ödeme yapılmaz.
  30 Ağustos zafer bayramında ise idarecilere ve bakanlık veya valilik onayı ile görevli öğretmenlere ücret ödenir. Tatildeki öğretmenlere ücret ödenmez.

 2. Bu maddenin millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde (*)(Değişik: 10/05/2008
  tarihli ve 26872 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici
  ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders
  niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar. Denilmekte oldugu için ejdera ödenir.

 3. Ayrıca şunu da eklemek isterim sayın hocam. İdari izinli olunan günler eğer ders yılı içinde olursa ek ders ödemesi yapılır. Yani 28-29-31 Ağustos günler ders yılı içinde olmadığından ek ders ödemesi yapılmamalıdır. Bkz. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller başlıklı 2. Madde.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM