DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında okutulan dersler planlamadan sayılır

Milli Eğitim Bakanlığının görüş yazısına göre öğretmenlerin destekleme ve yetiştirme kurslarında okuttukları ders saatleri hazırlık ve planlama kapsamında değerlendirilecek.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında okutulan dersler planlamadan sayılır
30.10.2018
A+
A-

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında okutulan dersler planlamadan sayılır

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından Manisa Valiliğine gönderilen DYK ek ders görüş yazısı kapsamında destekleme ve yetiştirme kurslarında derse giren öğretmenlerin bu dersleri hazırlık ve planlama hesaplanmasına dahil edilecek.

HAZIRLIK VE PLANLAMA ÜCRETİ

Öğretmenler girdikleri her on ders saatine bir saat hazırlık ve planlama ücreti almaktadır. Örneğin 28 saat derse giren branş öğretmeni 10+10+8 hesaplanmasından 2 saat hazırlık ve planlama ücreti alırken 30 saat derse giren branş öğretmeni ise 10+10+10 olarak toplamda 3 saat hazırlık ve planlama ücreti almaktadır. Girilen her 10 saat derse 1 saat hazırlık ve planlama ücreti ödeniyor. 29 saat derse giren öğretmen 2 saat hazırlık ve planlama alırken 9 saatin 10 saate tamamlanmamış olmasından dolayı 1 saat hazırlık ve planlamadan faydalanamamaktadır. Sınıf öğretmenleri ve anasınıfı öğretmenleri için hazırlık ve planlama ücreti 30 saat için 3 saat olarak ödenirken branş öğretmenlerinin hazırlık ve planlama ücreti hesaplama işleminde haftalık girdikleri ders saatlerine göre hesaplama yapılmaktadır.

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev yapan öğretmenler ek ders ücretlerini arttırımlı almaktadır. Branş öğretmenlerinden hafta içinde destekleme ve yetiştirme kursu veren öğretmenler eğer maaş karşılığını doldurmuşsa DYK derslerinin tamamının ücretini artırımlı alırken maaş karşılığını doldurmayan branş öğretmeni eğer hafta içinde destekleme kursu veriyorsa kurs saati öncelikle maaş karşılığına tamamlanmaktadır. Örneğin okulunda 12 saat dersi olan bir branş öğretmeni eğer hafta içinde 5 saat DYK görevi varsa bu öğretmenin maaş karşılığını tamamlaması için 5 saat kurs ücretinin 3 saati düşülecek 12+3 ten maaş karşılığı 15 saate tamamlanacak, DYK’dan geri kalan 2 saat ise artırımlı olarak ödenecek. Hafta içi 22 saat dersi olan bir branş öğretmeni destekleme ve yetiştirme kursunda hafta içinde 6 saat ders alıyorsa bu öğretmen zaten maaş karşılığını doldurduğu için DYK’da girdiği 6 saatin tamamının ücretini artırımlı almaktadır. Ayrıca hafta sonu DYK görevi olan branş öğretmenleri maaş karşılığı dikkate alınmadan hafta sonunda girdiği tüm derslerin ücretini arttırımlı alacaktır. İster 12 saat ister 22 saat normal ek ders görevi olan bir branş öğretmeni hafta sonlarında destekleme ve yetiştirme kurslarında girdikleri tüm ders ücretlerini artırımlı almaktadır.

DYK VE HAZIRLIK PLANLAMA HESAPLAMASI

Öğretmenin destekleme ve yetiştirme kursunda girilen derslerin hazırlık planlamaya dahil edilip edilmeyeceği hususuna ise MEB açıklık getirdi. Milli Eğitim Bakanlığının resmi ek ders görüş yazısı;

MEB DYK ek ders ücreti görüş yazısı

DYK ek ders ücreti

MEB İKGM tarafından Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen 28.02.2017 tarihli 2619872 sayılı Ek Ders Ücreti konulu resmi yazı kapsamında “Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında okutulan derslerin hafta içi veya hafta sonu günlerinde okutulup okutulmadığı ayrımına gidilmeksizin rutin müfredat kapsamında okutulan ders görevleri de dâhil olmak üzere haftada 3 saati geçmemek şartıyla, hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretinin hesabında dikkate alınması gerektiği” ifade edilmiştir. Yine örnekle açıklarsam; hafta içinde toplamda 26 saat ek dersi olan bir branş öğretmeni normalde her 10 saate 1 saat planlamadan 2 saat planlama ek ders ücreti alırken bu öğretmenin yetiştirme kursunda 4 saat ders okuttuğunu düşünürsek toplamda öğretmenin okuttuğu ders yüzü 26+4 yan 30 saat olacağından öğretmenin hazırlık ve planlamadan alması gereken ücreti 3 saate çıkmış olacaktır.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.