Eğitim Bir-Sen; İYEP gruplarında görevli öğretmenlere ek ders ödenmeli

Yetkili sendika İYEP konusunda Milli Eğitim Bakanlığına resmi yazı yazdı ve İYEP görevi alacak öğretmenlere ek ders ücreti istedi.

Eğitim Bir-Sen; İYEP gruplarında görevli öğretmenlere ek ders ödenmeli

Eğitim Bir-Sen; İYEP gruplarında görevli öğretmenlere ek ders ödenmeli

İYEP başlamasına çok kısa bir süre kaldı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı ilkokullarda destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti ödemeyeceği bilgisi verdi. Bunun üzerine sendikalardan tepki açıklamaları gelmeye devam ediyor.

EBS: EK DERS ÖDENMELİDİR

Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim Sendikası ve sonrasında Eğitim Bir-Sen İYEP ek ders ücretli için bakanlığa talepte bulundu. Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen tarafından MEB’e gönderilen yazıda “İYEP gruplarında görevli öğretmenlere ek ders ücreti ödenmelidir” dendi. İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulaması içerisinde İYEP için görev alan/alacak öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi ve ek ders ödenmesi hususu dahil İYEP hakkında genel bir yazının illere gönderilmesi talep edildi.

Eğitim Bir-Sen resmi yazı;

İYEP ek ders

2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde 12 pilot ilde başlamasına karar verilen ve 26 Şubat itibari ile derslere başlanacak olan İYEP uygulamasında öğretmenler için ek ders ücreti verilmeyecek olması öğretmenleri hayal kırıklığına uğrattı. Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlerin ek dersleri artırımlı ödenirken aynı zamanda aylık 0.5 puan hizmet puanı da veriliyor. Ancak ilkokullarda bu kurslarda öğretmenlere ek ders ödenmeyeceği belirtiliyor.

Eğitim Bir-Sen açıklamasında “İYEP gruplarında görev alacak öğretmenlere, gönüllü olarak görevlendirilip görevlendirilmediklerine bakılmaksızın, ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.” ifadesine yer verirken Anayasanın “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır” hükmünü içeren 18. maddesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ilgili hükümleri ve Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar maddeleri MEB’e hatırlatıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM