DOLAR 5,9484
EURO 6,5569
ALTIN 302,3
BIST 120.379
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Yağışlı

Ek Ders Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu?

Ek Ders Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu?
23.03.2016
A+
A-

Ek Ders Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu?

Ek Ders Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu? Ek Ders ve Maaş Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu? Ek Ders Çizelgelerinin Asılması Gerekiyor Mu?

Öğretmen arkadaşlarımızın bu konuda mağduriyetlerini biliyoruz. Gelen şikayetlerden, bilgilerden okul içerisindeki idare-öğretmen diyaloglarını da tahmin edebiliyoruz.

Öğretmen bir ay boyunca derse girmiş, ek dersi hesaplanmış, ek ders yattığı zaman baktığında eksik mi yatmış, yanlış mı yatmış bunu bilmek zorundadır.

İdareci arkadaşlar küsmesin darılmasın, Öğretmenler İçin kurduğumuz bu sitemiz tamamen öğretmen yanlısıdır. Bu yüzden okul idarecilerini eleştirmeyi yapmak durumundayız. Bu yüzden yazının devamında bulunan eleştiriler tüm idarecilere yönelik değildir. Bunun bilgisini şimdiden belirtelim.

Yönetmelikte Böyle Bir Zorunluluk Yok

Ek ders çizelgelerinin öğretmenler odasına asılması gibi bir zorunluluk yönetmelikte, herhangi bir görüş yazısında bulunmamaktadır. Bu yüzden öğretmen arkadaşlardan gelen bu soruların cevabına yönetmelikten karşılık vererek açıklama yapamıyoruz. Yönetmelikte böyle bir zorunluluk yok.

Aylık yapılan ek ders çizelgeleri, ek ders puantajları idare tarafından öğretmenlere bir nevi tebliğ edilerek imzalatılır. Şeffaflık, objektif olmak adına hatta son dönemde popüler olan söze göre liyakat sahibi olan idareciler ek ders çizelgelerini öğretmenler odasına asarlar. Öğretmen bu çizelgeye göre kesintisini, toplam ders saatini vb açıkça görür.

İdareci Neden Ek Ders Çizelgesini Öğretmenler Odasına Asmaz?

Korkuyordur, kendi ek dersinde usulsüzlük yapıyordur, taraf tuttuğu öğretmenin ek dersini kesmiyordur, suç işliyordur. Olamaz mı?

Eğer cevabınız olamaz ise o zaman bizim sorumuza yanıt verin; Neden asmıyor? 

Yönetmelikte yok, asmak zorunda değil” cevabını vermeyin, bu cevap size güveni sarsar, inandırıcı olmazsınız.

Sorunların yaşanmaması adına yönetimde şeffaf olunması, personele karşı açık olunması gerekmektedir. Okul idaresi tarafından okuldaki tüm öğretmenlerin düzenlenen ek ders puantaj çizelgeleri öğretmenlere her ay imza karşılığı tebliğ edilmeli, ek ders çizelgeleri öğretmenler odalarındaki panolara asılmalı en az üç gün orada kalmalıdır.

Ek Ders Çizelgesinin Öğretmenler Odasına Asılması İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle okul idarecileriniz ile başta okul müdürü ve ek dersten sorumlu müdür yardımcısı ile bu durumu görüşün. Bu görüşmeyi bireysel yapmaktansa bu konudan rahatsız olan birkaç öğretmen arkadaşla birlikte görüşün. Mümkünse sene başında, dönem başında ve yıl içinde yapılan toplantılarda bunu dile getirin ve karara bağladığınızı toplantı tutanağında belirtin. Eğer idareci diretiyorsa, bu konuda baskı yapıyorsa MOBBİNG suçuna girer hata yapar. Bağlı olduğunuz sendika varsa ve sendikanızın okulda iş yeri temsilcisi bulunuyorsa ona, iş yeri temsilcisi bulunmuyorsa ilçe temsilcisine, il temsilcisine durumu anlatın ve sendikanın bu konuda adım atmasını talep edin.

Ek Ders Çizelgesinin Asılmadığı Okullarda Durum Ne?

Bu okullarda genellikle öğretmen sorumlu idarecinin yanına giderek aylık ek ders saatini sorar ve idareci bunun bilgisini verir. Öğretmen öğrenmiş olur. Bir okulda 80 öğretmen olduğunu düşünün. her öğretmen ek ders zamanı idarecinin odasına sadece bu işten girse kaos olur.

Öğretmenler İçin olarak ek ders çizelgelerinin öğretmenler odasına asılması gerektiğini savunuyoruz. Yazımızda belirttiğimiz üzere şeffaflık, açıklık, objektiflik açısından bu şart. Öğretmen arkadaşın bunu öğrenmesi gerekiyor. İdarecilere duyurulur!

Yazıda katkı sağlayan ve içerik bilgilendirmesi yapan sitemizin danışmanı Öğretmen Arif Muzaffer KUL‘a teşekkür ederiz.

YORUMLAR
 1. gerekmez dedi ki:

  ben geçen aya kadar öğretmenler odasına asıyordum ancak geçen ay üç öğretmen arkadaş bizim bilgilerimizin teşhir(kendi ifadeleri) edilmesinden rahatsızlık duyuyoruz lütfen paylaşılmasın istiyoruz. şimdi kimin isteğini yerine getirmem gerek kanunen üç arkadaş haklı özel bilgileri gizli olsun istiyor. etik olarak ise asmak gerekiyor. şimdi sizce etik mi kanun mu geçerli onu söyleyin

 2. Çiğdem dedi ki:

  Ek ders puantajlarının asılmasını geçtim bizde imzalatılmıyor bile 100 kere hatırlatıp istedikten sonra anca gösteriliyor o da gönderilmiş oluyor çoktan sürekli hatalı eksik hesaplanıyor bu durumda ne yapalım şikayetçi olalımda görsünler

 3. Nil dedi ki:

  tüm öğretmenlerin ekdersi asılıyor ama idarecilerin ki yeralmıyor.sorulduğunda ise idarecilerin ekdersinin asılması zorunlu değil deniyor.bu durumda ne düşünmeliyim

 4. Evin dedi ki:

  Ekderste haciz bilmem ne olmaz,asılmalı kesinlikle, idarecilerin korktukları bir durum olmasa neden asmasın ki.

  1. Ahmet dedi ki:

   Merhaba. Ben Ek ders ve maaş banka listelerini öğretmenler odasına asıyorum. Farklılık sebeplerini de yanına açıkla olarak yazıyorum. Herkes memnun, herkes mutlu. Güven zirvede. Herşeyi kanun, yönetmelik vs. ile izaha gerek yok. Unutmayın okul bir ailedir. Gaziantep’ten saygılar.

 5. salih dedi ki:

  maaşında, ekdersinde icra veya nafaka kesintisi olanların bilgilerini paylaşmak doğru olur mu?

 6. Uzunkuyu dedi ki:

  öğretmenler arasında kıskançlığa(özellikle branş ve sınıf )neden olduğundan okul müdürü olarak asılmaması taraftarıyım.

  1. deniz dedi ki:

   niye gösterilmesin.benimki üç aydan beri yanlış hesaplanıyor.itiraza gittiğimde bir bakıyorum kafasına göre okulda olduğum günü izinli göstermiş.denkleştiremiyor bir türlü üç aşağı beş yukarı hesap yapıyor bir bakıyor yanlış hesaplamış. daha neler neler. burada güzel şeyler yazıyor.gösterilmiyorsa vardır bir sebebi.