Görevli izinli olan öğretmene yetiştirme kursu ek ders ücreti ödenir mi?

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan öğretmenlerin kursun olduğu gün veya günlerde görevli izinli olması durumunda DYK ek ders ücretini alıp alamayacağı konusunda MEB görüş yazısı gönderdi.

Görevli izinli olan öğretmene yetiştirme kursu ek ders ücreti ödenir mi?

Görevli izinli olan öğretmene yetiştirme kursu ek ders ücreti ödenir mi?

Bu konuya açıklık getirelim. Görevli izinli olunan günde DYK ek ders ücreti hakkında önceki yazımızda ek ders ücretinin ödenmemesi yönünde görüş belirtmiştik. Ancak MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından yazılan bir görüş yazısı ile bu hususu tekrar ele almak istedik. Görevli izinli olan öğretmen Destekleme ve Yetiştirme Kursu ek ders ücretini alır mı?

Öğretmen arkadaşlarımız bu konularda www.ogretmenlericin.com olarak bizlere soru yöneltmektedirler. Benzer soruları birleştirerek konuya açıklık getirmeye çalışıyoruz.

GÖREVLİ İZİNLİ OLUNAN GÜNÜN EK DERSİ

Öğretmen görevli izinli olduğu gün (görevli izinli olduğuna dair bir onay olmak şart) ek ders alır. Öğretmen o gün normal ek dersi ne ise onun ek dersi ücretini tam almaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Maddesine bakarsak;

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

MADDE 16-

(1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.

Denilmektedir. Görüldüğü üzere bu tarz görevlendirmelerde MEB personelinin ek dersinin ödeneceğini belirtmiştir. Görevli izinli olan öğretmen aylık ve ek ders karşılığı okutması gereken dersleri okutmuş sayılmaktadır.

YETİŞTİRME KURSU EK DERSİ

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 20.04.2018 tarihli 8024580 sayılı Ek Ders Ücreti konulu resmi yazı ilgili kurumlara gönderildi.

İlgili görüş yazısı;

MEB DYK kursu Ek ders görüş yazısı
Ek ders görüş yazısı

Görevli izinli olan öğretmene aylık ve ek ders karşılığı okutması gereken dersleri okutmuş sayılacağından dolayı normal ek dersi ödenirken görevli izinli olunan günlerde Destekleme Yetiştirme Kursları DYK kurs ücreti de ödenmektedir. Bakanlık görüş yazısında görevli izinli olan ve o gün DYK kursu olan öğretmenlerin “fiilen yerine getirilemeyen destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerinin de yapılmış sayılacağını” belirtti.

Arif Muzaffer KUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Yetistirme kursunda gorevli izinlu de odenmez yorumu yapuyorsunuz ancak yetistirme kursundaki ders maas karsiligi olarak sayiliyor. Bu yetistirme kursu yonergesinde acikca belirtilmis. Ve yetistirme kursunun odemeler ile ilgili baslisigina bakarsaniz ek ders yonetmeligine tabi oldugunu gorursunuz. Bu da yetistirme kursundaki ogretmene gorevli izinli iken ucret odenmesi gerektigini ortaya koyar. Ayrica madem yetistirme kursu ek dersten bagimsiz nicin 40 saat sinirlamasinda hesaba katiliyor. Hafta normal 30 saat dersen giren ogretmen 10 saat kurs ile sinirlandiriliyor. Ogretmen istege baglj iki hafta sonu iki gun 16 saat derse giremiyor. Yine yetistirme kursu yonergesinde belirtildigi gibi ogretmenin 10 saat dersi varsa ve yetistirme kursu acti ise kursdaki ilk 5 ders maas karsiligina sayiliyor. Uzeri yetistirme kursu ucreti olarak odeniyor. Bu bilgilere dayanarak yetistirme kursunda gorevli izinli ogretmene ucret odenemez diyemeyiz. Madem yetistirme kursu istege bagli nicin maas karsiligi sayiliyor ya da 40 saat sinirina takiliyor.

    • Büyükler Ek ders konusunda Çalıştay yapmalı bu ve benzer sıkıntıları geçmişin mevzuatıyla çözemeyiz Sen de haklısın fiilen yapılmayan hiçbir ek ders aslın da ne şartla olursa olsun ödenmemeli maaş tamam ek ders nöbet fiilen yapılırsa ödenmeli haksız kazaanç alınteri yok idareciler kamu zararı oluşturuyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Sadako