Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmelidir

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) halk eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmenlere nöbet ek ders ücreti ödenmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulundu. AES başvurusunda Halk Eğitim Merkezinde görevli öğretmenlerin nöbet tutmalarına rağmen nöbet ücreti ödenmediğini vurguladı ve bu öğretmenlere de nöbet ücreti ödenmesini talep etti.

Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmelidir

Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmelidir

2016 yılında uygulamaya konulan nöbet ücretinde birliktelik sağlanamadı. Okul idarecilerinden müdür yardımcılarına nöbet ek ders ücreti ödenirken okul müdürlerine nöbet ücretinin ödenmemesi, anasınıfı öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmesi ancak okullarda bu durumdan kaynaklı sorunların olması, özel eğitim sınıf öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmemesi MEB personelleri arasında yaşanan sıkıntılardan belli başlı maddeler olarak dikkat çekiyor.

2017 YILI NÖBET EK DERSİ

2017 yılı nöbet ücreti haftalık 3 saat ek ders olarak yazılmaktadır. Nöbet görevini yerine getiren öğretmenler, müdür yardımcıları ve müdür yetkili öğretmenler haftalık 3 saat nöbet ücreti almaktadır. Toplu sözleşme hükümleri gereği 2016 yılında haftada 2 saat, 2017 yılında haftada 3 saat ödenen nöbet ek ders ücretinin 2018 ve 2019 yılında ödenme hususu ile ödendiğinde kaç saat ödeneceği yapılacak toplu sözleşmede karara bağlanacaktır. ogretmenlericin.com olarak görüşümüz toplu sözleşme masasında olacak yetkili sendika Eğitim Bir-Sen ile yetkililer arasında yapılacak anlaşmada çıkacak sonucun 2018 yılında haftada 3 saat nöbet ek ders ücreti, 2019 yılında da haftada 4 saat nöbet ücreti olacağını düşünüyoruz.

ANADOLU EĞİTİM-SEN MEB’E BAŞVURDU

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından Milli Eğitim Bakanlığına halk eğitimlerde çalışan öğretmenlere nöbet ek dersi ödenmesi konusunda başvuruda bulunuldu.

Nöbet Ek Dersi

AES yaptığı başvuruda nöbet tutmalarına rağmen nöbet ek dersinden yararlanamayan halk eğitim merkezi öğretmenlerine diğer MEB personellerinde (öğretmenler) olduğu gibi nöbet ücreti verilmesi  talep edildi. AES tarafından; Sonuç olarak diyebiliriz ki; Halk Eğitim Merkezinde görevli öğretmenlerin fiilen tuttukları nöbet için, hak ettikleri nöbet ücretinden yararlandırılması gerekmektedir. ifadesi kullanıldı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM