İYEP ek ders ücreti haftalık 40 saate dahil midir? MEB görüş yazısı

Destek Eğitim Odasında görev yapan sınıf öğretmenleri İYEP’te görev alabilir mi? Sınıf öğretmenlerinin haftada maksimum 40 saat ders görevi içerisinde İYEP dahil midir değil midir? MEB konuya açıklık getirdi.

İYEP ek ders ücreti haftalık 40 saate dahil midir? MEB görüş yazısı

İYEP ek ders ücreti haftalık 40 saate dahil midir? MEB görüş yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 19219490 sayılı ve 15/10/2018 tarihli Ek Ders Ücreti konulu resmi yazısı Batman Valiliğine gönderildi. MEB tarafından gönderilen resmi yazıda İYEP ek ders ücretinin öğretmenin haftada gireceği maksimum 40 saat içerisine dahil edilmeyeceği belirtildi.

İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI

Milli Eğitim Bakanlığı İlkokullarda Yetiştirme Programı kapsamında İYEP’te görev alacak öğretmenlere haftalık 10 saate kadar ek ders ücreti ödemesi yapacak. Destek Eğitim Odasında görev yapan öğretmenler İYEP kursu verebilir mi sorusu ile İYEP’te görev alan öğretmenlerin ek ders ücretinin 40 saat içerisinde değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususuna MEB açıklık getirdi.

MEB’DEN GÖRÜŞ YAZISI

Batman’da görev yapan bir sınıf öğretmeninin haftada 30 saat kendi sınıfına ders verdiği ve ayrıca bu sınıf öğretmeninin 30 saatlik ders görevinin yanında haftada 8 saat de destek eğitim odasında ders okuttuğu belirtildi. Bu öğretmene ayrıca ilkokullarda yetiştirme programı (İYEP) kapsamında ders görevi verilip verilemeyeceği Milli Eğitim Bakanlığına soruldu. MEB İYEP ek dersi hakkında görüş yazısı yazdı.

İlgili resmi yazı;

İYEP hakkında görüş yazısı
İYEP ek ders

EK DERS KARARLARI

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 5’inci maddesinde; sınıf öğretmenlerinin haftada 18 saat aylıkları karşılığında ders okutmakla yükümlü oldukları, 6’ncı maddesinde; aylıkları karşılığı okutmak zorunda oldukları ders saati dışında okuttukları her ders saatinin ek ders görevinden sayılacağı; ancak, bu şekilde verilecek ek ders görevinin haftada 12 saati geçemeyeceği hükmü MEB tarafından hatırlatılırken aynı kararın 8’inci maddesinde; ilkokul 4’üncü ve 3’üncü sınıfta bulunmakla birlikte Türkçe ve Matematik derslerinden Bakanlıkça belirlenen asgari kazanımları edinememiş olduğu tespit edilen öğrencilerden 4’üncü sınıfta bulunanlar için bu alt bendin yayımı tarihinden itibaren 2018-2019 ders yılı süresince, 3’üncü sınıfta bulunanlar için ise bu alt bendin yayımı tarihinden itibaren bu dersler için her öğretim yılında toplam 160 saati geçmemek ve 10 öğrenciye kadar bir öğretmenin görevlendirilmesi kaydıyla yapılacak eğitimler kapsamında görevlendirilen öğretmenlere haftada 10 saate kadar daha ders görevi verilebileceği hüküm altına alınmıştır denildi.

İYEP 40 SAAT KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEYECEK

“Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9’uncu maddesinin (a) bendinde de; öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate kadar ayrıca ek ders görevi verilebileceği belirtilirken bu kapsamda normal müfredat kapsamında haftada 30 saat ders okutmak durumunda olan ilgilinin, bunun yanında ilgi kararın 8’inci maddesi kapsamında ilkokullarda yetiştirme programı (İYEP) kapsamında haftada 10 saate, aynı Kararın 9’uncu maddesi kapsamında ise destek eğitim odasında haftada 8 saate kadar daha ders okutarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmasının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.” açıklaması yapıldı. Görüldüğü üzere MEB İYEP ek dersinin 40 saat kapsamı dışında değerlendirileceğini açıklamış oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

  1. Merhabalar birinci sınıfta öğretmeni hafta içi hem iyep hemde destek eğitim odasnda ders verebilir mi.destek eğitim odasında ki öğrenci 4.ainif öğrencisi olduğu için böyle bişey olmaz dedi.oyle bişey var mi

  2. Ben 1.sınıfları okutuyorum.iyep kursunu hafta içi veriyoruz.4.sınıfda bir öğrenci için destek eğitim odası açıldı ama müdür yardımcımız bunda görev alamazsınız dedi ikisi aynı anda olmaz dedi.boyle bişey var mi

  3. Ben müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Hiç bi şekilde derslere girmiyorum. İyep kursu açmak istediğim taktirde benim iyep ders saatimden maaş karşılığı olarak 10 saatin 6 sı kesilir mi

  4. Ben öğretmenlik yapmıyorum. İyep kursunda ders başı ne kadar alacağım? Her yerde başka yazıyor.

  5. Peki ucretli ogretmenler sinif ogretmeni mezunu iyepten 30 saatin uzerinde olursa ucret aliyor mu ? Yani 30 +iyep oluyor mu ??

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM