DOLAR 6,1253
EURO 6,6401
ALTIN 324,5
BIST 114.908
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Parçalı Bulutlu

İYEP’te görev alan öğretmenlere ek ders ücreti artırımlı mı ödenecek?

İlkokullarda Yetiştirme Programı kapsamında görev alacak sınıf öğretmenlerine verilecek olan ek ders ücreti gündüz ücreti üzerinden artırımlı olmadan verilecek.

İYEP’te görev alan öğretmenlere ek ders ücreti artırımlı mı ödenecek?
07.10.2018
A+
A-

İYEP’te görev alan öğretmenlere ek ders ücreti artırımlı mı ödenecek?

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Unicef işbirliği ile yürütülecek olan İlkokullarda Yetiştirme Programı geçtiğimiz sene pilot olarak uygulanmıştı. Bu sene ise İYEP 3. ve 4. sınıflarda uygulamaya geçiyor. Sadece bu seneye özel olarak 4. sınıflar kapsam dahilinde olurken önümüzdeki seneden itibaren sadece 3. sınıflar İYEP kapsamında yer alacaklar. Peki İYEP içerisinde görev alacak sınıf öğretmenlerinin ek dersi ne olacak?

İYEP DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU DEĞİL

Bakanlık yetkilileri İYEP’in bir destekleme ve yetiştirme kursu olmadığına dikkat çekmektedir. İYEP’in tüm öğretmenler tarafından benimsenmesi ve sahiplenmesi için geçtiğimiz günlerde Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu hem Eğitim Bir-Sen’i hem de Türk Eğitim-Sen’i ziyaret etmiş, sendikaların bu konuda desteğini istemişti. Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan İYEP ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesini dile getirirken ortaokul ve liselerde açılan DYK’lerde olduğu gibi İYEP içinde %100 artırımlı ücret istenmişti. Ancak MEB bunun mümkün olmadığını her fırsatta belirtmektedir. Çünkü İYEP’in finansal desteği yurt dışından sağlanmaktadır. Onun da bir bütçesi bulunmakta olup Bakanlık artırımlı ek ders ücretine gidememektedir.

260 SAAT 160’A DÜŞTÜ

İYEP kapsamında görev alacak öğretmenlere eğitim öğretim yılı içerisinde 260 saat ek ders ücreti ödemesi yapılacakken yapılan değişikliklerle birlikte bu saat 160 saate düşürülmüştür. İYEP’te görev alan bir öğretmen yıl içerisinde en fazla 160 saat ek ders ücreti alabilecek. Öğretmen haftada en fazla 10 saat ek ders alabilecek. Bu da yıl içerisinde maksimum 16 hafta demektir.

İYEP EK DERS ÜCRETİ

Şu andaki şartlara ve mevzuata göre İYEP kapsamında görev alacak öğretmenlere gündüz ücretinden ek ders ödemesi yapılacak. Örneğin bir sınıf öğretmeni haftalık 15 saat ek ders ücreti +3 saat nöbet ücreti alırken istemesi ve İYEP kapsamında öğrencisi olması durumunda haftalık 10 saat İYEP görevi de alabilecek. Bu öğretmene 15+3+10 olmak üzere haftalık 28 saat ek ders ücreti ödenecek. İYEP ücreti de normal hafta içi 15 saatlik ücretinin katsayısı ile çarpılacak olup artırımlı ödenmeyecek. Öğretmen hafta sonu da İYEP görevi alabilir ancak hafta sonu alacağı İYEP görevi de %100 artırımlı olarak ödenmeyecek.

HAKSIZLIK MI? EVET HAKSIZLIK

Branş öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri arasında maaş karşılığı ek ders farkı hala çözülememişken bir de kurslarda sınıf öğretmenlerine artırımlı ek ders ücreti verilmemesi aradaki farkı iyice açmıştır. Şu şartlarda sınıf öğretmeninin 4 saatlik İYEP ek dersi branş öğretmeninin 2 saatlik Destekleme ve Yetiştirme Kursuna denk gelmektedir. Bu büyük bir mağduriyet ve haksızlık demektir. MEB’in bu konuya çözüm bulması özellikle sınıf öğretmenlerini mağduriyetten kurtaracaktır.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR
 1. Seda dedi ki:

  Şu öğretmenlerin aldığıyla,verdiğle, tatiliyle kafayı bozan şahıslara sesleniyorum.Mahallenizdeki en yakın okula gidin. 6 saat derse girin . Sonra gelin bir daha böyle yorumlar yazabiliyor musunuz bakalım. Öğretmenlik yaşanır,anlatılmaz. Karşılığı da maalesef bugünkü aldığımız ücret hiç değil. Branş öğretmeni ile ile sınıf öğretmeni arasındaki ücret ayrımcılığı çok yanlış.Sınıf ü
  öğretmeni Branş öğretmenlerinin yarısı kadar ek ders alacaksa 40 dakika yerine 20 dakika ders yapsın ozaman.El insaf!

 2. Fatma dedi ki:

  Ha iyep ha destekleme kursu yapılan iş aynı verilen emek aynı.Branşcı çalışıyo sınıfcı oynamıyo…..ikiside emek veriyo ek ders artırımlı OLMALI.

 3. Murad dedi ki:

  Ne kursmuş arkadaş. Bir rant aldı başını gidiyor. 4. Sınıftaki çocuktan ne bekleniyor da kurs aciliyor.hersey para herşey puan. Allah ıslah etsin. Haftada 20 saat dersine gir yetmesin 10 saat daha . Ekders yamyamı öğretmenlerden bıktım artık.

  1. Engin dedi ki:

   Murat kardeşim mevzu öğretmen daha fazla ek ders alsın mevzusu değil. Aynı işi yapan öğretmenlere neden farklı ücret ödendiği mevzusu. Anlaşılan sen öğretmen değilsin ki işkembeden sallıyorsun.

 4. Büsra dedi ki:

  Sayın Bakanımız ve saygıdeğer yetkililer. İYEP kursları için hizmet puanı talep ediyoruz lütfen sesimizi duyunuz.

 5. İsmail dedi ki:

  İlkokullar ve sınıf öğretmenleri her zaman üvey evlat muamelesi gördü. Hiç şaşırmıyorum