Kadrolu ve görevlendirme müdür yardımcısı ek ders hesaplama işlemi

Görevlendirme müdür yardımcılarının haftalık ek ders hesaplaması ile ilgili sitemize gelen soruların artması üzerine bu içeriği güncelleme gereği duyduk. Kadrolu veya görevlendirme olarak çalışan müdür yardımcısı ek ders hesaplama işlemi ayrıntılarına yer vereceğiz.

Kadrolu ve görevlendirme müdür yardımcısı ek ders hesaplama işlemi

Kadrolu ve görevlendirme müdür yardımcısı ek ders hesaplama işlemi

Okullarda çalışan yöneticiler görevlendirme ve kadrolu olarak ayrılmaktaydı ancak son dönemlerdeki yönetici atama yer değiştirme yönetmeliği kapsamında artık kadrolu yönetici kalmadı. Okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının en fazla görev süresi dört yıl. Şartlar müsaitse tekrar görev süreleri uzatılabiliyor veya farklı kurumda yönetici olarak devam edebiliyorlar.

SINAVLA MÜDÜR YARDIMCILARI

MEB personeli arasından müdür yardımcısı iki türlü atanmaktadır veya geçici olarak görevlendirilmektedir. Birincisi müdür yardımcısı olma şartlarını taşıyan kişiler arasından müdür yardımcılığı yazılı sınavını kazanarak dört yıllığına atanarak, ikincisi ise müdür yardımcılığı yazılı sınavına girme şartlarını taşımayan kişiler arasından 6 aylık geçici görevlendirme ile müdür yardımcısı olarak görevlendirilerek Öncelikle müdür yardımcılığına dört yıllığına görevlendirilenlerin ek dersini açıklayalım. Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olanlar ile adaylık dahil en az dört yıl öğretmenlik yapmış kişiler müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartları taşımaktadır. 4 yıllığına atanan müdür yardımcılarının ek ders hesaplaması kurum türlerine göre değişmektedir.

GEÇİCİ GÖREVLENDİRME MÜDÜR YARDIMCILARI

Yukarıda belirtilen müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartları taşımayan öğretmenler arasından 6 aylık geçici görevlendirme ile müdür yardımcısı görevlendirilebilir. Müdür yardımcıları ek ders hesaplamasında geçici görevlendirilen müdür yardımcıları ek dersi ile 4 yıllığına görevlendirilen müdür yardımcıları ek dersi arasındaki farklılıkları kurum türlerine göre açıklayacağız. 6 aylık geçici müdür yardımcıları hangi kurumda görev yaparsa yapsın müdür yardımcılığı haftalık ek dersi 18 saattir. Bu değişmez.

İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİ

MEB yönetici ve öğretmenlerinin haftalık ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelge incelemenizi öneririz. Çizelgeye göz attıktan sonra yazımıza devam edelim. Çizelge için TIKLAYINIZ

yibo-mudur-yardimcisi-ek-ders-hesaplama

Yukarıdaki resim MEB yönetici ve öğretmenlerinin haftalık ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelge içerisinde İlköğretim Kurumları yöneticilerini ilgilendiren yerden alınmıştır. Bu incelememize göre diğer kurumların müdür yardımcıları ek ders hesaplamasını da yapabilirsiniz. Resimde 2.maddede yer alan yatılı bölge okullarında görevli müdür yardımcıları ek ders hesaplaması görülmektedir. Yatılı okulda çalışan ve 4 yıllığına görevlendirilen müdür yardımcıları haftalık 22 saat ek ders alır. Ayrıca yatılı okullarda görev yapan müdür yardımcıları haftalık 12 saat (6+6) derse girmeleri halinde ekstra 6 saat daha ek ders alırlar. YİBO müdür yardımcıları ek dersi 22+6 toplamda 28 saate çıkmış olur. Ancak müdür yardımcılığı yazılı sınav şartlarını taşımayan ve 6 aylık geçici görevlendirme ile YİBO’ya müdür yardımcısı olanlar haftalık 22 saat ek ders alamazlar. Yatılı okullarda çalışan altı aylık geçici müdür yardımcıları haftalık 18 saat ek ders alırlar. Eğer geçici müdür yardımcıları haftalık 12 saat derse girerse 6+6 dan dolayı 6 saat ek ders daha alır. Toplamda alacağı ek ders 18+6 dan 24 saat ek ders yapar.

mudur-yardimcisi-ek-ders-hesaplama

MEB yönetici ve öğretmenlerinin haftalık ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelge içerisinde 4.maddede yer alan normal bir ilkokul ve ortaokul bünyesinde çalışan müdür yardımcısı ek ders hesaplama verisi gözükmektedir. Yatılı, pansiyonlu olmayan normal bir okulun müdür yardımcısı ek ders ücreti haftalık 18 saattir. 4 yıllığına da olsa 6 aylık geçici görevlendirme de olsa bu tür kurumlarda çalışan tüm müdür yardımcıları haftalık ek ders ücreti 18 saattir. Ek olarak derse giren müdür yardımcıları 6 saatin üzerinde girdikleri ders ücretlerini ek derslerine ekleyebilirler (Maksimum 6+6)

MEB yönetici ve öğretmenlerinin haftalık ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelge kapsamında lisede görevli bir kadrolu müdür yardımcısı ek dersi haftalık 20 saattir ancak geçici görevlendirme ile çalışan müdür yardımcısı ek dersi haftalık 18 saattir. Pansiyonu olan bir lisede görevli müdür yardımcısı haftalık ek ders ücreti 22 saat iken görevlendirme müdür yardımcısı ek dersi haftalık 18 saattir.

Nöbet tutan geçici görevlendirme müdür yardımcıları ile 4 yıllığına atanan müdür yardımcıları nöbet ücreti haftalık 2 saattir.  1 Ocak 2017’den itibaren müdür yardımcıları haftalık nöbet ücreti 3 saat olacaktır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

67 yorum

 1. Hocam ben imam hatip orta okuluna kurucu mudur olarak gorevlendirildim 5 yillik ogretmenim bana haftalik kac ek ders ödenir.

 2. Sınavla geçen yıl Müdür Başyardımcısı olarak atandım.ama senem dolmadan başka bir okula görevlendirme olarak müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım.Ek dersim nasıl olacak bilgilendirirmisiniz.

 3. Müdür başyardımcısı olarak 4 yıllığına görevlendirdim haftada 30 saat ek ders alıyorum. Ancak şu anda eğitim bölgemde başka bir okula müdür olarak 6 aylığına görevlendirildim. Mevzuata göre bu okulun müdürü haftada 25 saat ekders ücreti almaktadır. Böyle bir durumda benim alacağım ekders ne olabilir. teşekkür ederim

 4. Olgunlaşma Enstitüsünde çalışan müdür yardımcısı kaç saat ücret alır.Şimdiden teşekkürler

 5. 4 yıllık müdür yardımcısı yüksek lisanstan %5 fark alabiliyor mu?
  ayrıca özel eğitim bölümüne bakan Ç.P.A.L müdür yardımcısı %25 fazla alabiliyor mu?
  Teşekkürler

 6. Müdür yardımcısıydım valilik oluruyla müdür vekili olarak görevlendirildim,asil müdürlük ücret şatlarından faydalanamıyorum aydınlatırmısınız

 7. Ikili ogretim yapan bir ilkokulda 6 aylik görevlendirme müdür yardımcısı olarak gorev yapıyorum 18 saat mi ek ders alirim 20 saat mi

 8. Merhabalar , ben çalıştığım okulda 4 yıllığına Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildim. İki ay kadar önce Okul Müdürümüz emekli oldu.Ben de Valilik oluruyla Müdür Vekili olarak görev yapıyorum. Müdür yardımcısı da yok. Nöbet ücreti alabilir miyim? Zira hem müdürlüğe hem de müdür yardımcılığına tek kişi olarak bakıyorum.

 9. 3 yil 1 aylik ogretmenim. Gecici gorevlendirme ile mudur yardimcisi olmak icin ilceye yazim yazildi fakat ilceden 4 yili tamamlamadigim icin onaylayamayacaklarini söylediler. Gecici gorevlendirme icin madde 7 deki 4 yillik calisma sarti gecerli midir acaba?

  • Geçici görevlendirme ile görevlendirilebilirsiniz. 1 yıllık öğretmenler dahi görevlendiriliyor. Geçici görevlendirmede size belirtikleri şart enrede yazıyormuş?

 10. şartlarıtaşıyan ve 22. madde ile valilik oluruyla görevlendirilen Anadolu lisesi pansiyon müdür yardımcısı kaç saat ekders alır. Belleticilik yapabilirmi?

 11. Altı yıllık öğretmenim, münhal bulunan ( boş bulunan ) öğretmenevi müdür yardımcılığına görevlendirildim. Ama kaymakamlık oluru ile. Henüz Valilik oluru gelmedi. Kaymakamlık oluru ile çalışmaya devam edersem kaç saat ek ders alırım? Valilik oluru ile çalışırsam kaç saat ek ders alırım? Teşekkürler.

 12. merhaba,13 yıllık branş öğretmeniyim birinci dönem valilik oluruyla müdür yardımcısı olarak görevlendirildim ikinci dönem ise müdür olarak görevlendirildim daha önce hiç idarecilik görevim olmadı şimdi müdür vekili olarak kaç saat ek dersim olacak ve kaç saat maaş karşılığı derse girmem gerekecek

  • Şu andaki mevcut yönetmelik kapsamında haftalık ek ders saatini 18 dir. Okulda ders açığı varsa 6+6 olarak toplamda 12 saat derse girebilirsiniz ve haftalık +6 ek ders alabilirsiniz. TOplamda 18+6 olur.

 13. Merhaba 6 yıllık öğretmenim ortaokulda müdür olarak görevlendirildim .6 ayda bir görevlendirmemiz yenileniyor. Ancak görevlendirme ile çalışan müdürlerin 18 saat ekders ücreti alacağı söyleniyor. 20 saat olması gerekmez mi

  • 6 yıllık öğretmenlik sürenizde müdür yetkililik veya müdür yardımcılığı var mı? Yoksa sadece 6 yıllık öğretmenlik kariyeriniz varsa okul müdürü olarak asli şartları taşımıyorsunuz haftalık 18 saat ek ders alırsınız.

 14. Merhaba
  Müdür yardımcısı olarak 6 ay gorevlendirildigim okulda sürem doldu.tekrar 6 aylık görevlendirme için uzatma yazısı yazıldı ancak halen valilikten onaylar gelmedi ve bu durumda onaysiz olarak çalışıyorum onayın geldiğinde geriye yönelik 3 haftalık ek dersimi alabilir miyim yoksa onay tarihinden itibaren mı ek ders alırım?Okul müdürüm geriye yönelik olmayacağını söylüyor ama benim kafama takıldı

  Yardımcı olursanız sevinirim

  • Eğer onay tarihinizde geriye dönük göreve başlama yazarsa geriye dönük ek ders alırsınız. Örneğin onayını 21.02.2017’de gelsin. Onayınızda 01.02.2017 tarihinden itibaren görevlendirilmesi uygun görülmüştür…. yazıyorsa geriye dönük alırsınız.

 15. İlk ve ortaokulu bir olan okula vekaleten (valilik oluruyla)müdür yardımcısı olarak görevlendirildim.haftalık 18 saat ek ders alıyorum.3 saatte nöbet ücreti var.18 saat olan ek dersin 20 olması gerekmiyor mu?

 16. yatılı okulda branş öğretmeniyim.haftada 21 saat dersim var.mdr.yrdımcım aynı branşta.haftalık altı saat benim dersime gireceğini söylüyor.BU DURUMDA benim ders saatim 15 e düşüyor ve ek dersim sıfırlanıyor.Bu durumda ne yapılabilir

  • DERS DAĞITIMI YAPILIRKEN ÖNCE MAAŞ KARŞILIĞI DERSLER DAĞITILIR.İDARECİLERDEN BAŞLANIR SONRA ÖĞRETMENLER DAĞITILIR.mÜDÜR YARDIMCISINA 6 SAAT KENDİ BIRANŞINDAN VERİLİR.SONRA ÖĞRETMENE KENDİ BRANŞINDAN 15 SAT VERİLİR KENDİ BRANŞINDAN 15 SAAT YOKSA DİĞER DERSLERDEN 15 SAAT DERS VERİLİR.kENDİ BIRANŞINDAN DERS VARKEN MAAŞ KARŞILIĞI İDARECİLERE VEYA ÖĞRETMENLERE BAŞKA DERSTEN VERİLEMEZ

 17. yatılı bölge okulunda valilik oluru ile 4 yıllığına müdür başyardımcısı olarak atandım Şuanda imam hatip ortaokuluna kadrom yatılı bölge okulunda kalmak suretiyle müdryardımcsı olarak geçici görevlendirmeyle görevlendirildi kaç saat ek ders almam lazım

 18. ozel eğitim okulunda mudur bas yardımcılıgı gorevine gecici olarak atandım.12 yıllık ogretmenim kac saat ek ders almalıyım

 19. Görev yaptığım okulda geçici görevlendirme ile mdr yrd atandım mesleğimde 3. Yılım 18 saat ek ders alıyorum fakat aynı okulda 4. Yılını çalışan hocamız 20 saat alıyor o vekaleten atanmış ben tedviren bu ne demek buna kim karar veriyor

 20. Gecici olarak 6 aylik mudur Yardımcılığına gorevlendirildigimiz zaman hizmet puanimiz artar mi. Bir de 12 saat derse görsel 18 +6 saat mi ek ders alırız hocam

  • Hizmet puanınız geçici görevlendirme ile alakalı değil hocam. Görevlendirildiğiniz okulun hizmet puanı kaçsa o okulun puanını alırsınız. İkinci sorunuzu anlayamadım.

 21. Arkadaşlar, 2017 yılında ek ders olarak anaokulu müdürü ile müdür yardımcısı aynı ek dersi alacak diyorlar. Bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı? Teşekkürler.

 22. şu pansiyonlu okulda md yardımcısıyım 22+6 28 saat ek dersim var md.baş yardmcılığına görevlendirildiğimde ek dersim ne olur teşkkürler

 23. İlkokul ve ortaokul tek binada eğitim veriyor, ben ilkokul müdür yardımcısıyım branşım sınıf. ortaokul da idareci Yok. ortaokul da derse girebilir miyim? Ortaokul dan Ek ders almak için 6 saat maaş karşılığını doldurmak zorunda mıyım, 6 saatten sonra 6 saate kadar ek ders alabiliyorsak 10 saat ortaokul 2 saat de ilkokul 4. Sınıf din dersine girebilir miyim

 24. Öğretmen olarak görev yaparken normu henüz açılmayan bir okula müdür olarak 6 aylığına görevlendirildim. Kaç saat ek ders almam lazım.

 25. pansiyonlu anadolu lisesinde müdür başyardımcılığında ilk 4 yılım dolduktan sonra aynı okulda aynı göreve valilik oluruyla geçici olarak görevlendirildim. 30 saat mı yoksa 18 saat mı ek ders almalıyım. teşekkür ederim.

 26. Merhabalar ben suan mudur yrd. Olarak gorevlendirildim. Acaba haftalik toplam ne kadar ek ders alacagim . Bir de baska haklarimiz falan oluyor mu acaba. Simdiden tesekkur ederim

 27. Doktora ve yüksek lisans yapan mudur yardımcılarınin ek ders ücreti, öğretmenlerde olduğu gibi yüzde 5-15 daha fazla mıdır?

 28. Ayrica vekaleten atanman gerekirki tam alasınız gprevlendirme ile atandiginjz icin 18 ayni durum ben de var hoca. 18 yaziyorum cunku vekaleten vermemisler sartlar tutmasina ragmen

 29. merhaba. ben müdür başyardımcılığı sınavına girme şartlarını taşıyorum ve sınava girdim. ancak barajı geçemedim. şimdi okulumda (pansiyonlu) müdür başyardımcılığına 6 aylığına görevlendirildim. bu durumda ben 18 saat mi, yoksa 30 saat mi ek ders alacağım? bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM