DOLAR 6,0817
EURO 6,5743
ALTIN 315,1
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmur

Maaş karşılığını dolduramayan öğretmenin hazırlık planlama ücreti

Rapor alan ya da izinli olduğu için o hafta maaş karşılığını dolduramayan öğretmenler ile ders yükü açısından maaş karşılığını doldurmayan öğretmene rehberlik ücreti, hazırlık ve planlama ek dersi ödenip ödenmeyeceği hususunda farklı görüşler olduğunu görmekteyiz.

Maaş karşılığını dolduramayan öğretmenin hazırlık planlama ücreti
26.04.2018
A+
A-

Maaş karşılığını dolduramayan öğretmenin hazırlık planlama ücreti. Maaş karşılığını doldurmayan öğretmene hazırlık planlama ek ders ücreti ödenir mi?

Maaş karşılığı dolmadan, 10’a 1 olan ek ders ücretinin öğretmenlere ödenip ödenmesi ile ilgili farklı görüşler bulunuyor. Bazı idareciler öğretmenin maaş karşılığını doldurmamasını gerekçe göstererek hazırlık planlama ek ders ücretinin ödenmeyeceğini savunurken, maaş karşılığı dolsun dolmasın hazırlık ve planlama ek ders ücretinin her şartta 10’a 1 olarak ödeneceğini belirtmektedirler.

HAZIRLIK VE PLANLAMA EK DERS ÜCRETİ

Öğretmen ek ders hesaplama işleminde girilen ders saati, maaş karşılığı doldurması gereken ek ders saati, hazırlık planlamadan gelecek ek ders birlikte değerlendirilmektedir. Nöbet, belletmenlik, egzersiz, kurs vs ek dersleri ayrı olarak çizelgeye eklenmektedir. Aylık karşılığını doldurmayan öğretmenlere ek ders ücreti verilecek haller arasında hazırlık planlama ek ders ücreti yer almaktadır. Öğretmen her 10 saate 1 saat planlama ek dersi alır. Öğretmenin maaş karşılığı dolsun ya da dolmasın bu ücret her türlü öğretmenin hak ettiği bir ek ders ücretidir ve ek ders olarak yazılır.

Millî eğitim bakanlığı yönetici ve öğretmenlerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin karar 11.madde;

Hazırlık ve planlama görevi
MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

MAAŞ KARŞILIĞINI DOLDURAMAYAN ÖĞRETMENLER

Maaş karşılığını dolduramayan öğretmenlerin görevlendirilmesi yapılabilir, görevlendirme yapılamıyorsa öğretmenin maaş karşılığı dolmuyorsa öğretmene hazırlık planlama ücreti verilmemesi uygulaması yanlıştır. Bazı kurumlarda maaş karşılığını dolduramayan öğretmene idari görev verilmesinin de yapıldığını görmekteyiz. Ek ders yönetmeliği, ek dersler hakkında kararlar çerçevesinde bu hususu örneklerle açıklayalım.

Öğretmen Ek Ders Saatleri Çizelge

Yukarıdaki tablo Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Haftalık Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Çizelgeden alınmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında okul öncesi öğretmenin aylık karşılığı ders görevi 18 saattir. İlköğretim kurumlarında da sınıf öğretmenlerinin maaş karşılığı ek ders görevleri 18 saattir.

Maaş karşılığı ek ders

İlköğretim kurumlarında branş öğretmenlerinin maaş karşılığı ek dersleri 15 saattir. Lise ve dengi okullarda genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin de aylık karşılığı ek ders saatleri 15 saat olup gerek okul öncesi gerek sınıf öğretmeni gerekse de branş öğretmenlerinin hazırlık ve planlama görevi ek derslerinin 3 saat olduğu tablodan da görülmektedir.

10 SAATE 1 SAAT PLANLAMA EK DERS ÜCRETİ

Bir sınıf öğretmeni hatalık 30 saat derse giriyorsa, bu öğretmene her 10 saate 1 saat planlama ek dersi ödenir. Toplamda da 30 saat için 10’a 1 den 3 saat planlama ücreti ödenir. Bu durum okul öncesi öğretmeni için de branş öğretmenleri için de geçerlidir.

Hazırlık ve planlama görevi

Rapor alan bir öğretmenin o hafta maaş karşılığı ek dersinden bir örnek verelim. 3 gün rapor alan bir sınıf öğretmeninin o hafta maaş karşılığını doldurmaması söz konusudur. Öğretmen 3 gün rapor aldığı için 18 saat derse girememiştir. Geriye 12 saat ek dersi kalmaktadır. Maaş karşılığını dolduramadığından öğretmen ek ders alamaz ancak 12 saat derse girmesinden dolayı 1 saat hazırlık ve planlama ek ders ücreti alır. Öğretmene o hafta 1 saat ek ders yazılır. Bu ek ders hesaplaması okul öncesi öğretmenleri için de geçerlidir. Bir branş öğretmeni eğer 10-11-12-13-14 saat derse giriyorsa ve maaş karşılığını dolduramıyorsa öğretmene 1 saat hazırlık ve planlama ek ders ücreti ödenir.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Maaş Karşılığını Doldurmayan Öğretmene Hazırlık ve Planlamadan Ek Ders Yazılır Mı? Konusuna değindik. Aşağıdaki ek derslerle ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

[haber id=”23210″]
[haber id=”21188″]
[haber id=”213″]

YORUMLAR
  1. Çagri dedi ki:

    Yazı eksik kalmış
    12 saat derse giren bir branş öğretmeni maaş karşılığını doldurmasa bile1 saat planlama (10 +1) alır, onu anladık
    Peki üstünde sınıf öğretmenliği görevi varsa 2 saat de rehberlik alır mı. Bunu belirtmemişsiniz.