Seminer döneminde (mesleki çalışmalarda) öğretmenlerin ek dersi

Mesleki çalışmalarda idarecilere, sınıf öğretmenlerine, okul öncesi öğretmenlerine, rehber öğretmenlere, koordinatör öğretmenlere ödenecek ek ders miktarı. Seminer dönemlerinde rapor alınırsa kesilecek ek ders tutarı

Seminer döneminde (mesleki çalışmalarda) öğretmenlerin ek dersi

Seminer döneminde (mesleki çalışmalarda) öğretmenlerin ek dersi

2015-2016 Eğitim Öğretim yılının sonuna geldik sayılır. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının son karneleri 17 Haziran 2016 tarihinde verilecek. Karnelerden sonra öğretmenlerimiz herkesin bildiği gibi 3 ay tatile çıkmıyorlar. Ders bitim tarihinden 1 Temmuz 2016 tarihine kadar okullarında mesleki çalışmalarda yani haziran dönemi seminer çalışmalarında bulunacaklar.

MESLEKİ ÇALIŞMALAR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) mesleki çalışmaların istenilen ilde, istenilen okulda yapılıp yapılmaması konusunda hala bir yazı yayımlamadı. Öğretmen arkadaşlarımız seminer çalışmalarının memlekette yapılıp yapılmayacağı hususunda merakla beklemektedir. Özellikle doğu ve güney doğu bölgelerimizde çalışan öğretmen arkadaşlarımıza bu konuda pozitif ayrımcılık yapılması taraftarıyız.

MEB personeline yönelik mesleki çalışma planını duyurmalıdır. Uçak bileti alacak olan, sağlık tedavisini buna göre planlayacak olan öğretmen arkadaşlarımız mevcut.

EK DERS HESAPLAMASI

Mesleki çalışmalarda ek ders hesaplaması hususunu birkaç alt başlıkla değerlendirelim;

Mesleki çalışmalarda yöneticilerin ek ders hesaplaması;

Okul müdürü, müdür baş yardımcısı, müdür yardımcısı mesleki çalışmalarda normal ek ders ücretlerini almaya devam edecektir. İdarecilerin mesleki çalışmalar döneminde ek dersinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Derse giren idareci, destekleme ve yetiştirme kursunda görev alan idareci bu görevlerine karşılık gelen ek dersleri almayacak. Ayrıca ikili eğitim yapılan dönemde haftalık 2 saat fazla ek ders alan idareciler seminer dönemlerinde ikili eğitim söz konusu olmadığından bu +2 ek dersi de almayacaklar.

Mesleki çalışmalarda rehber öğretmen ve koordinatör öğretmenlerin ek ders hesaplaması;

Rehber öğretmenler haftalık 18 saat ek ders almaktadırlar. Genellikle ek ders puantajlarına rehber öğretmenlerin ek ders dağılımı 4+3+4+3+4 olarak yapılmaktadır. Rehber öğretmenler ve koordinatör öğretmenler mesleki çalışmalarda haftalık 15 saat ek ders alacaklar. Ek ders dağılımı 3+3+3+3+3 şeklinde yapılacaktır.

Mesleki çalışmalarda sınıf öğretmeni, okul öncesi öğretmeni ve branş öğretmenlerinin ek ders hesaplaması;

Seminer dönemlerinde tüm öğretmenlerin ek ders hesaplaması aynı yapılacaktır. Sınıf öğretmeni seminer döneminde 15 saat ek ders, okul öncesi öğretmeni seminer döneminde 15 saat ek ders, branş öğretmeni seminer döneminde 15 saat ek ders alacaktır.

Haziran ve Eylül döneminde yapılan mesleki çalışmalar sürecinde tüm öğretmenlerin haftalık ek dersi 15 saat olacak.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN
DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

Ek ders görevi

MADDE 6- (3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.

Yukarıda ilgili karar hükmünde de öğretmenlerin mesleki çalışmaları döneminde haftalık 15 saat ek ders ücreti alacakları görülmektedir.

MESLEKİ ÇALIŞMALARDA RAPOR ALINIRSA

Seminer döneminde, mesleki çalışmalarda bir günlük ya da birkaç günlük rapor alınırsa ek ders ne kadar kesilir?

Daha önceki yazılarımızda sınıf öğretmeni ve okul öncesi öğretmeni ek ders hesaplaması konusuna değinmiştik. Normal eğitim öğretim yılı içerisinde bir gün rapor alan okul öncesi öğretmeni ve sınıf öğretmeninin yedi saat ek dersi kesilmekte, iki gün rapor alan okul öncesi öğretmeni ve sınıf öğretmeninin o hafta on dört saat ek dersi kesilmektedir. Branş öğretmeninin ise bir günlük ya da birkaç günlük aldığı raporda ek dersi hesaplanırken o günkü ders yükü, hazırlık planlama hesaplanarak kesinti yapılmaktadır. Bu konuda da Branş öğretmenlerinin ek ders hesabı nasıl yapılır?  konusuna bakmanızı öneririz.

Seminer dönemi ek ders ücreti günlük olarak yazılmaktadır. Seminer döneminde bir gün rapor alan öğretmenin ek dersi 3 saat kesilir yani o gün yazılmaz. Seminer döneminde 2 gün rapor alan öğretmenin ek dersi iki gün kesilir 3+3 den 6 saat ek dersi kesilir.

SEMİNER DÖNEMİNDE NÖBET ÜCRETİ

Haziran ya da Eylül dönemi mesleki çalışmalarda nöbet ücretinin ödenip ödenmeyeceği konusunda gelen birkaç soruya da buradan cevap vermiş olalım. Seminer dönemlerinde/mesleki çalışmalarda nöbet ücreti ödenmez. Fiili olarak tutulan bir nöbet olmayacaktır. Dersler sona ermiş olacaktır. Nöbet ücreti ödenmez.

HAZİRAN MESLEKİ ÇALIŞMA KONULARI

2016 Haziran mesleki çalışma konuları, haziran seminer konuları da mesleki çalışmaların netleşmesi ile açıklanacaktır.

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM