Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni Ek Ders Hesaplaması

Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni Ek Ders Hesaplaması nasıl yapılır? Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmenlerinin Ek Ders Hesaplama Açıklaması;

Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni Ek Ders Hesaplaması

Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni Ek Ders Hesaplaması

Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni Ek Ders Hesaplaması nasıl yapılır? Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmenlerinin Ek Ders Hesaplama Açıklaması;

Sınıf öğretmeni ve Okul Öncesi öğretmenin aylık karşılığı ders görevi 18 saattir. Geri kalan (30-18) 12 saati zorunlu ek ders görevi olarak geçmektedir. Sınıf öğretmeni ve Okul Öncesi öğretmenleri 30 saat derse girdiği için, her 10 saate 1 saat toplamda 30 saat olduğu için (30/10) 3 saat planlama ek dersi alır.

Yani haftalık 12+3=15 saat ek ders alır.

1 gün raporlu olan Sınıf öğretmeni ve Okul Öncesi öğretmeni haftalık 30-6=24 saat derse girer. 24 saatin 18 saati maaş karşılığı olduğu için geriye 6 saat kalır. Haftalık 24 saat derse girdiği için her 10 saate 1 saat planlama verildiğinden 24 saate 2 saat planlama verilir.

Toplamda 6+2=8 saat ek ders alır. 7 saati kesilmiş olur.

2 gün raporlu olan Sınıf öğretmeni ve Okul Öncesi öğretmeni haftalık 30-12=18 saat derse girer. 18 saatin 18 saati maaş karşılığı olduğu için geriye ek ders kalmaz. Maaş karşılığını doldurmuş olur. Haftalık 18 saat derse girdiği için her 10 saate 1 saat planlama verildiğinden 18 saate 1 saat planlama verilir.

Toplamda 1 saat ek ders alır. 14 saati kesilmiş olur.

Resmi tatillerde de aynı hesaplama geçerlidir ancak idari izinlerde (Örneğin 2015 yılında Kurban Bayramı Arefe Günü, 2 Ocak 2015 idari izin olarak sayıldı vb.) ek ders kesilmez.

Bilginize….

Arif Muzaffer KUL

Bu yazı Arif Muzaffer KUL’dan izin alınarak www.ogretmenlericin.com sitesine eklenmiştir, izinsiz kopyalanamaz, paylaşılamaz.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel, Personel MEB Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

15 yorum

 1. Okul Öncesi öğretmenleri milli eğitim bakanlığı onaylı DRAMA sertifikasıyla çalıştığı ortaokuldaki DYK da görev alabilirler mi

 2. Merhaba,yüksek lisanslı sınıf öğretmeniyim.Ek dersim 10-15 lira fazla oluyordu yanlışlık olmuş diye geriye dönük olarak toplu olarak iade ettim. Yüksek lisanslı sınıf öğretmenin 4 haftalık ek dersi ne kadar olur? Nasıl hesaplanır? Teşekkürler

  • Merhaba, yüksek lisans yapan öğretmenlerin ek dersleri %5 arttırımlı ödenir. Normal bir sınıf öğretmeni 4 hafta süresince 4×15 olmak üzere 60 saat ek ders alır. Yüksek lisans yapmış kişi ise bundan 3 saat fazla alır. O da ortalama 3×12 den 36 lira yapar.

 3. Merhabalar okul oncesi ogretmeniyim ve bir ogrencim tam zamanli kaynastrma ogrencisidir.Ve destek egitim acmak kursu acmak istiyrm okul disinda bunun karsiliginda ek ders alabilicekmiyim mudurum acamazsiniz diyor

 4. Merhabalar sınıf öğretmeniyim müdür yardciligı yapiyorum 6 saat destek eğitimi versem ücretini alamazmiyim maaş karşiliğinami kesilir

 5. Merhaba. .Tam gün eğitim veren ilkokulda kadrolu sınıf öğretmeniyim 8 saat destek eğitim odası kursu açtım ek olarak satranç için 6 saat egzersiz açabilir miyim veya halk eğitimden açsam hangisi mümkün acaba ?

 6. ilkokulda kadrolu sınıf öğretmenine sınıf ders verilmeyip norm fazlası görevlendirme ile gelen öğretmene ilkokul birinci sınıfın verilmesi yasal mıdır?

 7. iyi günler ben tam gün eğitim veren bir okulda kadrolu sınıf öğretmeniyim. Haftada 30 saat normal derslerimin dışında, hafta içi ders sonrası 8 saat destek odası eğitimi vermekteyim. Yine kendi okulumda TÜBİTAK Projesi kapsamında yapacak olduğum çalışmalar için ek ders ücreti alabilir miyim?

 8. iyi günler. benim bir sorum olacak. ben okulumun bünyesinde açılan destek eğitim odası çalışmalarından haftada 8 saat faydalanıyorum. Buna ilaveten halk eğitim merkezi bünyesinde hafta da 10 saate kadar satranç kursu açmak istiyorum. Bu mümkün mü?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM