Sözleşmeli öğretmen ek ders hesaplama işleminde sigorta primi kesilecek

Kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenler arasında ek ders ücreti farkı oluşacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda tüm MEB personelleri içerisinde ek ders farkı olmayacak denmesine rağmen SGK tarafından MEB’e yazılan yazı ek ders farkının oluşacağını gösteriyor. Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders miktarı hesaplanırken sigorta priminden kesinti yapılacak.

Sözleşmeli öğretmen ek ders hesaplama işleminde sigorta primi kesilecek

Sözleşmeli öğretmen ek ders hesaplama işleminde sigorta primi kesilecek

Sözleşmeli öğretmen ek ders tutarında azalma olacak. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ek dersinde sigorta primi konusunda farklılık yaşanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yazılan yazıda sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretlerinden sigorta primi kesintisinin yapılacağı açıklandı. Sözleşmeli öğretmenler ise bu duruma tepkili, çünkü MEB personeli içerisinde sözleşmeli, kadrolu öğretmenler arasında ek ders ücreti konusunda farklılık olmayacağı MEB yetkilileri tarafından ısrarla belirtilmişti.

EK DERS FARKI OLUŞACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve MEB’in üst düzey bürokratları sözleşmeli öğretmen ataması öncesinde sözleşmeli ve kadrolu öğretmen arasında özlük ve mali olarak fark olmayacağını belirtmişler ve ek ders konusunda da sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında eksiklik söz konusu olmayacak açıklamasını yapmışlardı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığının 06.12.2016 tarihinde 13772553 sayılı yazı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna sözleşmeli öğretmenlerin ek dersleri konusunda görüş sorduğu anlaşıldı.

KESİNTİ YAPILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü 10.02.2017 tarihinde 764646 sayı ve Ek Ders Ücreti konulu yazı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne (İKGM) sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretlerinde sigorta primi kesilmesi gerektiği hususunda cevap verdi.

sözleşmeli öğretmen ek ders
Sigorta primi

SGK tarafından MEB’e verilen cevapta 4B kapsamında istihdam edilmiş olan sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretlerinde sigorta primi kesintisi yapılması gerektiği ifade edildi. SGK;

Bu itibarla Bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlere yapılacak ek ders ücreti ödemelerinden 5510 sayılı Kanunun 80 inci maddesi gereğince sigorta primi kesintisi yapılması gerekmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM