Türk Eğitim-Sen; özel eğitim öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmeli

Öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili 3.Dönem toplu sözleşme metnine eklenen hükümden sonra 2016 yılında haftada 2 saat 2017 yılında da haftada 3 saat ek ders ücreti ödendi. Ancak özel eğitim öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmesine MEB olumsuz yanıt vermişti.

Türk Eğitim-Sen; özel eğitim öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmeli

Türk Eğitim-Sen; özel eğitim öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmeli

Sendika tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvuruda geçtiğimiz günlerde yayımlanan 2017/28 sayılı Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi dayanak gösterilerek özel eğitim öğretmenleri için nöbet ücreti talep edildi.

2017/28 SAYILI GENELGE

19 Eylül 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2017/28 sayılı Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi içeriğinde özel eğitim sınıflarında görevli öğretmenlerin, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin durumları ve ihtiyaçları nedeniyle teneffüs ve yemek saatlerinde öğrencilerin gözetimine devam edecekleri hükmü yer almaktadır. Türk Eğitim-Sen ilgili hüküm gereği özel eğitim öğretmenler için nöbet ek ders ücreti talep etmektedir.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNE NÖBET ÜCRETİ

2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme ile 2017-2018 yıllarını kapsayan 4.dönem toplu sözleşme ile birlikte nöbet görevini fiili olarak yerine getiren öğretmenlere haftalık 3 ek ders saati ücret ödenmesine devam edilmekte ancak özel eğitim öğretmenleri nöbet ücretinden faydalanamamaktadır.

Türk Eğitim-Sen Resmi Yazı

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen talep yazısında  özel eğitim sınıflarında görevli olup, nöbet görevini fiilen yerine getirmeyen, ancak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin durumları ve ihtiyaçları nedeniyle teneffüs ve yemek saatlerinde bilfiil çalışarak öğrencilerin gözetimine devam eden öğretmenlere de nöbet ücreti ödenmesi istendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

  1. Nöbet ücreti muhakkak verilmeli. 8 yollık çalışanım 6 saat ders ve teneffüsleri dönüşümlü kullanıyoruz. Sürekli gözetimlerimiz altında çocuklar verilen ek dersin saatinden daha fazla saat çocuklarla ilgileniyoruz. Verdikleri para çok mu kıymetli hayır Ama bize gereken hakkın verilmesi lazım. Bu konuyu bir an önce çözüme ulaştıralım sesimizi duyuralım…

  2. özel eğitim öğretmeni özel alt sınıfı bulunan okulda müdür yardımcılığı yaparsa %25 fazla ekders alabilir mi?

  3. Rehberlik ve Araştırma Merkezinde (RAM) Çalışan Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti;
    8-5 mesai yapan dolayısıyla haftalık çalışma süresi 40 saat olan RAM çalışanları 15 saat maaş karşılığı ve 18 saat ek ders ücreti alarak haftalık 33 saat üzerinden değerlendirilmektedir. Buda haftalık 7 saatlik ücretlendirilmeden bir çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu mağduriyetin giderilmesi için gerekli destek ve kamuoyunun oluşturulması hususunda desteklerinizi bekliyorum.

  4. Değerli arkadaşlar özel eğitim öğretmenleri olarak birlik olamıyoruz bunun nedeni ise bir kısmının yani uygulama okulunda görevli öğretmenlerin nöbet ücreti alıyor olması .. teneffüs te yada öğle arasında bile öğrencilerin başında beklediğimiz alt sınıflı okullarda nöbet ücreti alamıyoruz .. gerekçe ise nöbet tutmamamiz aynı durumdaki anasinifi öğretmenleri aliyor.. bu nasıl bir adalet anlam veremiyorum lütfen birlik olalım..

  5. Bu konuda turk egitim senin hakli basvurusuna dair haberler var ama basvurudan 1.5 ay gecmesine ragmen nasil bir sonuc alindigina dair haberler yayinlanmamistir.Bu kapsamda olan Ozel Egitim Ogretmenleri olarak basvurunun sonuclarini ogrenmek istiyoruz

  6. Nöbet ücreti de istemiyoruz. 90 dakika öğle arası var ve biz her gün tutacağız diğerleri ne yok ki bizim öğrencilerin hali belli. Neresi adaletli. Para istemiyoruz. Erken emeklilik istiyoruz kendinizi bizim yerimize koyun 63 yaşına kadar bu iş yapılır mı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM