Finlandiya eğitim sistemi Van’da uygulanmaya başlandı

Vanlı öğrenci Ayşe ile Finli öğrenci arasında maddi yaşantı olarak büyük farklılıklar olsa da manevi olarak çocukların yaşadıkları duygular örtüşüyor.

Finlandiya eğitim sistemi Van’da uygulanmaya başlandı

Finlandiya eğitim sistemi Van’da uygulanmaya başlandı

PISA sonuçlarının açıklanmasından sonra eğitim sistemi tartışmaları sürerken en gözde eğitim sistemi olarak dikkat çeken Finlandiya Eğitim sisteminin Türkiye’de benzer uygulamasının olduğu ortaya çıktı. Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Hasan Ali Yücel İlkokulu ve Orta okulunda görev yapan Rehber Öğretmen Yasin Birinci öncülüğünde Finlandiya eğitim sisteminden örnekler okula yansıtıldı. Batı’da yer alan bir özel okul görüntüsü olan Hasan Ali Yücel İlk ve Orta okulunun yaşadığı değişimler ve şu andaki ortamı görenleri mutlu ediyor.

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ

Kimine göre Finlandiya Eğitim Sistemi dünyanın en şaşırtıcı ve öne çıkan eğitim sistemi, kime göre ise klasikleşmiş eğitimden uzak, sıra dışı bir eğitim sistemi. Finlandiya’da gerçek olan ise ülke genelinde özel bir okulun olmaması. Ülkede özel okul yok, öğrenciler ise okulda en fazla dört saat eğitim görüyorlar; ders işliyorlar. Öğrencilerin oynayarak, eğlenerek öğrendikleri bir ortama ağırlık veren Finlandiya Eğitim Sisteminde öğrencilere sınav yapılmıyor, mümkün olduğu kadar sınavdan uzak durulan sistemde eğitimde fırsat eşitliği ön plana çıkıyor.

OKUL DEĞİL, EV ORTAMI

Finlandiya Eğitim Sisteminde dikkat çeken bir diğer özellik ise okulun evden farkının olmaması. Okula gelen öğrenciler okul koridorlarında ayakkabısız, terlik ve çoraplarla dolaşıyorlar. Okula özgü kıyafetleri, formaları bulunmuyor. Ev ortamında olduğu gibi okul ortamında da mutlular.

VAN’DA FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ UYGULAMASI

Orası Finlandiya burası Türkiye… diyenlere inat bir okul düzeni kurulmuş Van’da. ogretmenlericin.com olarak şimdi resimlerle bu okulumuzu ve Finlandiya Eğitim Sistemini inceleyelim. Resimlerin üzerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM