135 sayılı genelge Sandık Kurullarının Oluşumu ile Görev ve Yetkileri

sandık kurullarının oluşumu ile görev ve yetkileri konulu 135 sayılı genelge YSK tarafından yayınlandı. 24 Haziran 2018 seçimlerinde görev alacak öğretmen ve kamu personelleri için bu genelge büyük öneme sahiptir.

135 sayılı genelge Sandık Kurullarının Oluşumu ile Görev ve Yetkileri

135 sayılı genelge Sandık Kurullarının Oluşumu ile Görev ve Yetkileri

24 Haziran Seçimi 135 Nolu Genelge – Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkileri seçimde görev alacak olan tüm öğretmenler için ve diğer kamu çalışanları adına önemlidir. 135 sayılı genelge sandık kurullarının oluşumu ile görev ve yetkilerini, yapacakları iş ve işlemleri, oy verme şeklini, şikâyet ve itirazlar ile ilgili esas ve usulleri kapsamaktadır.

135 SAYILI GENELGE

Sandık Kurulu Başkanının belirlenmesi, sandık kurulu üyelikleri, sandık kurullarında görev alamayacaklar, sandık kurullarının teşekkülüne karşı şikâyet ve itiraz, sandık kurullarının görev ve yetkileri, sandık kurulu başkanının görevleri, sandık kurulu başkanının öncelikle yapacağı işler, bina sorumlularının görevleri, bina sorumlusu yardımcısının görevleri, sandık kurulunun andiçmesi, başkan veya üyelerden bir kısmının göreve gelmemesi, sandığın konulacağı yerin belirlenmesi, sandık seçmen listesinin sandık çevresine asılması, sandık çevresinde düzenin sağlanması ve yasaklar, oy verme gününde sandık kurulunun toplanma zamanı ve hemen yapacağı işler, oy verme yetkisi, oy verme süresi, seçmenin kimliğinin tespiti, oy verme işlemi, engellilerin oy kullanması, kapalı oy verme yerinde seçmenin uyması gereken kurallar, oy kullanmada öncelik, sandığın açılması, zarfların sayılması, geçerli ve geçersiz oy zarflarının ayrılması, kullanılmayan birleşik oy pusulaları ve zarflar, zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü gibi hususlar 135 sayılı genelge ile belirlenmiştir.

ÖNCE CUMHURBAŞKANLIĞI

Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkileri 135 Nolu Genelge kapsamında önce Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Sonrasında ise Milletvekili seçimi için iş ve işlemler yapılacak. Geçerli olmayan oy pusulaları, oy pusulalarını geçersiz kılacak ve kılmayacak durumlar, sandık sonuç tutanağının düzenlenmesi ve ilânı işlemleri de 135 sayılı genelge hükümleri içerisinde açıklığa kavuşturulmuştur.

135 sayılı genelge Sandık Kurullarının Oluşumu ile Görev ve Yetkileri >>> TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Beyaz Yunus