16 Nisan referandumdan sonra kamuda köklü değişiklikler olacak

Kamuya personel alımı, kamuda çalışanların statüleri gibi konularda yeni reformlar geliyor. Hükümetin 16 Nisan referandumundan sonra yapacağı değişikliklerle birlikte kamuda performansa dayalı bir değerlendirme sisteminin gelmesi bekleniyor.

16 Nisan referandumdan sonra kamuda köklü değişiklikler olacak

16 Nisan referandumdan sonra kamuda köklü değişiklikler olacak

Anayasa değişikliği ve Başkanlık sisteminin referanduma götürülmesinden sonra hükümet ilk önce kamuda büyük reformlar yapacak. Kamu çalışanları arasında yer alan statü farklarının ortadan kaldırılması çalışmasının da yapılacağı belirtilirken 4A, 4B, 4C gibi kamuda yer alan ifadelerin ortadan kaldırılacağı düşünülüyor. Yapılacak düzenleme ile birlikte kamu prrsonellerinin lehine bir mekanizma kurulacağı açıklansa da kamu çalışanlarının bu konuda tedirginliği sürüyor.

MEMURUN İŞ GÜVENCESİ KALKACAK

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu memurun iş güvencesi konusunda geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada iş güvencenin kaldırılacağına işaret etmiş yaklaşan referandum sürecinden dolayı ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memurun, kamu personellerinin iş güvencesine dokunulmayacağını vurgulamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Antalya’da katıldığı programda devlet memurunun iş güvencesinin kaldırılması yönünde çalışma olmadığını ifade etti. Ancak yetkililer tarafından birkaç ay öncesinde yapılan açıklamalarda iş güvencesinin kaldırılması yönünde reformlar yapılacağı anlaşılmaktadır.

‘KAMU ÇALIŞANI’ KAVRAMI GELİYOR

Kamuda çalışan personeller arasında statü farkının kaldırılıp tüm personeller için “kamu çalışanı” kavramının geleceği belirtilirken kamu çalışanları arasında rekabeti arttıracak performans sisteminin de yapılacak düzenleme ile birlikte kamuda yerini alması bekleniyor. Özel sektörde olan performansa dayalı ücret uygulamasının kamuya entegre edilmesi çalışmalarının aylar öncesinde başladığı bilgisi yer alırken, performans sisteminin en çok sağlık personeli ve MEB personeli için uygulanacağı konuşuluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Hakkın değil gücün ve zorun önünde eğilenlere müjde.Yalaka, bukalemun ve uyanık geçinen tiplere gün doğdu…Doğru bildiğinden şaşmayan, dürüst ve fedakar olanların vay haline…

  2. Hükümetin onay verdiği, Yasal sendikadan ihraç edildik anamız ağladı. EVET diyecem, birazda başkalarının anası ağlasın. EMPATİ şart

    • Hala yalakalık yapanları gördükçe bazen benim de içimden “evet” demek geliyor. Erdemsiz, şahsizyetsiz kalabalıklar doğruyu akıl ve vicdanla göremiyorlar. O halde öğrenmeleri için tek yol kalıyor. Yaşayarak, hissederek, kafalarını duvara çarpa çarpa öğrenmelerini sağlamak. 🙂

  3. bizim iş güvencemiz vardı da ne oldu.şunu kimse unutmasın ki; her zaman yalaka ve yandaş olan,haklıyı haksızı sorgulamayan her zaman iş güvencesi vardır. çünkü onlar bukalemundur. eğer bende bir gün iade edilirsem yukarıdaki söylediklerim gibi davranacağım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM