18 milyon ByLock mesajı çözüldü, 122 bin kişilik liste savcılıkta

FETÖ’nün iletişim programı olan ve tamamen deşifre edilmesi durumunda örgütün tüm yapılanmasının ortaya çıkartılacağına inanılan ByLock programında MİT’in 122 bin kişilik kullanıcı listesini savcılık makamına gönderdiği belirtildi. MİT’in ByLock programı içerisinde atılan yaklaşık 18 milyon mesajı da çözdüğü iddia edildi.

18 milyon ByLock mesajı çözüldü, 122 bin kişilik liste savcılıkta

18 milyon ByLock mesajı çözüldü, 122 bin kişilik liste savcılıkta

15 Temmuz’dan sonra yaşanan gelişmeler arasında en önemlisi ByLock soruşturması olarak dikkat çekiyor. Kamudan ihraç edilen binlerce personel, açığa alınan çalışanlar, kapatılan kurumlar örgütün derin tarafının ortaya çıkmasında çok önemli bir rol oynayamadı. Emniyet ve MİT örgütün yapılanmasının çözülmesi için aylardır ByLock programı üzerinde duruyor. FETÖ’nün iletişim kanallarından en önemlisi olan ByLock uygulamasında yaklaşık 122 bin kişilik kullanıcı listelerini birleştirildiği açıklandı.

BYLOCK 1 VE BYLOCK 2 LİSTELERİ BİRLEŞTİ

ByLock uygulamasının tüm bilgilerinin yer aldığı sunucu ve serverların Litvanya’da olduğu, MİT’in çalışmalarından sonra server bilgilerine erişim sağlandığı geçtiğimi haftalarda kamu haber basınında yer almıştı. MİT server içerisinde yer alan tüm kullanıcıların bilgilerine ulaştı. MİT tarafından tespit edilen kullanıcıların isimlerinin ve bilgilerinin yer aldığı ByLock kullanıcı listesi 1 ile ByLock kullanıcı listesi 2 için birleştirme çalışması yapıldı. ByLock kullanıcılarının bilgilerinin birleştirilmesinden sonra 122 bin kişilik kullanıcı listesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi.

ORTAK Wİ-Fİ SORUNLARI

MİT Türkiye’de ByLock kullanan kullanıcıların tespit çalışmasında ortak Wi-Fi durumu ile GSM operatör hatalarını da inceledi ve bu konudaki çalışmaların sürdüğü belirtildi. İhraç listesinde MEB personeli ağırlıklı olmak üzere meslekten ihraç edilenlerin bir kısmı ortak Wi-Fi nedeniyle ByLock kullanıcısı olarak tespit edilmişti. Savcılık tarafından alınan temiz raporuna rağmen ihraç edilen ByLock mağdurlarının görevlerine iade edilmedikleri belirtiliyordu.

HaberTürk’ün haberine göre MİT tarafından yapılan çalışmada ortak Wi-Fi hattında gerçek ByLock kullanıcısının tespiti ile GSM hattının kimin üzerine olduğu konusunda da çalışmaların tamamlandığı belirtildi. MİT tarafından yapılan incelemelerde daha önceden ByLock olmadığı tespit edilen telefonlarda da ByLock kullanıldığı belirlendi. 18 milyon ByLock mesajı üzerinde inceleme ve soruşturmanın sürdüğü açıklandı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Herşey yalan!! Herşey saçma bir hâl almış!! Nerde adalet nerde hukuk nerde haklının hakkını verecek olanlar???? Birtek neden bulamadan ihraç ettiniz esimi! Milli egitim bakanlığı nedir bu???? Nedenini bulunda varsa bulun Allah aşkına bulabiliyosaniz!! Masum insana terörist damgasını yapistirdiniZ. Yazıklar olsuuuuunn!!

  2. Inşallah gerçek fetocu ler ortaya çıkar banka sendika gibi yasal sebep lerle ihraç olan hiçbir şeyden haberi olmayan masumlar aklanir

  3. İnşallah suçsuz olduğum ortaya çıkacaktır, adını bile bilmediğim bayloktan 5 aydır aciktayım. Konuşmalar, mesajlar en kisa sürede çözülür

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM