25 bin genç köy korucu alınacak, başvuru şartları ve korucu maaşları netleşiyor

25 bin 316 güvenlik korucusu alınacak. Emekli olan 18 bin güvenlik koruyucusunun yerine ve ihtiyaç durumuna göre 25 bin 316 güvenlik koruyucusu alınacak. Alınacak köy koruyucusu başvuru şartları ve koruyucu alımı için ayrıntılar belli olmaya başladı. Alınacak köy korucusu maaşları, özlük hakları gibi konuların ayrıntıları da netleşmeye başlarken alınacak korucuların maaşlarının memur maaşına yakın olacağı belirtildi.

25 bin genç köy korucu alınacak, başvuru şartları ve korucu maaşları netleşiyor

25 bin genç köy korucu alınacak, başvuru şartları ve korucu maaşları netleşiyor

Kanun Hükmünde Kararname ile koruculukta değişiklik yapılmıştı. Geçici köy korucuları ismi KHK ile değiştirilmiş Güvenlik korucuları olarak yeni haklar da tanınmış ve özlük haklarında iyileştirme yapılmıştı. Hükümet tarafından yapılan ve yapılacak düzenlemeler ile terörle mücadelede korucuların daha da etkin rol oynayacağı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde Bakan Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada da korucuların tazminatları konusunda yeni bir düzenleme yapılacağı açıklanmıştı.

18 BİN KİŞİ EMEKLİ EDİLDİ

Koruculardan yaşları 45-50 arasında olan 18 bin 66 köy korucusu emekli edildi. Yapılan düzenleme ile birlikte korucu yaş ortalaması 42’den 31’e indirilecek. Alınacak güvenlik korucuları için şartlar ve başvuru tarihleri önümüzdeki günlerde netleşecek. Doğu ve G.Doğu’da toplam 47510 köy korucusu çalışırken bunlardan 18066 korucu emekli edildi. Emekli edilen korucuların yerine ve ayrıca 7250 korucu da ha alınacak. Toplam istihdam edilecek korucu sayısının 25316 olduğu açıklandı.

MEMUR MAAŞINA YAKIN ÜCRET ALACAKLAR

Alınacak olan genç 25 bin korucunun maaşları da yaklaşık memur maaşı kadar olacak. Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen yaptığı açıklamada korucu maaşlarının ve haklarının memur maaşına yakın olması için çalıştıklarını belirtti. Sözen açıklamasında korucu maaşlarının memur maaşı ile eşitlenmesi hususunda İçişleri Bakanlığı ile görüşüldüğünü açıkladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM