DOLAR 5,8163
EURO 6,4953
ALTIN 278,9
BIST 97.829
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

4.Dönem toplu sözleşme Eğitim kolunda imzalanan mutabakat metni

2018 ve 2019 yıllarını kapsayan 4.Dönem toplu sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz gün tamamlandı. 21 Ağustos Pazartesi günü imzalanan toplu sözleşme kapsamında eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme mutabakat metnini yazımızda bulabilirsiniz.

4.Dönem toplu sözleşme Eğitim kolunda imzalanan mutabakat metni
23.08.2017
A+
A-

4.Dönem toplu sözleşme Eğitim kolunda imzalanan mutabakat metni

2018-2019 yıllarını kapsayan dördüncü dönem toplu sözleşme mutabakat metni içerisinde çeşitli kollarda sözleşmeler imzalanırken ogretmenlericin.com olarak Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme metnini paylaşıyoruz

4.DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME EĞİTİM KOLU

Eğitim koluna ait toplu sözleşme metni maddeleri içerisinde 27 madde yer alıyor. Toplu sözleşme metninin tamamını yazımızın sonunda yer alan linkten görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz. 4.dönem toplu sözleşme eğitim kolu mutabakat metni içerisinde yer alan 27 maddeyi kısa kısa açıklayalım.

Madde1: Akademik jüri ücreti;

Bu madde doçentlik sınavında, yardımcı doçent, doçent ve profesör alma sınavlarında görev alacak öğretim üyelerinin her birinin alacağı gösterge rakamını içermektedir.

Madde2: Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller;

Genel idari izinli sayılan günlerde öğretmen ve yöneticiler ek ders ücretlerini tam alacaklar. Ayrıca öğrencilerin sınıf ve okul bütünlüğü kapsamında izinli sayılmaları durumda yöneticiler ve öğretmenler ek ders ücretlerini alacaklar.

Madde3: Ders dışı eğitim çalışmaları;

Egzersiz çalışmalarında %5 olan sınır %6 olarak uygulanacak.

Madde4: Sınav komisyon üyeliği ve sınav gözcülüğü;

Sınav komisyon üyelikleri ve sınav gözcülüklerinde 2006/11350 sayılı kararın 12’nci maddesinde yer alan sınırlamalar uygulanmayacak.

Madde5: Geçici görevlendirilen yöneticilerin ek ders ücreti;

Milli Eğitim Bakanlığı merkez, taşra teşkilatları ile diğer kurumlara görevlendirilen yöneticiler hangi ekd ers ücreti yüksek ise o ek ders ücretinden yararlanacaklar.

Madde6: Rehber öğretmen ek ders ücreti;

Rehber öğretmenlerin ek ders ücreti hususunda; 2006/11350 sayılı kararın 6 ncı maddesi 3.fıkrası, bu fıkra hükmünden yararlanamayan rehber öğretmenler hakkında da uygulanır.

Madde7: İkili öğretim yapan örgün eğitim kurumları yöneticilerinin ilave ek ders ücreti;

İkili eğitim yapılan okullarda yöneticilere ikili eğitimden dolayı haftalık 2 saat ek ücret verilecek.

Madde8: Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti;

Yüksek lisans yapan öğretmenlerin ek ders ücret hesaplaması ile doktora yapmış öğretmenlerin ek ders hesaplamasında fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri arttırımlı ödenir. Yüksek lisans yapana %5, doktora yapana %15 arttırımlı ödenir.

Madde9: Maarif müfettişleri ve yardımcılarına avans;

İlgili hükümler kapsamında maarif müfettişi ve yardımcılarına avans ödenmesi hakkında madde.

Madde10: Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür başyardımcılarının aylık karşılığı ders görevi;

Müdür ve müdür başyardımcılarının aylık karşılığı ders görevleri “2 saatten az olmamak üzere 6 saate kadar” uygulanır.

Madde11: Öğretim yılına hazırlık ödeneği;

MEB personelleri arasında kırtasiye ücreti olarak da bilinen öğretim yılına hazırlık ödeneği 2018 yılında 1130 lira, 2019 yılında da 1180 lira ödenecek.

Madde12: Belleticilik görevi verilen öğretmenlerin ek ders ücreti;

Diğer örgün ve yaygın eğitim kurumlarında belletici olarak görevlendirilen öğretmenler arasında gece nöbeti tutanlar belletmenlik ek ders ücretinden yararlandırılır.

Madde13: Üniversite genel sekreter yardımcılarının ek göstergesi;

Madde14: Eğitim öğretim tazminatı;

Madde15: Geliştirme ödeneğinin süresinin uzatılması;

Madde16: Yükseköğretim kurumlarındaki ikinci öğretime ilişkin fazla mesai ücreti;

Madde17: Milli Eğitim Bakanlığınca haftasonu yapılan merkezi sınavlarda görev alanlara ödenecek sınav ücretleri;

Sınav ücretleri

Madde18: Yabancı dil dersi yazılı ve sözlü sınavlarında görev alan sınav komisyonu üyeleri;

Sorumluluk sınavları kapsamında yapılan yabancı dil sınavlarında görev alan sınav komisyonu üyelerinin yazılı ve sözlü sınav komisyonu üyelikleri ayrı ayrı değerlendirilir.

2018 2019 yıllarını kapsayan 4.Dönem toplu sözleşme metni eğitim kolu mutabakatı içerisinde yer alan maddelerin neredeyse tamamı zaten 3.Dönem toplu sözleşme mutabakat metni maddelerinin sürdürülebilirliği yönünde olduğunu görüyoruz. Eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme mutabakat metni maddelerine devam edelim.

Madde19: Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personelin fazla çalışma ücreti;

Madde20Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan sözleşmeli personelin fazla çalışma ücreti;

Madde21: Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti;

2016-2017 yıllarını kapsayan 3.Dönem toplu sözleşmesi içerisinde ilk defa yer alan nöbet ek ders ücreti 4.dönem toplu sözleşme metni içerisinde de yer aldı. Mesleki eğitim merkezleri dahil örgün eğitim kurumlarında ders yılı süresi içerisinde kendilerine nöbet görevi verilen ve fiilen nöbet görevini yerine getiren öğretmenler ve müdür yardımcıları haftalık 3 saat ek ders ücreti alacaklar.

Nöbet Ücreti

Madde22: Kurs merkezlerinde görev yapan diğer personel;

Destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinde kapsamında kurs merkezi olarak belirlenen yerde çalışan memurlara(öğretmen ve idareci hariç) fazla çalışma ücreti ödenir.

Madde23: Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının yöneticilerinin ilave ek ders ücreti;

Müdür ve müdür başyardımcılarına ödenmekte olan ek ders ücretinin arttırımlı ödenmesi hususunu içeren madde.

Madde24: Yaygın eğitim kurumları öğretmenlerinin ek ders ücreti;

Madde25: Yükseköğretim kurumları lojman komisyonu;

Madde26: Yükseköğretim kurumlarında lojman tahsisi;

Madde27: İLKSAN üyeliği;

3.Dönem toplu sözleşme sonrası en çok tartışılan ve mahkemelik olan İLKSAN üyeliği 4.dönem toplu sözleşme maddesinde de yer aldı. 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede mutabakat metni içerisinde yer alan madde;

İLKSAN 3.Dönem

2018 ve 2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme eğitim kolu mutabakat metni içerisinde de İLKSAN üyeliği ihtiyaridir hususuna yer verildi;

İLKSAN Üyeliği

2018 2019 yıllarını kapsayan 4.Dönem toplu sözleşme Eğitim kolu mutabakat metni için Tıklayınız

[haber id=”20258″]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.