657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ödül ve ceza sistemi değişiyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu yeniden yazılacak. Anayasanın değiştirilmesi ile birlikte Devlet Memurları Kanunu da değiştirecek. MEB ve kamu personelleri arasında tam işleyiş sağlamayan ödül ve ceza sistemi de değiştirilecek.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ödül ve ceza sistemi değişiyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ödül ve ceza sistemi değişiyor

657 sayılı DMK hükümet tarafından değiştirilecek. Son dönemde yetkililer tarafından yapılan açıklamalarla Devlet Memurları Kanununun değişeceği artık kesinleşti. 657 sayılı DMK‘nın değişmesi için öncelikle Anayasanın değişmesi gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da yaptığı açıklamada bu konuyu işaret etti. Başbakan olduğu ilk günden itibaren 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu değiştirmek istediğini ancak Anayasanın buna engel olmasından dolayı ilerleyemediklerini belirten Cumhurbaşkanı, Anayasanın değişmesi ile birlikte 657 sayılı DMK‘nin de değiştirileceğini açıklamıştı.

ÇALIŞAN İLE ÇALIŞMAYANI AYIRMIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan mevcut sistemin çalışan memur ile çalışmayan memuru ayırmadığına, kişinin yeteneklerini, potansiyelini dışarı çıkarmasına engel olduğuna değinerek mecut 657 sayılı DMK’den dolayı oluşan sistemin daha verimli bir sisteme dönüşeceğini açıklamıştı.

ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı 21-23 Ekim’de sendikaların da katılımı ile gerçekleşti. Star’ın haberine göre düzenlenen çalıştayda memur sendikaları ile yetkililer bazı konularda mutabakata vardı. Anlaşılan konulardan birisi ise memurların içerisinde oldukları sistemin ödül ve ceza yapısı. Ödül ve ceza sisteminin tam anlamı ile işler hale getirilmesi için ortak fikir birliğine varılmasının yanında yöneticilerde liyakat ve sadakat olması gerektiği de kararlaştırıldı.

OBJEKTİF OLUNACAK

657 sayılı DMK’nın yeni halinde üst düzey bürokratlar MİT tarafından araştırılacak ve uygun görülmeyenler bürokrat olamayacaklar. MİT soruşturmalarında cemaat ya da farklı yapı bağlantıları incelenecek. Devlete olan sadakat ön plana çıkarılacak ve değerlendirilecek. Devlet memurlarına verilecek ödüllerde tarafsız olunacak ve objektif davranılacak. Adam kayırmacılık, yanlı davranma olmayacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim