DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

685 sayılı KHK ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu

23 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 682 sayılı KHK, 683 sayılı KHK, 684 sayılı KHK ve 685 sayılı KHK ile yeni düzenlemeler, yeni ihraçlar, göreve iadeler gerçekleşti. 683 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilenlerin listeleri ve göreve iade edilenlerin listeleri yayımlanırken, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan komisyon meslekten ihraç edilenler için bir umut oldu.

685 sayılı KHK ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu
23.01.2017
A+
A-

685 sayılı KHK ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu

Meslekten ihraç edilenler arasında mağdur olduğunu, masum olduğunu belirten yüzlerce MEB personeli ve kamu personeli bulunmaktadır. Şu ana kadar çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile göreve iade edilenler beklenen sayının altında kaldı. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığında gerçekleşen iadeler diğer Bakanlıklara göre daha da az sayıda oldu. 15 Temmuz sürecinden sonra kamuda yürütülen soruşturmalar aylardır sürüyor ve sürmeye de devam edeceği yetkililer tarafından dile getiriliyor. Yaş ile kurunun ayrılması gerektiği hususunda hala sağlıklı kararların verilemediği belirtilirken Valilikler içerisinde oluşturulan komisyonların şu ana dek bir arpa boyu kadar yol ilerleyip ilerleyemedikleri tartışılmalıdır.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu

23 Ocak tarihli 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulması kararı alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre 7 üyeden oluşacak komisyon şu ana kadar yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler hakkında karar verebilecek. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu içerisinde görev alacak 7 kişiden 3 tanesi Başbakan tarafından kamu personelleri arasından seçilecek. Komisyonda görev alacak 1 üye Adalet Bakanı tarafından hakim ve savcılar arasından seçilecek. Komisyonun diğer üyelerinden bir kişi İçişleri Bakanı tarafından seçilecek olup İçişleri Bakanı tarafından seçilecek kişi mülki idare amirleri sınıfına mensup olacak. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu içerisinde yer alacak diğer iki üyede Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından seçilecek. HSYK tarafından seçilecek üyelerin bir tanesi Yargıtay tetkik hâkimleri arasından, diğeri de Danıştay tetkik hâkimleri arasından seçilecek.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu

ÜYE SAYISI

ÜYE STATÜSÜ

ÜYEYİ SEÇECEK KİŞİ

1

Kamu Personeli

Başbakan Binali Yıldırım

1

Kamu Personeli

Başbakan Binali Yıldırım

1

Kamu Personeli

Başbakan Binali Yıldırım

1

Hakim ve Savcı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

1

Mülki İdare Amiri Mensubu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

1

Danıştay Tetkik Hakimi

HSYK

1

Yargıtay Tetkik Hakimi

HSYK

komisyon

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu içerisinde yer alacak üyeler karar aşamasında çekimser oy kullanamayacak olup, komisyonun kararının geçerli olması için yeterli oy sayısı 4 olacak. Komisyonun görev süresi 685 sayılı KHK’nin yayımlandığı tarihten itibaren 2 yıl olacak. Yani Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 23.01.2017 tarihinden 23.01.2019 tarihine kadar görev yapacak. Bakanlar Kurulu tarafından alınacak kararla komisyonun görev süresi bir yıl daha uzatılabilecek. Eğer Bakanları Kurulu komisyon görevini bir yıl daha uzatırsa toplam süre üç yıla çıkacak ve 23.01.2020 yılında komisyonun süresi dolmuş olacak.

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLENLERİN İTİRAZ HAKKI

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu görevleri arasında meslekten ihraç edilen kamu personellerinin itirazlarının incelenmesi de yer alacak.  İlgili komisyonun görev kapsamı 3 başlıkta toplandı. ogretmenlericin.com OHAL komisyonunun görevlerini özetleyelim.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu görevleri;

Kamudan ihraç edilenler, meslekten atılanlar, ilişiği kesilenlerin durumlarının incelenmesi,

Askeri okullar başta olmak üzere öğrencilikle ilişiği kesilenlerin işlemlerinin incelenmesi,

Şu ana kadar kapatılan sendikalar, federasyonlar, dernekler, vakıflar, hastaneler, özel kurumlar, yayınevleri vb durumları,

Rütbeleri alınan emekli TSK ve Emniyet personellerinin durumları,

KOMİSYONA İTİRAZ İŞLEMLERİ

Meslekten ihraç edilen memur, öğretmen, kamu personeli komisyona nasıl itiraz edecek, yapması gerekenler neler, komisyona itiraz için gerekli evraklar, belgeler nelerdir? Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’na yapılacak itirazlar Valilikler aracılığı ile yapılacak. Meslekten ihraç edilenler en son görev yaptığı kuruma da başvuruda bulunabilir. Örneğin Iğdır Tuzluca’da A okulunda görevliyken meslekten ihraç edilmiş öğretmen suçsuz olduğuna inanıyorsa itirazını en son görev yaptığı A okuluna yapabilecek. Ancak Öğretmenler İçin olarak biz itirazın direkt Valiliğe yapılması gerektiğini tavsiye ediyoruz. Kuruma ya da Valiliğe yapılan itirazlar bekletilmeden Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’na iletilecek.

Burada bu maddenin yer almasının sebebi daha önceden Valiliklere yapılan itirazların bekletilmesidir.

Meslekten ihraç kriterleri; Aktif Eğitim-Sen üyeliği ve Bank Asya hesabı

Meslekten ihraç kriterleri

Başvuru süresi;

1 Eylül tarihinde yayımlanan 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilenler, 29 Ekim tarihinde yayımlanan 675 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilenler, 22 Kasım tarihinde yayımlanan 677 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilenler, 6 Ocak tarihinde yayımlanan 679 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilenler ile 23 Ocak tarihinde yayımlanan 683 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilenler 60 gün içerisinde itiraz başvurusunu yapmak zorundalar. Bundan sonra çıkarılacak KHK’lerde meslekten ihraç edilenler ilgili KHK yayımlandıktan sonra 60 gün içinde komisyona itiraz edilebilecek. 60 gün içerisinde yapılmayan itirazlar kabul edilmeyecek.

ÖNEMLİ: KOMİSYON BAŞVURU ALMAYA BAŞLADIKTAN İTİBAREN İHRAÇ EDİLENLERİN BAŞVURU YAPMALARI İÇİN 60 GÜNLÜK SÜRELERİ VAR.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Göreve iadeler referandum öncesi

KOMİSYONUN VERECEĞİ KARARLAR

Ön İnceleme ve Karar

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu yapılan başvurular ön incelemeye tabii tutulacak. Ön incelemede başvurunun gereken sürede yapılıp yapılmadığına, başvurunun KHK kapsamında olup olmadığı gibi hususlara bakılacak. Ayrıca ön inceleme konusunda ilgili maddeler komisyon tarafından belirlenecek.

ÖNEMLİ: OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu tüm başvuruları dosya üzerinden değerlendirecek olup bu sürede şahit ya da ilgili kişilerin dinlenmesi, ifadelerinin alınması söz konusu olmayacak. Bu yüzden suçsuz olduğuna inanan meslekten ihraç edilenler itirazlarını yazılı olarak yapacaklar ve tüm ilgili somut evrak, delil, belge, rapor vs ne varsa bu itiraz başvurusunda yer almalıdır. Bu konuda profesyonel destek alınmasını ogretmenlericin.com olarak öneririz.

Dosya üzerinde yapılan incelemeden sonra OHAL komisyonu ilgili başvuruyu reddeder ya da kabul eder. Başvurusu reddedilenler komisyonun verdiği bu kararı yargıya taşıyabilecekler. Komisyon yargı denetimine tabii olacak olup komisyon kararlarına karşı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde iptal davası açılabilecek.

ohal komisyon

7 kişilik OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu

Komisyon tarafından başvurusu kabul edilen ve SUÇSUZ OLDUĞUNA KARAR verilen kamu personellerinin bilgileri Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilecek. Devlet Personel Başkanlığı bu kişileri ikamet ettikleri il içerisinde meslekten ihraç edilmeden önceki pozisyonlarına göre 15 gün içerisinde atamasını yapacak.

Bu konuda başka bir yazımız olacak. Ancak burada önemli olan şu andan itibaren yeni itiraz başvuruları yapılacak. Bundan önceki tüm başvurularınızı unutun. Suçsuz olan arkadaşlar sıfırdan yeniden başvuru yapacaklar. Savcılık raporu, hastane raporu, GSM operatör raporu, telekom raporu, sendika istifa formu, Bank Asya hesap dökümü vb elde somut ne varsa bunlarla beraber itirazlarınızı Valiliklere yapacaksınız.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. Yardimm? dedi ki:

  Bu komisyonun degerlendirecegi kisiler sadece kamu personelleri mi olacak?Biz de magduruz ve babam serbest meslekte calisiyor ???

 2. yasemin dedi ki:

  Suçlu suçsuz ayırmadan binlerce insana insafsızca eziyet edenler unutmasınlar ki Allah her zaman mazlumun yanındadır ve zalimlerin yanlarında ne kadar çok insan olursa olsun Allah kimsenin hakkını kimsede bırakmaz ben hakkımı helal etmiyorum. Zalimler unutmasın cehennem çok sıcak

 3. uzman öğretmen dedi ki:

  Yahu bu yüz bin kişinin itiraz dilekçelerini yedi kişilik komisyon kaç yılda bitirebilecek.Bu işe kargalar bile güler.Referandum öncesi oy avcılığından başka bir şey değildir.Herkes kanuni süreçlerini (İç Hukuk)tamamlayıp,AİHM başvurusunu yapsın,bunlar hep kandırmaca.

 4. ulkucu magdur dedi ki:

  bankasyaya mail atinca hesap dokumu yolluyormus.umraniyede merkezi var kayyum idaresinde.orasida dokum veriyormusbende alacm.

 5. Magdur dedi ki:

  Komisyon 6 ay icinde kurulacakmis daha once verilen dilekceler ne oldu?birde acilmis davalar var su an istinafta bana cok inandirici gelmiyor?Bi kere insanlar ne ile suclandiklarini bilmiyor ayni sebepten bazilari atilmis bazilari gorevde dogrudan hukuku niye isletmiyorsunuz?kaderimiz 7 kisinin kararina bagli olacak.Allah yardimcimiz olsun. Ben bu kararada ilk bastaki gibi guvenmiyorum bizi oyaliyorlar ne ile geciniyoruz soran yok calsma izni yok herhangi bir sorgu sorusturma yok ihrac var yine soyluyorum dillerinden dusurmedikleri Hz.Omerin adaletini istiyoruz

 6. Adalet dedi ki:

  Komisyon günde 50 kişi incelese 5 yıl sürer. 2 yıl sonra ahimden dönecek işi 10 yıl sonra ahimden dönecek şekilde uzatıyor. Mağdur arkadaşlar aile ve çevremizin vereceği karar bizim için önemli. Çevremdekilerin ve ailemin kime oy vereceğine daha öncede karışmadım şimdi de karışmam. Ama çevremiz bu haksızlıklara kızıp haksızlıklar giderilinceye kadar deyip tepki koymadan (koyacaklarini pek sanmam) bizim işimiz, bütün işleri elinde tutan Allah’a kaldı. Önceliklerimiz farkli, mağdur için öncelik hukuk iken çoğunluk için devletin karsikarsiya kaldığı tehlike daha önemli geliyor. Rabbim herkese sabır versin. Bana vatan haini muamelesi yapanları dünyada da ahirette de affetmiyorum.

 7. Öğretmen dedi ki:

  Benim açılmış davalarım var sonra da AİHM e giderim bu olay zaten yapıldı tekrar yenisi yapılıyor hikayeden bir olay tamamen oyalamaca

 8. Ali han dedi ki:

  Sadece bankadan dolayi ihrac edildim.Bankada hesabimi kapatmistim bankanin kendide kapandi.neyi nerden bulupta koycaz.sendika yok dernek yok baska bisey yok ne koycam dilekce ekine.devlet tarafindan el konulmus bankada yokmu bilgiler.6 ay komisyonun kurulmasini bekle.3 yil calismasini bekle.iade olmazsan dava ac dava sonucunu bekle.27 temmuzdan beri 50 yere dilekce verdim iki satir cevap veren olmadi. Dayanacak gucumuz kalmadi.komisyona ne gerek var khk ya butun ihraclara idari yargi yolu aciktir diye bi madde eklesinler yeterli.

 9. mehmet dedi ki:

  yasal şeyleri ihraç kriteri olmaktan çıkarıyorm demedikçe bu ah bitmez.

 10. mehmet dedi ki:

  ahime gitsek komisyon kuruldu oraya gidin diyecek.6ay içinde kurulacak 1 yılda karar verecek.göreve dönme derse danıştaya bölge idareye aym ye en son ahime başvur.göreve dönme dedi komisyon diye.tabi bu arada sürelerin uzun tutulması vs..10 yıl.hiç umudum kalmadı.Rabbm her hayrına muhtacız aklımız ermedi işlerine..

 11. Sevdalı öğretmen dedi ki:

  Ben sadece öğrencilerimi istiyorum eyvallah başka yere atasın doğuya atasın hatta beni ama bana bunu yaşatmaya hakkı yok kimsenin YARINA ÇIKACAĞIM MEÇHULKEN NASIL BEKLEYELİM BİZ?? ÇOK KOLAY BİR YOL OLMALI APTAL DEĞİLİZ

 12. Hüzün dedi ki:

  Profesyonel destek almamızı önermişsiniz sendikadan ihracım ne yapmalıyım,sonuçta yasal bir kurumdu..
  Kafam karıştı şimdi!!
  Sendikadan ihraç olanlar nasıl bir yol izlemeli?

 13. öğretmen dedi ki:

  Diyelim ki döndük beni köy hizmetlerine atayacak yoksa dsi ye mi.Ben öğretmenim yahu farklı bir kuruma atanacakmış.

 14. mazlum dedi ki:

  Oyalama taktiği devam ediyor.hukuk mücadelesine devam.aihm müracatlarını yapmayanlar, beklemenin bir faydası yok.

  1. İsmail ismail dedi ki:

   Evet aynen oyalama ya devam aklı sıra çaktırmadan millet in gazını almak
   Referandum da oylarımız hayır yönünde olacaktır

 15. Hüzün dedi ki:

  Bu komisyonda da kriterler varmı acaba banka sendika gibi

 16. öğretmen dedi ki:

  Aihm başvurusu yine de yapacak mıyız yani.peki aihm bu durumda iç hukuk yolları açık demez mi.sendika üyeliğinden atılan bir adam ne toplayabilir kanıt olarak.sabır Allah

 17. Zeynepama dedi ki:

  Valla ağlasam mı gülsem mi bilemedim.7 kişi binlerce insan imkansız gibi geliyor bana.Bari bıraksalar da özelde çalışsak orada razıyız iş yok güç yok iki yıl çoluk çocuk ne yer ne içer deseni ozamana kadar özel de çalışmak serbest.Sanki mağdur olan daha da mağdur oldu.Allah yardımcımız olsun ne diyeyim.

 18. uhrac dedi ki:

  İki yıla kadar bunlar değerlendirirken ,bir yıla kadar AİHM sonucu gelir .İki yıla kadar ben kendime yeni bir iş bulurum.İki yıla kadar bizim oraların bir lafı vardır:Allı evlenir,Güllü çıkar.Yedi kişi ile yüz bin ihraç dilekçesi….Aklım almıyor!Geç gelen adalet ,adalet değildir!O sırada ben üzüntü,stres,geçim zorluğu kansere yakalanırım.Aklıma bunlar geliyor şimdilik.

 19. uhrac dedi ki:

  Hadi savcılık ve hastane raporunu alabiliriz.Sendikaya üye değilim.Onu nereden alacağım?Bankasya kapandı,onun dökümünü nereden alacağım?Devletin kendi istihbarat birimleri Yok mu?Onlar neden bizi araştırmıyor.Şu kışta,kıyamette bir oraya bir buraya koştur.Çoluk çocuk perişan.Bu yapılan eziyet değil de nedir?Hadi bunları zar zor temin ettim,dönüşüm olacak mı?GSM operatör raporunu kaç senelik,aylık alacağım ?Bilgisi olan yazarsa sevinirim.

 20. Sendika Müstefisi dedi ki:

  6 aydır ilk defa “resmiyet” olması bakımından önemli. ilki şifahiydi, zaten gaz almak için reklamlardı…

 21. Öğretmen dedi ki:

  Zaten ohal valilik ohal komisyonu vardı bu khk ile insanların aklıyla alay ediliyor o zaman verdiğimiz dilekçeler çöpe gitmiş bir de 7 kişi 100 bin ihraç memurun durumunu 20 yılda inceler biz zaten o zamana kadar ölürüz bu khk AİHM e gitmesin Ler diye yapılmış

 22. Sevdalı öğretmen dedi ki:

  Şimdi SAYIN EDİTÖR DEMEZLER Mİ O ZAMAN KURDUĞUNUZ KOMİSYON YALANDI BUDA YALAN!!! Herkes bu haberleri dinledi değil mi 6 aydır komisyon kurduk dediler şimdi yine aynı haber.. Tavanım tabanım hep akp referandum öncesi kesin ve net bişey olması gerekir ki hayati bir önem taşır oylar için… O kadar kolay ki yapıcakları TEK KRITERLER KALKIYOR HABERİNİ HAYATA GEÇİRSİNLER YETER ŞY SAÇMA SAPAN SUÇU OLMAYAN KRİTERLER KALKSIN BU KADAR BASIT. YAHUUU YETER ARTIK YA MİLLET ÖLÜYOR HAKSIZLIKTAN