685 sayılı KHK’ye rağmen OHAL Komisyonu halen kurulmadı

OHAL komisyonu FETÖ işlemlerinde meslekten ihraç edilmiş kişiler arasında gerçekten suçsuz olanların umutla beklediği bir karar alma mekanizması. 23 Ocak tarihinde çıkartılan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’den sonra yetkililer mağduriyetin giderilmesi için gerekli adımların atıldığını açıklamışlar ve OHAL komisyonunu işaret etmişlerdi.

685 sayılı KHK’ye rağmen OHAL Komisyonu halen kurulmadı

685 sayılı KHK’ye rağmen OHAL Komisyonu halen kurulmadı

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu halen kurulmadı. 23 Ocak tarihinde 29957 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (685 sayılı KHK) Olağanüstü hal kapsamında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulması kararlaştırıldı. OHAL komisyonu kurulması KHK hükümlerine göre Bakanlar Kurulu tarafından 02.01.2017 tarihinde kararlaştırıldı. 685 sayılı KHK metninde; Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca 2/1/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır. denilmektedir.

OHAL KOMİSYONU ÜYELERİ

685 sayılı KHK’nin birinci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan hükme göre OHAL komisyonu yedi üyeden oluşmaktadır. 7 kişilik OHAL komisyon üyelerinden üç tanesini Başbakan, 1 üyesini Adalet Bakanı, 1 üyesini İçişleri Bakanı, 2 üyesini HSYK belirler denmektedir. OHAL komisyonunun görevi kısaca hakkında kanun hükmünde kararnameler ile işlem yapılan kişi ve kuruluşların itirazlarını incelemek ve karara bağlamaktır.

OHAL komisyonu üyeleri sürekli aynı kalmak zorunda değildir. Çünkü KHK içerisinde de komisyonun ilk üyeleri ibaresi vardır. Bu demek oluyor ki OHAL komisyon üyeleri değiştirilebilecektir. OHAL komisyonunun çalışmasına ilişkin usul ve esaslar komisyonun teklif etmesi şartı ile Başbakanlık tarafından belirlenmektedir.

23 ŞUBAT SON GÜNDÜ ANCAK KURULMADI

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçiş hükümleri başlıklı GEÇİCİ MADDE 1 maddesi birinci fıkrasında yer alan hüküm;

(1) Komisyonun ilk üyeleri, bu maddenin yayımından itibaren bir ay içinde seçilir.

Bu madde ne zaman yayımlandı; 23 Ocak 2017. Madde hükmüne göre bir ay içinde seçilmesi gereken OHAL komisyon üyeleri 23 Şubat 2017 tarihine kadar seçilmeliydi. Üzerinden yaklaşık 10 gün geçmesine rağmen OHAL komisyonu kurulamadı. Masum kişilerin görevlerine iadesi için OHAL komisyonu mekanizması çalıştırılmalıdır. İhraç edilenler arasında bulunan suçsuz kişilerin en büyük umudu olan OHAL komisyonu üyeleri seçilmeli ve OHAL komisyonu itiraz başvuruları alınmaya başlanmalıdır. Suçsuzlar için mağdur araştırma komisyonu olarak görülen OHAL komisyonu başvurularının ne zaman başlayacağı hakkında bir açıklama yok. En son açıklama yapan Adalet Bakanı OHAL komisyonun 15 gün içerisinde kurulacağını belirtmişti. Yani 685 sayılı KHK’de belirtilen bir aylık süre yaklaşık iki ayı bulacak demektir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

27 yorum

 1. ohal bittikten sonra (o da biterse, 2019a kadar sürmezse) toplanıp eş dost akraba 500 bin kişi Ankara’da eylem yapmazsak kimse sesimizi duymaz.

 2. V.T. HOCA HANIM OLAYI ÇOK GÜZEL ÖZÜMSEMİŞ. ÇALIŞMA HAYATATINA YENİ BAŞLIYOR GİBİ DÜŞÜNÜP YA ALLAH DEMELİYİZ. PLANIMIZI GÖREVİMİZE DÖNMİYECEKMİŞ GİBİ YAPARSAK, HAYAL KIRIKLIKLARI YAŞAMAYIZ. BU ARADA HUKUKSAL MÜCADELEMİZİ YAPMALI, HATTA BİRLEŞİP PASİF EYLEM YAPMALIYIZ. BU YANLIŞ BÖYLE DEVAM EDEMEZ. DANANIN KUYRUGU ER YADA GEÇ KOPACAKTIR. TEVEKKEL ALLAH. SABIR SABIR…..

 3. masum olduğunu bilen arkadaşlar bakıyorum bazılarımız umutsuzluğa sürüklüneyoruz buda insanı felakete sürükler ALLAH muhafaza canınıza kıymak hem bu dünyanızı hem ahiretinizi yakar inanan insan RABBİNDEN ümit kesermi evet Rabbim kimseyi gördüğünden geri bırakmasın lakin bu dünya baştan sona sınav değilmi….böyle durumlarda bizi kurtaracak kuranı kerim ve duadır insanlar sadece sebeptir Rabbim istemedikten sonra kimse kimseye birşey yapamaz….elbette Rabbim görüyor mühlet veriyor kaybedenlerden olmayız inşallah kızım küçük ona bakmak zorundayım ona bakmasaydım ev işlerine giderdim hasta bakardım limon satardım erkek olsam insaatlarda çalışırdım herkes sonuçta memur değil öyle değilmi insanlar nasıl geçiniyorsa öyle rızkımı helal yollardan arardım ömrüm olursa kızım büyüsün çalışacağım inşallah ….sabır ve dua ile aşılamayacak hiç bir engel yok…üç gün aç gezen karnına taş bağlayan peygaberimizi düşünün….kazanmak için illakide sabır illakide DUA DUA DUA ….KARANLIĞIN EN UÇ NOKTASINDA Kİ IŞIĞI GÖRMEK İÇİN….

  • Kayseri’de bütün organize sanayiyi gezdim her yere haber bıraktım kimse iş vermedi Rızkım nerden gelecek bilmiyorum

 4. Editör kenardan çıkan sosyal medya logoları yüzünden yorumlar okunmuyor bi çözüm bulun

   • Bende de aynı sorun var. Telefonun sol tarafında, yukardan aşağıya whatsapp,face vs. logoları sıralanmış. Bu arada mağdurların durumunu tekrar gündeme taşıdığınız için teşekkürler sayın editörüm. Sizin kulağınız deliktir. Hükümette vicdan sahibi, sağduyulu birileri yok mu, bu böyle gitmez diyen, çok merak ediyorum.

 5. Benim için eşim için 2 çocuğum için bu dünyada işimiz bitmiştir.Komisyonmus, AYM’mis ,AİHM’miş hepsi boş.Agaç kökü yesinler diyen zihniyetten ne bekliyoruz.Sosyal yardımlarla geçinen anne babanın desteğiyle nereye kadar. Onlar bile surat ediyorlar. Evine ekmek götürebileceğin bir işi verecek yürekli adam nerede. Bütün bunların bir anlamı var yavaş yavaş öleceksin. Ve bütün bu yaşadıklarıma sebep olanlar dindar , müslüman (millete bomba yağdıranlar da toptancı anlayışla beni ölüme terkedenler de)

 6. Adaleti yalnız kendimize istememek gerek, Almanya toplantıya izin vermeyince sizde demokrasi yok nazi yönetimi deyipte konu ihraçlar olunca Almanya 600 bin kişiyi ihraç etti deyip ihraçlara meşruiyet kazandırmaya çalışmak olmaz.

 7. Harvard Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Duvarın da yazan Ayet. Örnek almışlar.
  Nisa Suresi’nin 135. ayetinde mealen şöyle deniliyor: “Ey iman edenler! Haktan yana olup var gücünüzle ve bütün işlerinizde adaleti gerçekleştirin. Allah için şahitlik eden insanlar olun. Bu hükmünüz ve şahitliğiniz isterse bizzat kendiniz, anneniz, babanız ve yakın akrabalarınız aleyhinde olsun. İsterse onlar zengin veya fakir bulunsun; çünkü Allah her ikisine de sizden daha yakındır. Onun için, sakın nefsinizin arzusuna uyarak adaletten ayrılmayın. Eğer dilinizi eğip bükerek gerçeği olduğu gibi söylemekten çekinir veya büsbütün şahitlikten kaçarsanız, iyi bilin ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.”

 8. Adalet ve kalkınma partisi adına yakışmayacak şekilde adaleti yerle bir ediyor. Umarım bunu herkes goruyordur. Bu gün bize yarın size aynısı olacak bunu sakın unutmayın.

 9. hükümete gölge etmeyelim, şu önemli seçim çalışmalarında! enerjisini boş yere harcatmayalım! olan oldu zaten, attığı adamı geri niye alsın! yine kendi bakışı ve fikri değişmeden kimseyi geri almaz, buna yetkisi de gerekçesi de var!!!bizim iş kısaca: biraz 4 boyutlu…

 10. Sayin editorum Bakanlar kuruluna soru soracak gazeteciler veya yonetimlerine ulasip komisyonun kurulusu ve isleyisi sorulsun tabii azar yemekten korkmazlarsa Allah hepimizin yardimcisi olsun

 11. Buyuk ihtimal butun ihraclarin adli sureci bitirildikten sonra komisyon kurulacak ceza alsin almasin basvurular reddedilecek cunku alinan cezalarin kesinlesmesi. 1_2 yil surer komisyon eger kurulursa 2 yilsonra bitecek eger boz yasiyorsak idare mahkemesine gitdiyecek dondurecek olsalar bir gecede dondururler su an cok isleri var sayin editorum bugun bakanlar kurulu soru soracak gazetecilere ulasabilecek varsa komisyon konusunda soru sordurtabilir belki cunku her hafta rutin konular soruluyor

 12. komisyon kurulsa bile 5 ay icinde basvurulari almaya baslayacak ben idare nahkemesinden ret aldim su an istinafa basvurdum onun sonucunu bekliyorum Aihm e daha once basvuru yapmistik etkili bir ic hukuk yolu yok diye insallah buralardan bir sonuc gelir yoksa bunlarin adaletinden birsey cikmaz

 13. Yahu kendi cikardiginiz khk hükmüne uyun bari. Bizi basit bi sendika üyeliğinden terörist ilan ederek acliga yokluğa ölüme terk ettiniz, kendiniz kendi cikardiginiz hukme uymuyorsunuz. Sonra da Almanya toplanti izni vermeyince hukuk diye demokrasi diye soylemediginizi birakmiyorsunuz.dogru dürüst ve ilkeli olun ilkeli. Şimdi biz nasil inanalim guvenelim size? Resmen oyaliyorsunuz, surundurup isyan ettirmeye çalışıyorsunuz. Hayatta iki insandan korkun derler, kaybedecek bir şeyi olmayan ve çaresiz kalan. Yüzbin den fazla insan caresizlikte son demlere geliyor, amac ne anlamıyorum gerçekten. İnsanlar intihar ediyor caresizlikten, kendini öldürüyor. Yarin bir cinnet haliyle baskasina zarar verir mi verir. Ne diyeceksiniz o zaman, bakin biz size dememismiydik bunlar terörist diye mi diyeceksiniz. Aklı selime davet ediyorum yöneticileri. Her zulum yıllar sonra bela olarak geri dönüyor. Örneğin geçmişte doğu güneydoğu da yapılanlar gibi. Bu zulum de yarın doner dolaşır yine ülkemize zarar verir. İnsanları suca itmeyin,hukuka donun. Cunku hukukun ve demokrasinin olmadığı yerde kan var, komşularımız en yakin ve net ornek. Hukuk hukuk hukuk…

  • Hocam çok net bir şekilde anlatmışsınız ne diyeyim Allah a havale ediyorum bunlar nasıl uyuyor almanya bir yer vermedi diye yer yerinden oynadı yine her zaman yaptıkları mağdur rolü oynamak sadece sendikadan onbinlerce insanı perişan ettiniz

 14. 15 gun dedim amaaa uranus gezegenindeki gun hesabi yaptim veya hangi gezegene gore gun hesabi yaptigimi soylemedim ama derse sasirmayin cok degerli hukuk adami sayin adalet bakanimiz bekur bey.

 15. Her gün telefon açıp soruyorum.Ama hala dilekçe almıyorlar.Allahim yardım et bana ve benim gibilere

 16. Zaten kurulursa da işe yaramayacak gibi. Çünkü kriter problemi hukuksal olarak belirlenemedi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM